Ziarul Unirea

Ciornele volante au trimis la plimbare încă patru elevi

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Ieri, 29 iunie, alţi 4 elevi au fost eliminaţi din examenul de bacalaureat, de la proba obligatorie a profilului, ne-a informat prof. Ionel Trifon, preşedintele Comisiei judeţene de BAC. Au susţinut efectiv proba la matematică sau istorie 3.969 de candidaţi din cei 4.102 absolvenţi înscrişi la această probă, iar 133 au absentat din motive personale. La această probă au fost eliminaţi din examen încă 4 candidaţi, după cei 3 daţi afară din bacalaureat încă de la prima probă. Astfel, la centrul de examen de la Colegiul Naţional „IM Clain” Blaj 3 elevi au fost prinşi de către supraveghetori în timp ce schimbau ciornele între ei, al patrulea eliminat fiind de la Grupul Şcolar Forestier Câmpeni.
Tot la această unitate liceală au existat probleme tehnice, din cauza unei pene de curent apărute înainte cu o oră de începerea probei, astfel că examenul nu a putut fi înregistrat cu camerele de supraveghere. Acestea au putut fi puse în funcţiune abia după terminarea probei, motiv pentru care autorităţile trebuie să răspundă la o întrebare: a fost o banală pană de curent sau o acţiune intenţionată?
Mâine, 1 iulie, va avea loc proba la alegere a profilului şi specializării, ultima a acestei sesiuni. Rezultatele parţiale vor fi afişate duminică, 3 iulie, contestaţiile se vor depune luni, 4 iulie, între orele 8.00 – 12.00, iar afişarea rezultatelor finale este programată pentru vineri, 8 iulie. (R.G.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

22 Comentarii

GFF 30 iunie 2011 at 11:51

Ghinionul celor de la Blaj ca a fost nea` Trifon in zona. Nu supravegetorii i-au prins, ci el a intrat in sala direct pe ei dupa ce i-a filat, de la camere probabil. In alta ordine de idei, acest Pitagora al Apusenilor e binecunoscut pentru iesirile sale si pentru maniera in care isi trateaza colegii de breasla, dar daca il intrebi vreo doua chestii in afara de mate e zero barat.

alexandru 1 iulie 2011 at 10:43

constat cu stupare ca unul trifon e vinovatul de serviciu pentru faptul ca elevii nostri inteleg sa treaca examenele prin furturi.toata lumea stie nivelul de pregatire al elevului roman, crescut pe internet si prin cluburi.acum cand sistemul educational incepe sa arate ca un sistem corect toata lumea e revoltata.trist e faptul ca asemenea elevi reusesc sa ajunga in examenul de bacalaureat, oare profesorii cum resusesc sa incheie medii poztive la elevi care nu merita?noul sistem educational va aduce mai multi bani scoliilor cu rezultate, astfel vom asista la o adevarat revolutie in sistemul scolar. licelele care tin la reputatia lor vor deveni mai severe si mai bine finanatet. se naste competitia intre scoli.un lucru firesc si normal.parintii vor avea interesul sa isi inscrie copilul la cea mai buna scoala.este primul an cand asistam la eliminari masive ale eleviilor prins la copiat. e un inceput.incveput de normalitate,. sper ca pe viitor elevii sa munceasca pentru a ajunge la bacalaureat.victimizarea excesiva a eleviilor dauneaza performantei.si sincer sper ca profesorii care au distribuit rezolvarile prin clase sa se intalneasca cu procuriii..in chestiuni legate de servici

