// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Consiliul Județean Mureș nu a retras ci a mutat indicatorul în limba maghiară de la intrare în județul Alba

Consiliul Județean Mureș a remontat, marți, indicatorul bilingv, în limba maghiară și română (Alba, Feher), la intrare în județul Alba.

Indicatorul a fost amplasat în altă zonă, pe raza județului Mureș.

”Am remontat indicatoarele bilingve la limita județului Mureș”, a scris, marți seara, președintele Consiliului Județean Mureș, Peter Ferenc.

Luni, președintele CJ Mureș scrisese pe Facebook că indicatorul bilingv de la limita județelor Mureș și Alba a fost montat legal.

”Oare de ce inscripţiile bilingve generează atâtea dispute şi conflicte?!”, a scris Ferenc.

Indicatorul nu a fost retras, așa cum s-a crezut inițial, ci doar a fost mutat în altă zonă.

Citește și Indicatorul dintre județele Alba și Mureș, marcat în română și maghiară, a fost retras. Președintele CJ Mureș, acuzat de abuz în serviciu

Citește și Consiliul Județean Mureș, după declarațiile lui Florin Roman: Inscripţionarea bilingvă, un semn de normalitate. Distrugerea indicatoarelor rutiere este infracţiune

Citește și FOTO: Indicatorul aflat la limita dintre județele Alba și Mureș, marcat și în maghiară. Florin Roman: Dacă nu o să fie îndepărtat în termenul legal, o să-l scot eu!”

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

13 Răspunsuri la Consiliul Județean Mureș nu a retras ci a mutat indicatorul în limba maghiară de la intrare în județul Alba

  1. Avionul lui Iovan 07.02.2018 la 12:35

    Acum ce mai spun ,,latraii,, caindicatorul ..ar fi fost montat pe pamantul jud Alba…?Pace….ba !

  2. alin p. 07.02.2018 la 13:50

    Ungurul obraznic intreaba de ce? Ne pune indicatoare intr-o limba a unora care nu ne iubesc si pe care nu-i iubim pe teritoriul Albei, judet romanesc? Obraznicia lor nu are margini. Huo!Ce suntem noi sa inghitim toare jignirile unor sovini?!! Slugi? Sluga e ma-sa !

  3. dragos victor 07.02.2018 la 14:57

    Pe teritoriul Ungariei in cepand cu granita indif din care parte se intra sant n oferte de cazare, reparatii, vulcanizare, restaurante scrise in limba romana si nu-i deranjant ptr nimenea , dar ptr ei are nu au depasit fizic curul vacii sau daca chiar au trecut prin zona dar au probleme cu cititul in limba romana a scrie ceva in limba maghiara este o problema majora, acest oameni retardati, prosti si f departe de civilizatia universala declara aici dif tampenii cu iz fascist , xenofob, asa tampiti au Creat dezastre in sec trecut dar ei, nu cunosc istorie, limba romana , gramatica dar sant MAri ROMANI CARE NE FAC DE RAS IN EUROPA.

  4. unu din alba 07.02.2018 la 16:41

    Dragos Victor defapt e un maghiar dar nu isi da numele adevarat. Un mesaj pt dragos : E ROMANIA E TARA NOASTRA SI NE P…M PE ungaria voastra !!!

  5. alin p. 07.02.2018 la 18:27

    Sa fim clari! Una sunt ofertele de depanari auto, alta un indicator oficial! Senzatia este ca intram intr-un judet unguresc, sau intr-unul in care ungurii sunt dominanti! Ceea ce nu e cazul . Cu impresia asta ramane un strain! Ca Transilvania este condominiu romano-unguresc. Doar temporar, pentru ca, nu-i asa, lucrurile evolueaza, si evolueaza in directia si favoarea celui mai obraznic si tupeist si agresiv. Adica a ungurului!!! Nu este nimic intamplator, ci e gandit, si are bataie scurta, medie si lunga. Trebuie spus niet acestor invadatori! pentru ca asta au facut, au invadat teritoriul judetului Alba! cata nerusinare sa intri 580 metri pe teritoriul altuia! E ca si cum ai muta gardul intre doua gradini i9n interiorul gradinii vecinului! pai ala iti da in cap pentru asta! Ungur nemernic!

