Circulaţia pietonală prin Cetatea Alba Carolina dintre Catedrală şi poarta a III-a se redeschide sâmbătă

Pietonala Mihai Viteazul din Alba Iulia va fi redată parţial circulatiei sâmbătă, 7 aprilie orele 11,00,  dupa un amplu proces de reamenajare-restaurare. Avand o lungime de peste 400 de m, intre Catedrala romano-catolica „Sfantul Mihail” si Poarta a III-a, pietonala va avea o structura aerisita, potrivita pentru exploatarea potentialului turistic si de agrement al zonei.

O comisie din partea Primariei a facut o receptie partiala a lucrarilor existente si a celor care urmeaza a fi executate. S-au constatat urmatoarele interventii asupra zonei: s-a reconfigurat tot spatiul public intre fronturile construite, relationanadu-se cu imobilelele aflate in proprietatea altor entitati, s-au schimbat imbracamintile rutiere si pietonale, precum si platformele din zona monumenelor istorice, s-a realizat iluminatul de siguranta, ambiental, pietonal si arhitectural.

ELIT

De asemenea, s-a refacut zona verde si s-au plantat arbori ornamentali, iar in mare parte sunt finalizate relatiile cu  platformele de acces spre strazile adiacente

Pe zonele santierelor arheologice din spatiile nou amenajate si pe drumul roman, s-au marcat contururile obiectivelor descoperite cu materiale diferit colorate, in functie de epoca elementului de fortificatie.

Mobilierul urban – banci, cosuri de gunoi, etc.,urmeaza sa fie amplasat in perioada imediat urmatoare. Albaiulienii trebuie sa stie ca amenajarile nu sunt definitive, strada Mihai Viteazul fiind înca un obiectiv sub exploatare. Cu toate acestea, stadiul atins in momentul de fata pe intreg perimetrul da posibilitatea accesarii majoritatatii obiectivelor turistice.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 ianuarie: Blue Monday 2021 sau lunea tristă, cea mai deprimantă zi a anului

Luni, 18 ianuarie, este „Blue Monday” (lunea tristă), cea mai deprimantă zi a anului 2021. Această denumire se atribuie celei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

Albaiulian 6 aprilie 2012 at 13:47

Ia zi Romane: o procarie, te bate soarele in cap,pavelele din randul doi nu sunt la fel ca cele din randul sapte, se uita popii dupa fete etc.

HH 7 aprilie 2012 at 21:44

PENTRU TINE TAIEREA A PESTE 100 DE ARBORI MATURI DIN ZONA RESPECTIVA SI PAVAREA APROAPE INTEGRALA INSEAMNA MODERNIZARE ?!

cucu 6 aprilie 2012 at 15:00

o porcarie…..un kitsch…O sa para frumos (pentru manelisti si iubitori de mici si bere) citva timp pina se distrug pavelele turcesti..dupa aceea o sa arate ca porcu’…..au distrus frumusete de castani pentru pavele….

Asa 6 aprilie 2012 at 16:23

Asa sa fi aratat cetatea si in perioada dominatiei austro-maghiare ? Nu cred !!! Oricum unii spun ca respecta istoria. Poate aia recenta !

Armean D. 6 aprilie 2012 at 16:47

nebunia lui Hava:))

Dorina 6 aprilie 2012 at 17:05

Imi place mult cum arata. aleile sunt mai late, s-au plantat copaci. Felicitari!ma bucur ca lasa zidurile primei biserici crestine si ziduri din Via Principalis la suprafata. dar am totusi o mare suparare: zidurile romane desoperite in timpul lucrarilor trebuiau lasate pe cat posibil la suprafata! daca nu lasate la suprafata, macar sa nu le fi marcat pe pavaj DELOC, nu cu alei de marmura puse total HAOTIC!(se vede si in poza articolului)

alexandru 6 aprilie 2012 at 17:25

Felicitari domnule Hava.Incepe sezonul inaugurarilor.Nu poate contesta nimeni maiestria dumitale administrativa.E o realizare sa aduni atatea lucrari in an electoral.Am mai vazut reteta asta la alt maestru: Silviu Ponoran.Acesta din urma a reusit performanta de a ingropa in 2008 chiar inainte de alegeri-coincidenta doamne, kilometri de tevi de canalizare si apa.Acum la 4 ani de la mareta relizare ce credeti ca se intampla la zlatna si satele apartinatoare: se conecteaza lumea la celebrele tevi care au zacut abandonate 4 ani in pamantul tarii noastre.Coincidente, strategii electorale,probleme de finantare, incompetenta,rea vointa, etc, nu vom sti niciodata adevarul.Vom sti doar varianta spusa de politicieni, si ei au tot timpul o explicatie.