Denes Maria 30 iunie 2011 at 22:34

Sunt mama unei eleve eliminate de la examenul din data de 29.06.2011 , nu pot sa stau pasiva la aceeasta stire pe care ziarul dumneavoastra a publicato si pe aceasta cale doresc sa va informez ca fica mea Denes Larisia a fost eliminata din examen in mod abuziv de domnul Trifon.Ea este eleva in cauza caruia i sa SUTRAS ciorna de pe banca de elevul Czinczok Robert fara ca fica mea sa observe . Domnul Trifon a eliminato din examen fara a avea o proba sau o dovada din care sa reiese ca fica mea intentionat si-a dat ciorna elevului Czinczok Robert .
Informati de Bucuresti am cerut inspectoratului jud. Alba sa ne permita vizionare inregistrari video in prezenta persoanelor autorizate din comisie si a organelor de politie Blaj cea ce ni sa refuzat categoric , fapt care ma face sa cred ca inregistrarea video nu exista .Mai grav mi se pare faptul ca domnul Trifon inspectorul in cauza a luat hotararea de a o elimina pe fica mea din examen dar in privinta elevului care ia SUSTRAS ciorna nu sa luat nici o masura numai astazi in data de 30.06.2011 la insistentele mele ca parinte in urma unei contestari facute la inspectoratul judetian Alba. Inspectorul general de la inspectoratul judetean ma asigurat ca acest elev va fi eliminat .In continuare nu am sa stau pasiva in cea ce priveste situatia ficei mele si am facut o plangere penala la Parchetul de pe langa Judecatoria Blaj punandumi mare incredere ca justita din Romania va face lumina si poate reusim sa vedem probele inregistrari video care sustine Domnul Trifon ca o invinovatesc pe fica mea dandu-si ciorna intentionat spre copiere.Doresc ca acest comentariu sa se faca public.

admin 1 iulie 2011 at 1:08

acest comentariu al dvs este public aici, pe forumul nostru.
daca doriti ca acest comentariu sa apara si in ziar, va invit sa ne faceti o vizita la redactie, si redactorul de serviciu va sta de vorba cu dvs.

czinczok robert 2 iulie 2011 at 19:56

poate ca asa ati fost informata de la fiica dumneavoastra..eu nu am sustras nici o ciorna fara aprobarea ei!!!

Denes Maria 3 iulie 2011 at 23:08

Esti informat prost baiete , in momentul in care copiezi de la un coleg tot furt se cheama .DOCUMENTEAZATE

Denes Maria 3 iulie 2011 at 23:13

Si daca erai destept nu incercai sa furi si sa copiezi.In cazu acesta se va face lumina asa cum sa facut si in leg cu tine datorita mie ai fost eliminat din examen si asta tiam demonstrato si tie si domnului Trifon ca exista alti mai mari decat el care iau decizi importante.schimbarea listelor de 2 ori la 8:30 dimineata mi se datoreaza tot mie pentru ca sunt o mama caruia ii pasa ce i se intampla copilului sau si nam sa ma multumesc cu asta .Lucrurile vor merge si mai deparet.

Denes Larisia 4 iulie 2011 at 1:16

Spune-mi si mie cand ti-am zis ca poti sa imi iei ciorna, fiindca asta inseamna , cand zici cu „aprobarea” ei . Iar domnul Trifon , cu tine in frunte bineinteles , spune-ti ca eu ti-am dat tie ciorna ca sa copiezi de la mine . Chiar nu te inteleg Robert !!!

GFF 1 iulie 2011 at 10:24

Da, in multe situatii, din pacate, nea` Ionel judeca cu fundul, nu cu capul!

