// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

FOTO: Indicatorul aflat la limita dintre județele Alba și Mureș, marcat și în maghiară. Florin Roman: Dacă nu o să fie îndepărtat în termenul legal, o să-l scot eu!”

Indicatorul aflat la limita dintre județele Alba și Mureș, marcat și în maghiară. Florin Roman: Dacă nu o să fie îndepărtat în termenul legal, o să-l scot eu!”

Indicatorul amplasat la limita dintre județele Alba și Mureș, cu denumirea județului Alba inscripționată și în limba maghiară, este ilegal, susține deputatul de Alba Florin Roman.

Într-o postare pe facebook, liberalul spune că legea prevede inscripții bilingve doar în localitățile care au peste 20% populație maghiară și că a cerut să fie îndepărtat.

Totodată, acesta menționează că dacă nu se va rezolva situația, se vede nevoit să-l scoată chiar el.

Unii nu se potolesc nicicum! Acest indicator montat la ordinul Consiliului Judetean Mures, la limita de județ dintre Alba și Mures este ilegal. Legea prevede inscripții bilingve doar în localitățile/județele cu peste 20 la sută populație maghiară!

Am solicitat Consiliului Județean Alba să îndepărteze acest indicator ilegal, întrucât județul Alba nu are peste 20 la sută populație maghiară. Înțeleg că s-a cerut și în scris îndepărtarea lui! Dacă nu se rezolvă în termenul legal, o să îl scot eu! Oare chiar nu mai avem instituții ale statului român?”, scrie deputatul  Florin Roman, într-o postare pe facebook.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

28 Răspunsuri la FOTO: Indicatorul aflat la limita dintre județele Alba și Mureș, marcat și în maghiară. Florin Roman: Dacă nu o să fie îndepărtat în termenul legal, o să-l scot eu!”

  1. Șică Mandolină 04.02.2018 la 10:09

    Mda… deputatul „piticot” este cam dus cu pluta deoarece inscriptia in cauza se afla amplasata pe teritoriul judetului MURES. Sa se deplaseze personal si sa constate acest lucru si poate, mai apoi, intelege ca CJ Alba nu poate sa-l indeparteze deoarece indicatorul le transmite UNGURILOR din Mures ca de acolo incepe judetul ALBA, deci este perfect legal. In ultima vreme cam da din gura doar asa… ca sa se afle in treaba si sustine numai ineptii. Insa as avea o intrebare pentru UDMR… Se aude la AIUD si Ocna Mures ce vrea sa faca un reprezentant „de marca” al partenerului vostu de coalitie locala?

    • Coco 04.02.2018 la 15:34

      Mmddaaa. Poate ai tu dreptate, dar in tara Romania se vorbeste romaneste si ideea este ca in Ungaria de ce nu se pun indicatoare in romaneste. Ungurii astia se cred in Ungaria. Sunt obligati sa invete romaneste, nu le convine la ei in Ungaria. Nu mi se pare normal sa fiu la mine in tara si sa vad indicatoare traduse in ungreste. Judetul Mures face parte din Romania. Asa ca ungurii sa invete romaneste ….. si-au c-am luat-o in cap ungurii astia se cred in Ungaria.

  2. Sica 04.02.2018 la 10:23

    Dupa ce a jefuit romanii cu salarii de sute de mii de euro pe nimic, acum l-a apucat patriotismul de Roman!

  3. Vasile 04.02.2018 la 11:22

    Ce monument oribil! Ai impresia că intri într-o închisoare, nu în județul Alba.

  4. crestinu` si....nu prea 04.02.2018 la 11:52

    Si-a mai gasit si piticutu` ceva de ….reclamat ?

  5. nedumeritul 04.02.2018 la 11:59

    …antelegeti si Dumneavoastra. Asa sunt bagaretii. Daca nu sunt in stare de lucruri mari si serioase se baga in seama pe lucruri, de forma, gainarii, maruntisuri, caci doar asta le este nivelul. Antelegeti ca doar asta este putiinta Domniei sale,…

  6. Cetateanul topometrist. 04.02.2018 la 12:14

    Indicatoarele montate sunt in interiorul judetului Alba cu
    peste 500 de metri. Limita de judet se afla la drumul care duce in padure si nu la paraul din padure. Pe orce harta a judetului Alba si a Comunei Cetatea de Balta se poate vedea bine definita limita de judet.
    Chiar daca domnul deputat nu este agreat de cineva, ( nici de mine) nu este un motiv sa fie jignit de unii care nu au fost in stare sa ajuga unde a ajuns el si pentru faptul ca nu permite ca judetul Alba sa fie jignit.

