Comunicat PNRR: Dotarea cu mobilier, materiale didactice şi echipamente digitale a liceului „DR. LAZĂR CHIRILĂ” BAIA DE ARIEŞ”
Comunicat de presă
Privind lansarea proiectului cu titlul: „Dotarea cu mobilier, materiale didactice şi echipamente digitale a liceului „DR.LAZĂR CHIRILĂ” BAIA DE ARIEŞ ”, cod F-PNRR-Dotari-2023-4461.
Beneficiar: Oraş Baia de Arieş
Finanţarea Proiectului: Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, Componenta 15 Educaţie, Apelul ”Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe”, Pilonul VI. Politici pentru noua generație, prin: Reforma 4. Crearea unei rute profesionale complete pentru învățământul tehnic superior Investiția 13. Echiparea laboratoarelor informatice din școlile de educație și formare profesională (EFP) și \Investiția 14. Echiparea atelierelor de practică din unitățile de învățământ profesional și tehnic; Reforma 5. Adoptarea cadrului legislativ pentru digitalizarea educației\ Investiția 9. Asigurarea echipamentelor și a resurselor tehnologice digitale pentru unitățile de învățământ;Reforma 6. Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standard ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar\ Investiția 11. Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și laboratoarele/atelierele școlare.
Proiectul se derulează conform Contract de finanţare nr. 1722DOT/2023 încheiat cu Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării denumită în continuare (UEFISCDI), în numele și pentru Ministerul Educației.
Perioada de implementare a proiectului: 25.08.2023 – 31.12.2024.
Obiectivul general al proiectului este de a creşte accesibilitatea locuitorilor oraşului Baia de Arieş, pentru copii lor, la o educaţie SMART, eficientă şi de calitate, prin modernizarea şi dotarea spaţiilor cu această destinaţie, din cadrul Liceului „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş, cu mobilier, materiale didactice şi echipamente digitale, unde studiază 393 de copii şi predau 30 de cadre didactice.
Indicatorii specifici proiectului sunt următoarii: 1 laborator de informatică liceal, 1 laborator de ştiinţe multidisciplinar (biologie, fizică, chimie), 1 cabinet şcolar, 1 Cabinet de asistenţă psihopedagogică, 1 Sală de sport, 1 Atelier de practică, 18 Săli de clasă.
Valoarea totală a Contractului de finanţare: 1.745.198,96 lei, din care:
- Valoare eligibilă din PNRR: 1.466.553,74 lei,
- TVA eligibil: 278.645,22 lei.
Persoană de contact: Ţăran Ana Elena
Date de contact: Nr.telefon: 0730 601 784 ; E-mail: [email protected]
Website: www.primariabaiadearies.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Economie
Contabilii contestă e-TVA și solicită desființarea sistemului: Critici la adresa noilor reglementări ANAF
Contabilii contestă e-TVA și solicită desființarea sistemului: Critici la adresa noilor reglementări ANAF Patronatul Antreprenorilor Contabili din România și-a exprimat vineri „dezamăgirea profundă” față de implementarea sistemului RO e-TVA, solicitând desființarea acestuia. Într-un comunicat de presă, organizația a declarat că recentul ordin al Președintelui ANAF nr. 3775/2024, care introduce un decont de TVA precompletat, este […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3