S.F.A 1 iulie 2011 at 17:38

POATE CA ASA AU FOST COPIII TAI CRESCUTI PRIN CLUBURI SI LA INTERNET,DAR NU ESTE CAZUL ACESTEI FETE PTR CA O CUNOSC SI ERA O ELEVA CONSTIINCIOASA,CU CALIFICATIVE FOARTE BUNE LA SCOALA.NU ERA ADEPTA CLUBURILOR MAI ALES CA E SI BOLNAVA DE ANI BUNI AVAND PROBLEME CU INIMA DESTUL DE GRAVE.NEVINOVATA FIIND MA GANDESC CUM O TRECE PRIN ASEMENEA SITUATIE AVAND IN VEDERE FAPTUL CA EA NU POATE SA AIBE NICI O SUPARARE PTR CA O AFECTEAZA DESTUL DE RAU.IN FINE TRECAND LA SUBIECT DOMNUL TRIFON AR TREBUI SA DEA EXEMPLU UNUI ELEV NU SA AIBA UN VOCABULAR INDECENT IN FATA ACESTUIA SI SA SE COMPORTE CA SI CUM AR FI FOST CRESCUT IN MAHALA,SI NU MA REFER LA ACEST CAZ,MA REFER LA O ALTA PROBLEMA CE SA IVIT LA BLAJ TOT IN PERIOADA BAC-ULUI UNDE DANSUL DACA IL POTI NUMI ASA A INJURAT UN PARINTE DE FATA CU ZECI DE ELEVI.SI DA E VINOVAT PTR FAPTUL CA ELEVII CARE COPIAZA MERG MAI DEPARTE SI SUNT ELIMINATI ELEVII CARE NU AU NICI O VINA

CIC 1 iulie 2011 at 20:11

Da….. cea mai proasta organizare din toti ani si cei mai nesimtiti. Astazi, 01. 07. 2011 la examenul de bacalaureat proba geografie, eu C.C si colegul meu C.C am mers la ora 08:30 sa ne prezentam la examen, ne uitam pe foaia de repartitie scriind numarul 57 adica etajul 2. Eu alaturi de colegul meu am mers in sala 57 si cand ajungem acolo cele 2 supraveghetoare ne spun: ,,Ne pare rau dar nu sunteti scrisi pe foaia noastra” am mers la etajul 1, am cautat toate salile si niciuna nu era sala 57. Crezand ca am gresit cand m-am uitat pe progreamul si repartitia in clasa, vedeam clar numarul 17 C.C si numarul 18 C.C. Dupa o jumatate de ora de stres, agitatie si groaza de cautat prin tot I. M. CLAIN-ul am coborat jos, la parter unde erau 2 profesoare presupun care se ocupau cu programul bacalaureatului. Acestea au inceput sa vorbeasca cu un ton vulcanic cu noi spunandu-ne ca nu se poate, si ca noi am gresit cand ne-am uitat. Dupa inca 5-10 minute, cand credeam eu ca trebuie sa ajunga subiectele in clasa am inceput sa ne impacientam si sa realizam in ce situatie oribila suntem, situatie ce ne poate da viitorul peste cap, dupa inca vreo 5 minute apare o profesoara nceput a fugi pe coridorul colegiului sa ne spuna ca suntem la ea in clasa. SUNT MARI DAR TOTODATA MICI-

Observator 1 iulie 2011 at 21:22

Povesti!
Listele cu elevii sunt afisate pe fiecare usa a salii de examen.
Doar trebuie sa stii sa citesti.

anita 1 iulie 2011 at 21:18

In primul rand sa te bucuri ca am venit dupa tine,documenteaza-te cine este de vina si pe urma mai face comentarii stupide,care nu-si au rostul ….nu era datoria noastra sa ghicim ca s-au modificat listele…e bine cand ai pe cine pune vina….

anonim 1 iulie 2011 at 21:28

cand dau note mari profesorii sunt cei mai buni,iar cand nu-i lasa sa se inspire sau dau note pe merit sunt rai,numai sa judecati stiti „A GANDI ESTE ATAT DE GREU,INCAT CEI MAI MULTI JUDECA”

GFF 1 iulie 2011 at 21:29

Constati degeaba mai baiete, iar ceea ce zici tu valoreaza exact cat face o pisica in lada cu nisip. Nu am contestat exigenta subiectelor sau a supravegherii la bac, am zis ca maniera acestui domn mustacios de a-i trata pe elevi si pe profesori nu e una tocmai potrivita, dar nu va mai dura mult pana nu se va ridica cineva sa-i dea o lectie mocanului astuia care se crede mare intelectual. Cat despre eliminarile din examen, daca au fost intemeiate, le salut!

