CS Medgidia – Volei Alba Blaj 0-3, în derby-ul etapei a 3-a din Divizia A1 | Victorie clară pentru echipa din „Mica Romă”
Volei Alba Blaj s-a impus în minimum de seturi, scor 3-0 (25-21, 25-19, 25-22), în derby-ul extern cu CS Medgidia, meci contând pentru etapa a treia a Diviziei A1 la volei feminin.
Echipa din „Mica Romă” a avut în față un examen sever, pe care l-a depășit, după o întâlnire ce a durat 78 de minute. Oponentele erau pe cai mai după succesul din fieful campioanei CSM Târgoviște, însă în primele două parțiale au fost puse la respect. Ardelencele au controlat ostilitățile, iar în al treilea set au avut de întâmpinat o rezistență mult mai dârză. De la 11-11, jocul s-a încins, nu au lipsit faze ce au stârnit proteste, mergându-se cap la cap până la 21-21, cu un moment în care gazdele au avut avans de două puncte (18-16). Blajul a avut nervii mai tari, s-a menținut pe poziții, chiar dacă Medgidia a ajuns la un singur punct (22-23) și a tranșat confruntarea.
Ioana Baciu, fosta echipieră a vicecampioanei, a strâns cele mai multe puncte, 18, (în dreptul Ramonei Rus au fost 5), iar în tabăra învingătoare cea mai prolifică a fost Gergana Dimitrova – cu 14. Volei Alba Blaj are 4 victorii în acest sezon, una în Supercupa României și trei în Divizia A1, fiind singura formație cu maximum de puncte și fără set pierdut. În runda următoare echipa din Alba va întâlni, pe propriul teren pe nou-promovate CS Mioveni.
Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 14 puncte, Nađa Ninković – 7, Olga Strantzali – 11, Victoriia Russu – 12, Jovana Kocić – 5, Slađana Mirković – 7, Milica Ivković – libero; Daiana Roman, Sorina Miclăuș, Andra Artin, Andreea Ispas – libero; Noemi Moldovan, Jovana Cirković, Iarina Axinte, Ștefania Cheluță.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)