Dorin 6 aprilie 2012 at 17:40

Este important cand se inaugureaza , sau ca SE FAC , si albaiulienii si stainii care ne viziteaza beneficiaza de ele multi ani de acum incolo ?

porumbelul voiajor 7 aprilie 2012 at 12:55

parca vad turistii straini vizitind fiecare dala, fotografiind-o si admirind-o……

Unde se mai vede in Europa restaurare cu piatra artificiala din Turcia sau cu dale chinezesti? Turistii straini vor fi impresionati…Amindoi:)

dolfi 8 aprilie 2012 at 10:22

pe albaiulienii fara locuri de munca sau cu salarii de mizerie fix in cur ii va durea do tot ce a facut Hava in cetate. Parca-i si vad pe bietii oameni uitandu-se in ochii copiilor: „Copii, azi ca sa va treaca foamea, mergem la plimbare printre…turisti in Cetate”

Costel* 6 aprilie 2012 at 18:19

Sper sa se scoata lanturile de la poarta 3 sa nu ne mai ingramadim pe acel culuar ingust sau poarta 3 e proprietatea Szabou-lui si pe acolo nu se tece. Mai sti daca nu se da drumul poate un grup de tineri si batrani desfasuram o demonstratie spontana de protest trecand peste lanturi. Speram ca revolutionarul colonel Ghete proaspat USL-ist nu va sarja cu acesti ostasi calareti austrieci impotriva unor demonstranti pajnici. Nimeni nu o sa fure tapinele soldatilor si izmenele acestora dispusa in acea incapere de sub poarta 3.

cl 7 aprilie 2012 at 10:07

eu zic sa intareasca paza si cu ceva jandarmi pt ca voi o sa furati cuprul din instalatia electrica (ca doar s-au mai vazut cazuri tot in cetate) si nu poate fi suspectat nimeni in afara de usl.

ana 7 aprilie 2012 at 14:32

Pacat doar ca limba romana lasa asa de mult de dorit.

abbilbal 6 aprilie 2012 at 23:27

Nu ştiu câtă verdeaţă naturală va fi în respectiva zonă, dar deocamdată este gri de tătului tăt.

scooty 8 aprilie 2012 at 9:04

VREI SA CASTIGI O GRAMADA DE BANI FARA SA FACI NIMIC SI CU DOAR O INVESTITIE DE 60.000 LEI, 6 PLICURI SI 6 TIMBRE ? ATUNCI CITESTE MAI JOS DA-TI SINGUR SEAMA, CA NU E DOAR O ALTA ESCROCHERIE CI UN SISTEM CARE CHIAR FUNCTIONEAZA ! ANUNTA-TI-VA SI PRIETENII CHIAR ASTAZI SA SE POATA BUCURA SI EI DE ACEASTA OPORTUNITATE !
CINE PRICEPE SI CREDE, FACE BANI MULTI SI REPEDE !!! Poti sa faci bani astfel! Credeti-ma: am incercat toate metodele posibile (si legale).
Aceasta este cea mai USOARA si mai RAPIDA cale. Poti sa faci o gramada de bani, REPEDE si LEGAL Merge! E testat! (nu e o escrocherie) Tot ce trebuie sa faci deocamdata este sa citesti cu atentie si pana la final textul.
In urma cu ceva vreme navigam aiurea pe Internet (probabil la fel cum faci si tu acum) cand am descoperit un articol asemanator cu acesta. Imediat m-am gandit “chestia asta trebuie sa fie vreo escrocherie”. Dar, curios fiind, am continuat sa citesc (si sper ca vei face si tu acelasi lucru).
Articolul spunea ca trebuie sa trimiti cate 10.000 de lei la 6 adrese. Apoi sa iti treci numele si adresa in lista pe care o vei gasi mai jos la pozitia a 6-a si sa publici articolul la minim 200 de forum-uri/adrese cu anunturi pe Internet. Pur si simplu!
Dupa ce am analizat chestiunea si dupa ce am discutat cu cativa prieteni m-am hotarat sa incerc. La urma urmei ce aveam de pierdut in afara de 60.000 de lei si 6 timbre? Din acest motiv merita sa incerci! Ce inseamna 60 000? Sigur ai pierdut mult mai mult jucand la Bingo sau la Loto, nu?
La inceput eram sceptic si chiar ingrijorat in privinta aspectului legal. Asa ca m-am interesat la PTTR si mi-au confirmat ca intr-adevar e legal! Deci am facut infima investitie de 60.000 de lei. Ghiciti ce s-a petrecut !!!…
Intr-un interval de 7 zile am inceput sa primesc bani in cutia postala. Eram uluit! M-am gandit ca probabil se va opri curand, dar banii au continuat sa vina! In prima saptamana am primit 185.000 de lei. La sfarsitul celei de-a doua aveam 545.000. In a treia saptamana stransesem 12.735.000 de lei!
Si banii continuau sa vina cu repeziciune. In mod cert a meritat sa cheltui cei 60.000 de lei si cele 6 timbre. In continuare va voi explica ce trebuie sa faceti si veti intelege cum functioneaza. In primul rand va sfatuiesc sa salvati pe hard sau sa printati articolul ca sa il aveti la indemana.