  7. Tara lui Papura Voda 04.02.2018 la 12:28

    Singurul lucru care ar trebui inlaturat e monumentul ala, care arata deplorabil!
    Hai sa ne facem curatenie la noi in curte prima data si pe urma sa ne frece grija si de altii!
    Ah, am uitat, e mai important sa ne aratam ura fata de alte minoritati in loc sa ne civilizam o data si sa ne schimbam gandirea bolsevica!
    Ne meritam soarta din pacate, din multe alte puncte de vedere…

  8. dany 04.02.2018 la 12:46

    Are dreptate. L-or fi pus ungurii din Mures, dar este pe teritoriul Albei.Ceea ce arata perfidia lor. Limba asta , a celor care ne-au calcat in picioare 900 de ani, are ceva sinistru in ea. Nu suntem obligati sa acceptam asa ceva, nu suntem in Ungaria medievala, in care rumanii nu aveau nioci un drept.

  9. dany 04.02.2018 la 12:49

    Domnule Roman, nu e un nimic. Arata ca au pretentii asupra judetului Alba. Poate vor sa-l faca parte a ” tinutului secoiesc”?!

  10. dany 04.02.2018 la 12:50

    Este o noua jignire a ungurilor la adresa noastra.

  11. Alegatorul 04.02.2018 la 12:55

    Jos cu indicatorul, d-l deputat are dreptate,că ne place, că nu ne place, legea trebuie respectată, CLAR?

  12. zoro 04.02.2018 la 13:32

    Avem guvernanti de toata jena care pentru niste voturi in parlament le permit ungurilor ( nu maghiari ,ca tara se numeste ungaria nu Maghiaria ) toate kk-turile !!!

  13. Ok 04.02.2018 la 13:38

    De la astfel de oameni, poate începe un război civil.
    Romanii și maghiarii au trăit în armonie și înțelegere.

  14. unu din alba 04.02.2018 la 14:18

    Bai acestia , indicatorul ala nu are ce cauta acolo E CLAR?!!! E o nesimtire crasa pt cei ce au facut asta . Daca am treaba pe acolo eu cu mana mea il rup. Aici e Jud Alba ROMANIA nu ungaria CLAAAAR! Daca la unguri nu le convine sa se mute in ungaria si sa ne lase pe noi in pace.

  15. dragos victor 04.02.2018 la 15:26

    Cu tristete observ cat de de[arte sant unii inca de spiritul European, in Elvetia de ex sant 5 /CINCI/ LIMBI OFICIALE. si se traieste in ar,monie, chiar asa de redusi mental sa fie unii si azi?Vai de noi cu aSEMENEA SPECIMENE SOVINE RETARDATE/

    • Coco 04.02.2018 la 19:20

      Inainte sa-ti dai si tu cu parerea,unde naiba ai vazut tu sa fie scris in doua limbi aceeasi treaba? Numai in romania se poate. Ungurii au mai multe drepturi decat romanii in tara noastra romania. Plus ca ne sfideaza si ne suipa in tara noastra. Bai omule, indiferent de etnie, respecti tara in care esti, nu o sfidezi prin traducerea localitarii. Cei din Evetia ii respecta pe elvetieni. Ce ar fi sa punem fiecare localitate in limba Rroma,( tiganeste) chiar daca sunt romani. Ei stiu romaneste pe cand ungurii isi fac de cap, le trebuie autonomie vezi doamne, in Ungaria nu le place ca nu sunt tolerati ca aici. Sa respecta tara Romania, nu vor in Ungaria cu ei.

  16. dragos victor 04.02.2018 la 15:55

    PTR unul/chiar asa unul si prost/ cred baiete ca esti suferind, f departe de civilizatia europeana, te poti lua de mana u acest speciment de Roman care ne face de rusine pe mapamond , niste redusi mental si primitivi.

  17. unu din alba 04.02.2018 la 16:32

    pt dragos. : Bai baiatule tu cred ca esti ungur sau sustinator de-a lor. Cum sa permiti asa ceva sa se scrie Jud. Alba si in limba maghiara? Nu e permis , du-te tu in Ungaria si monteaza un panou si in limba romana sa vezi daca mai vi intreg acasa. La noi oricum ungurii au drepturi mult prea multe si vad ca inca tot nu le ajunge. Jud Alba are sub 20% persoane de etnie maghiara asa ca acel indicator cu inscrisuri in limba mahiara nu are ce cauta. E o sfidare totala din partea ungurilor la adresa tarii noastre.