DESANT 1 iulie 2011 at 21:36

Doamna Denes, ce a facut baiatul ala de care ziceti, s-a ridicat efectiv si i-a luat cu japca ciorna fiicei Dvs si apoi s-a asezat si s-a apucat de scris? De ce nu le-a zis supraveghetorilor ce a patit, sau n-a vrut ea „sa ciripeasca”?

Denes Larisia 2 iulie 2011 at 0:45

Nu asa s-a intamplat…pentru ca , daca era asa , cu siguranta il vedeau doamnele supraveghetoare….si nu e vb de ciripeala fiindca oricum nu aveam ce sa ciripesc , la mine a fost vorba ca nu am fost atenta si nu am avut „grija ” de ciornele mele…deoarece aveam foarte mari emotii , stresata si concentrata la subiectul de matematica si nu la ciornele mele . Oricum ii multumesc d-nului Alexandru de faptul ca vorbeste in general despre mine , ca si cum el m-ar cunoaste , fiindca nu poti sa declari sau sa acuzi , ceva pe cineva , deoarece daca stam logic sa gandim orice declaratie pe care o facem sau acuzatie, trebuie sa dovedim acest lucru prin : dovezi CLARE SI EXISTENTE IN PRIMUL RAND !!!

alexandru 4 iulie 2011 at 16:17

Nu m-am referit la cazul dumnevoastra particular.nu va cunosc si nu va acuz de absolut nimic.nu stiu de unde ati tras conculzia ca va acuz de ceva anume. ma refeream la bacalaureatul de anul acesta, care a reusit in sfarsit sa stopeze fenomenul de fraudare si furt prin copiere.apoi forumul s-a umplut de povestea dumneavoastra.cred ca lamentarile pe un forum al unui ziar sunt inutile, problema d-voastra trebuie solutionata prin intermediul inspectoratului scolar sau a altor institutii publice.o mica recapitulare: articolul din ziar nu se refera la persoana dumneavoastra, unele mesaje ataca un profesor pentru simplul fapt ca e mai exigent decat altii.e regretabuil daca s-a comis o nedreptate,dar tousi de pe un forum de zir nu putem corecta acest fapt.in rest imi mentin absolut tot comentariul.astept cu interes si randul universitatiilor care la ora actuala sunt srl-uri de vandut diplome.

C.Ah 2 iulie 2011 at 17:45

In cazul Larisei parerile sunt impartite. Si eu o cunosc pe Larisa, dar nu pot spune ca a fost o eleva exceptionala. Probabil sa se fi schimbat in liceu, dar nu pot garanta asta 100%. Robert nu i-a luat foaia intentionat. In primul rand este foarte usor de adus acuze fata de el, pentru ca nu se afla pe acest forum ca sa se apere. Larisa si eleva din fata lui Robert, au vorbit si au facut „schimb” de informatii pe tot parcursul examenului, si asta NU doar Robert a spus-o ci si ceilati colegi de sala.
O parte a povestii sau o versiune, e cea in care Robert foarte rau intentionat, i-a luat ei ciorna. Acum sunt curioasa, ea DE CE nu a sesizat asta supraveghetorilor? Pentru ca sunt sigura ca in acest caz, domnii sau doamnele profesoara luau masuri.
O alta versiune a povestii este cea in care Larisa ii transmite ciorna ei, elevei care se afla cu doua banci mai in spate, cu ajutorul lui Robert.

Cat despre domnul Trifon, este adevarat ca manierele nu il dau afara din casa, dar in schimb si-a facut datoria, eliminand elevii care au incercat sa fure la acest examen. Cat despre parintele injurat de el in fata unor elevi, este la fel, usor sa aducem acuze, insa garantez ca nici acel parinte nu a avut un vocabular tocmai elevat.
hai sa nu mai vede paiul din ochiul altora si sa ne uitam si la barna din ochii nostrii.

