CSM Sebeş – CSM Sf Gheorghe 27-26 (13-15)

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

CSM Sebeş a obţinut o victorie dramatică într-o partidă contând pentru etapa a 18-a a Seriei B din Divizia A de handbal feminin, în condiţiile în care vizitatoarele conduceau cu 26-25 cu două minute înainte de final. Jocul cu vecina de clasament CSM Sf Gheorghe a fost câştigat cu 27-26 (13-15), golurile gazdelor fiind realizate de Paula Chirilă – 9, Mihaela Tecariu – 8, Ioana Pojar – 4, Gabriela Buţurcă – 3, Ana Maria Petean, Delia Paştiu şi Bianca Gornistu – câte unul. Meciul s-a disputat la cote încinse, CSM Sebeş suferind 12 eliminări a câte 2 minute (aproape o repriză în inferioritate numerică), în plus şi antrenorul Alexandru Weber a primit cartonaşul roşu în minutul 35! „Am avut parte de un duel incredibil, pe muchie de cuţit, cu răsturnări de situaţii şi tensiune maximă. Fetele au jucat cu inima, n-au cedat, s-au luptat şi au învins, producând o bucurie suporterilor care ne-au fost alături şi ne-au încurajat”, a declarat Alexandru Weber. CSM Sebeş a urcat pe poziţia a 5-a, cu 14 puncte (golaveraj 430-506), iar în runda următoare, duminică, 27 februarie, va întâlni acasă pe Universitatea Timişoara. (H.D.M.)