  6. AGA MEMNON 07.02.2018 la 18:29

    ”Am remontat indicatoarele bilingve la limita județului Mureș”, a scris, marți seara, președintele Consiliului Județean Mureș, Peter Ferenc.

    Cum ti-ai permis, hotzule,sa le montezi pe pamantul altuia?
    talharii si cuceritorii astia nu invata niciodata. Numa cand le dai peste palma.

  7. AGA MEMNON 07.02.2018 la 18:59

    E ridicol sa-i faci pe ungurii din Ungaria mari xenofili… dimpotriva, ei URASC tot ceea ce nu e unguresc, am vorbit cu multi straini care au locuit in Ungaria, si care au plecat din cauza sovinismului unguresc. Doar Budapesta e acceptabila, si atat.

  8. Marius 07.02.2018 la 20:02

    unu dina alba- mai degraba esti tu anti roman cu atitudinea asta…daca vrei sa pastram Romania noastra nu mai merge pe fentele politicienilor cu un semn de circulatie cu o placuta bilingva ca nu asa se pastreaza o tara. Tara se pasteaza pasnic si civilizat, cu inteligenta nu cu puterea jetului la usurare. Macar taceti, ca politicienii asta urmaresc…sa va agite cu placute, c apoi ei isi fac treaba si ghici cine va fi de parte cealalta a jetului de urina?!

  9. zoro 07.02.2018 la 20:36

    OARE DECE INSCRIPTIILE BILINGVE GENEREZA ATATEA DISPUTE intreaba NEDUMERIT UNGURUL ……Oare dece nici o natie (nemti ,rusi,tatari etc) din ROMANIA nu incearca sa-si marcheze teritoriul precum patrupedele ,raspunde ROMANUL !!!

    • HH 07.02.2018 la 21:38

      FOARTE CORECT !

  10. nedumeritul 07.02.2018 la 21:16

    …cu totii suntem fiinte umane. Ne diferentiaza doar obiectul credintei. Fiecare ne pozitionam, romani sau unguri, in functie de obiectul credintei,… de al meu. Venim singuri pe lume, plecam singuri din lume, dar atasamentul iluziei mele ma chinuie, …al meu, mie-mi apartine, sunt stapan pe ceva. Ce este al meu de fapt?, sunt posesiv doar an iluzia mea , sau pate gresesc, unii chiar s-ar putea sa aiba si eu sa nu realizez avutul lor,…

  11. HH 07.02.2018 la 21:37

    LEGEA CERE PLACUTE BILINGVE PENTRU UNITATILE ADMINISTRATIV TERITORIALE PE TERITORIUL CARORA O ANUMITA MINORITATE DEPASESTE 20 % DIN NUMARUL POPULATIEI ! IN JUDETUL ALBA SUNT DOAR 4,2 % UNGURI , ASADAR NU POT FI AMPLASATE PANOURI ADMINISTRATIVE BILINGVE CONFORM LEGII CU DENUMIREA JUDETULUI ALBA, CHIAR SI PE TERITORIUL ADMINISTRATIV AL JUDETULUI MURES !!!

  12. un cetatean 08.02.2018 la 9:15

    Extraordinar, de 4 zile alt subiect nu avem de comentat decat rahatul ala de placuta bilingva. Nu vedeti ca ne distrage atentia de la adevaratele probleme care ne dor. In timp ce noi ne contram pe amplasarea indicatorului ei, modifica legile justitiei in favoarea lor ca sa poata fura mai mult, voteaza legi ca sa-si mareasca lor salariile ca nu erau destul de mari si pensii speciale ca sa-si asigure batranetile pentru munca grea ce au depus-o la Parlament. Stiti cat de greu e sa dormi 8 ore pe un scaun ? Asa ca eu zic sa ne limitam la postarea de comenturi si de acum incolo, ca alesii nostri atata timp cat nu ii deranjam au grija ca sa le fie bine in continuare.