PASUL 1:
– Ia 6 coli de hartie si scrii pe fiecare din ele : “M-AM ADAUGAT LA LISTA TA”, apoi impatureste fiecare coala ca sa intre in plic;
– Ia 6 bancnote de 10.000 de lei si punele CATE UNA in FIECARE din cele 6 coli (ca sa nu se vada prin plic si sa nu se fure);
– Pune FIECARE coala in CATE UN PLIC si inchide plicurile.
Ar trebui sa ai acum 6 plicuri sigilate, cu numele si adresa ta pe ele (la expeditor), fiecare dintre ele continand o coala de hartie si o bancnota de 10.000 de lei. Acum trimite plicurile la urmatoarele adrese:
1) CERNICA MIHAELA-PRELUNGIREA GHENCEA NR. 30, BL. M5, SC. 1, AP. 49, SECTOR 6, BUCURESTI
2) TRUTA SIDONIA – STR. FAGARASULUI, BL. 10, SC. 3, AP. 30, COD. 545300, LOC. REGHIN, JUD. MURES
3) HOTEA CRISTIAN-STR.MUCIUS SCAEVOLA BL.S1 ET.1 AP.2 ARAD COD 2900
4) JIDAV MIHAI – STR. ALEEA BIZUSA, BLOC. 8, SCARA. 2, AP. 53, COD POSTAL 400429, CLUJ NAPOCA
5) MAIOR PAUL – SRT. SUSENII NOI, NR.20, LOC. REGHIN, JUD.MURES, COD. 545300
6) SCUTARU DANUT-B-DUL.ALEXANDRU CEL BUN, NR.64,BL.D4.SC.E,AP.40
>PASUL 2:
– Taie din lista pe numarul 1 si muta celelalte adrese cu o pozitie mai sus ! (6 devine 5, 5 devine 4, etc…). Astfel numarul 6 devine liber;
– Completeaza cu numele si adresa TA aceasta pozitie.
Trebuie foarte clar sa intelegi ca DACA TE VEI PUNE IN ALTA POZITIE DECIT CEA DE-A 6-a, vei primi cu mult mai putini bani, pentru ca factorul de multiplicare se diminueaza.
Pentru a intari increderea in joc, trebuie SA NU TRISEZI si SA TRIMITI PLICURILE, deoarece altminteri, te excluzi singur din circuit semanind neincrederea si la urma urmei sunt numai 60 000 lei iar tu ai sa primesti mult mai mult.
PASUL 3:
– Schimba ce doresti din acest anunt dar, pe cat se poate, incearca sa mentii articolul cat mai aproape de original.
– Acum publica anuntul la cit mai multe forum-uri/newsgroup-uri (sunt o groaza). 200 este atat cat iti trebuie dar cu cat publici in mai multe locuri cu atat mai multi bani vei castiga!
Nu e nevoie sa scrii din nou tot acest articol pentru fiecare anunt; poti sa selectezi textul cu cursorul mouse-ului si sa il copiezi in memoria calculatorului (‘Copy’ din meniul ‘Edit’); deschizi un fisier gol cu ‘notepad’ (‘File’…’New’) si inserezi textul ca sa iti adaugi numele in pozitia a 6-a (‘Edit’…’Paste’); salvezi fisierul cu extensia ‘.txt’.
Acum cauti pe Internet newsgroup-uri (forum-uri on-line, message board-uri, site-uri de chat, de discutii) romanesti bineinteles, sau la diverse adrese e-mail pe care le cunosti si publici articolul.
Va sugerez sa treceti ca subiect un titlu cat mai atractiv pentru ca acesta il vor vedea cei ce viziteaza aceste site-uri. GATA! Felicitari… ASTA E! Nu ar trebui sa iti ia mai mult de 30 de secunde pentru fiecare newsgroup! TINE MINTE : MAI MULTE NEWSGROUP-URI INSEMNA MAI MULTI BANI! TOT CE TREBUIE ESTE UN MINIM DE 200!