  18. george 04.02.2018 la 23:29

    Pacat ca avem in parlament asemenea specimene. Circul si hotia au distrus tara asta.

  19. Gabi 05.02.2018 la 6:41

    Oare daca era scris in limba engleza comenta cineva ?

  20. cineva 05.02.2018 la 9:05

    O amarata de tabla a generat deja 21 de comentarii si cred ca unii nu pot dormi noaptea din cauza asta. Azi, maine o sa scrie numai in ungureste deoarece s-au vandut terenuri la greu la straini. Suntem singura tara care permite achizitionarea de terenuri persoanelor fara cetatenie romana. Ne-am vandut tara si o vindem in continuare bucatica cu bucatica si dupa aceea incepem sa ne plangem. Cred ca singurul partid care stie cu adevarat ce vrea este UDMR . Restul sunt apa de ploaie. Se vede unde este Ungaria in momentul de fata si unde suntem noi. Autostrazi, ce sa mai vorbim fac o gramada de bani numai din taxele ce le colecteaza din tranzitarea lor. Au vrut sa ne legam de ei cu autostrada la granita, noi inca eram doar la faza de proiect. Ei au avut taria sa spuna nu la FMI noi i-am luat in brate si nici acum nu stim ce s-a facut cu imprumutul luat, dar platim in continuare. Ei se ajuta intre ei, in timp ce noi ne sapam unii pe altii si mai sunt exemple. Dar ne contram pentru o placuta bilingva. Ar trebui sa fie peste tot, ca o meritam pentru ca nu facem nimic ca sa schimbam situatia in care se afla tara, ne complacem in mizerie.

  21. alegator 05.02.2018 la 9:20

    Florinele, ca sa poti sa-l dai jos, trebuie sa mai cresti. Inclusiv in ochii nostri!!!!
    Si daca tot esti pus pe scandal, macar fa-o pentru starea drumurilor, a spitalelor, a salariilor nesimtite din primarii, etc…, Mai gandeste-te.

  22. dany 05.02.2018 la 11:42

    Nu comenta nimeni daca era scris in engleza, ca era pentru turisti. Chiar ar fi bine sa fie scris in engleza. Ungurii nu sunt turisti, ci cuceritori. Noi nu avem nimic de dat. Sunt 5% maxim unguri in Alba. Chiar procentul de 20%, de care legea pomeneste, mi se pare mic. Ar trebui sa fie 25 sau 30%. Nu suntem in statul terorist antiromanesc Regatul Ungariei. E ok in Secoime , nu e ok in teritorii locuite preponderent de romani.

  23. dany 05.02.2018 la 11:43

    Ungaria in clipa de fata nu este nicaieri. Balteste, ca si noi.

  24. dany 05.02.2018 la 11:53

    In engleza ar fi : Alba County! Super! I like it so much!

  25. KIMOCATO 05.02.2018 la 16:58

    Indiferent unde este amplasat,se refera la judet,iar ac. nu are 20% unguri.Nastase ilie+ Tudose,au fost amendati,iar ei dau foclui A.Iancu,desconsidera drapelul national,admonesteaza eleva cu bentita tricolora,iar presedintele udmr,DESCONSIDERA PUBLIC ZIUA NATIONALA A ROMANIEI,si toate li se iarta ptr.voturi si sustinere impotriva altor romani.`E GRAV CA TOATE AC. SE PETREC SI CUNOSC DE SENAT+PARLAMENT,DE CE NU VA GINDITI UN MOMENT SI LA CEI CARE AU FACUT UNIREA,PRIN CITE AU TRECUT SI CA SE RASCOLESC IN MORMINT.CE SE INTIMPLA MAI ROMANI???TREBUIE IMEDIAT ===INTRASIGENTA==FATA DE AC. ASPECT.

  26. Nae de la parnaie 05.02.2018 la 19:39

    @dany, mai iesi putin si tu din catunul tau mioritic, sa vezi ca Ungaria e in secolul XXI, la infrastructura, autostrazi, cai ferate, sanatate, educatie, nivel de trai. Noi, tot in Evul Mediu…