Vei incepe sa primesti bani in cutia postala in cateva zile! Daca vrei poti sa iti inchiriezi o casuta postala din cauza numarului mare de scrisori pe care le vei primi. De ce? Din cele MINIM 200 de publicari pe care le-am facut sa spunem ca primesc 5 raspunsuri (un exemplu FOARTE-FOARTE mic).
Deci am castigat 50.000 de lei cu numele meu pe pozitia a 6a. Acum fiecare din cele 5 persoane care tocmai mi-au trimis cate o scrisoare, publica la randul lor MINIMUL de 200 de articole cu numele meu pe pozitia a 5-a si primesc si ei cate 50.000 de lei. Eu primesc astfel 5 x 5 x 10.000 de lei = 250.000 de lei.
Continuand exemplul cu acest numar mic (5) de persoane care raspund la articol, castig 1.250.000 de lei cu numele meu pe pozitia a 4-a, 6.250.000 cu numele meu pe pozitia a 3-a, 31.250.000 de lei pe pozitia a 2-a si … DA! 156.250.000 DE LEI cu numele meu pe pozitia intai. UIMITOR! Daca fiecare participant publica articolul de MINIM 200 de ori! Si totul cu o investitie initiala de 60.000 de lei si 6 timbre.
Cand numele tau nu se mai afla in lista poti sa repeti procedura : iei ultima varianta a articolului si trimiti cate 10.000 de lei la adresele care se afla in lista, punandu-ti numele pe pozitia a 6a. Acum publici articolul din nou de MINIM 200 de ori.
Va dati seama ca in fiecare zi mii de oameni intra pe Internet si citesc aceste articole ASA CUM CITESTI TU ACUM!! Asa ca iti poti permite 60.000 de lei sa vezi daca merge cu adevarat? Cred ca da… Unii au spus “dar daca lumea se satura si nu mai trimite nimeni nici un ban?”
Ce sanse sunt sa se intample asta cand ZILNIC se alatura 20-50.000 de useri noi la Internet dintre care foarte multi citesc astfel de anunturi si sunt dispusi sa incerce?
Tineti minte : JUCATI CINSTIT SI CORECT SI VA FUNCTIONA !!! SI ANUNTATI SI PRIETENII DUMNEAVOASTR CHIAR AZI ! ASTFEL VOR CRESTE PENTRU TOTI CASTIGURILE !
MERGE SIGUR !

scooteala 9 aprilie 2012 at 16:10

Bai, scooty, scootyti-ne de idiotenii de-astea. Ala micu’ de respira greu si trimitea 6 plicuri cu 6 timbre si 6 sasi in 6 saci era tac-tu’, maaaaa! Iar intr-unul din saci erai tu. Dar ai scapat si uite ca umbli si postezi liber…

Costel* 8 aprilie 2012 at 10:43

Unde dai si unde plezneste … in articol este vorba despre cum se circula in cetate iar dumneata faci publicitate la jocurile de noroc. Sper ca responsabilul de pagina de la ziar sa scoata aceasta porcarie.

km0 8 aprilie 2012 at 12:12

Era si timpul sa se deschida! E frumos intradevar, dar prea multe betoane. Pacat ca nu avem arhitecti urbanisti de treaba!

O sa ne incingem rau de tot vara asta!
Sa recunoastem ca taierea Cuszztoza nu era necesara..daca chiar voia dl.Hava sa faca ceva spectaculos trebuia sa lucreze in favoarea naturii si sa creeze acolo o adevarata oaza pt studenti si trecatori. Rusine omului in primul rand si apoi rusine edilului ca incurajeaza taierea unor arbori de sute de ani

Aurelian 8 aprilie 2012 at 16:42

Incep sa il compatimesc pe Piticul Atomic, ce scorburi frumusele si incapatoare avea el in Parcul Ciorilor, si prin Cetate, si cat de bine se simtea facandusi siesta prin scorburi, cum se mai odihnea el pe putregai, era moale ca muschiul din padure, dar acum s-a terminat, i s-a taiat scorburile, si nu are inca obiceiul sa o i-a inspre padure, ca pe acolo poate avea surprize! Te pomenesti ca il prinde vreo unul „plictisit de moarte” de minciunile Piticului Atomic, si cum simpte ca Piticul Atomic il crede prost, si ca ii inghite toate gogosile PeNaLe, isi face dreptate singur cu bata. Bai tare nu ar fii, am scapa poate, de un hot pervers si mincinos!

porumbelul voiajor 8 aprilie 2012 at 22:15

doamne…….aurelian a devenit deja nu plictisitor, nu enervant, nu agasant….este realmente bolnav.

isi revarsa laturile si voma intelectului sau subdezvoltat pe siturile cotidianelor din Alba. Nu este mitocan, nu este prost crescut, este doar bolnav. Iar boala lui dublata cu lipsa neuronilor si a educatiei de acasa si din scoala primara duce la cascada aceasta de cuvinte repetate obsesiv si fara noima.

Locul lui este la spital si ar fi bine ca ziarul Unirea sa il baneze. Omul acesta reuseste sa enerveze forumistii, pina si pe cei ai PDL-ului…….