Eu, din pacate pentru mine, sunt una dintre elevii picati. Nu eliminati, dar pentru asta imi asum eu intreaga vina, ceea ce se intampla si in cazul in care, daca incercam sa copiez si eram prinsa, imi asumam intreaga vina.
NOI se presupune ca la varsta de 18 ani, ar trebui sa fim maturi, dar ne comportam imatur si aruncam vina unii pe altii.
Ai fost prins copiind si eliminat sau ai incercat sa trisezi? Este pur si simplu vina ta. Asuma-ti responsabilitatea.

Denes Larisia 4 iulie 2011 at 0:30

Nu stiu cine sunteti , dar nu imi vine sa cred ca sunteti asa de sigura ca robert nu mi-a luat foaia intentionat , iar de faptul ca nu se apara si nu este pe acest forum inseamna multe . Partea cu povestitul intre mine , Denes Larisia si Crisan Paula este o aberatie si imi cer scuze ca spun asta dar asa este deoarece nu aveam nici un motiv anume ca sa imi risc pielea si cei patru ani de scoala pt o persoana cu care am avut o disputa , asa ca va rog sa nu mai vorbiti daca nu stiti exact cum au stat lucrurile , fiindca si eu pot spune multe . Eu sunt curioasa care au fost acele persoane care v-au informat cum ca eu am facut schimb de ciorna cu eleva din prima banca, iar daca stam sa gandim logic , ceea ce spuneti dumneavoastra , cum ca Robert a fost „ajutorul nostru” , sa stiti ca din nou gresiti fiindca el putea efectiv sa nu faca acest lucru , fiindca noi nu ne cunoastem . Si eu sunt curioasa de ce nu au vazut nici macar supraveghetoarele , cand Robert mi-a luat ciorna ? Masuri se iau tocmai atunci cand nu trebuie si cand e foarte tarziu , ca asa ii in Romania , in ziua de astazi . P.S. : Eu eram in spatele celor doi elevi care au copiat de pe ciorna mea ! Nu-mi vine sa cred cate minciuni se spun in continuare si cand vad ca se vorbeste fara sa stie cu siguranta exact ceea ce s-a intamplat , raman uimita si dezamagita la ceea ce a-ti scris doamna !
Va asumati vina fiindca stiti ca nu a-ti fost destul de pregatita , si oricum pe mine nu ma intereseaza persoana dumneavoastra , pe mine ma intereseaza ceea ce fac eu. Poate nu credeti , dar sa stiti ca sunt trecuta prin viata ( nu prin multe , dar destule pentru varsta pe care o am ) si destul de matura incat sa imi asum orice greseala sau orice alt gen de problema , iar cei care ma cunosc stiu asta .

Denes Larisia 3 iulie 2011 at 17:23

Cum poti sa spui ca eu am copiat….?ai fost cumva la acel examen , si eu nu stiu ? asta e fix parerea ta dragul meu si de copiat nu am avut de ce sa copiez….fiindca m-am dus pe ideea ca scriu cat stiu decat sa ma prinda si sa nu imi iau bacu. Nu mai vorbi asa la batjocura pentru ca in ceea ce priveste acest caz este unul foarte serios si in curand o sa se faca dreptate. Sa iti fie rusine ca vorbesti de cineva fara sa cunosti acea persoana si mai bine ai face tu sa iti pastrezi comentariile prost facute pentru tine si sa nu mai judeci lumea „cu fundul” !!! Iar cu dovada de care spui tu…vreau sa vad si eu , daca exista , bineinteles .Nu mai vorbiti daca nu stiti cum a fost toata aceasta problema si nu mai faceti acuzatii asa pe vorbe .

Denes Larisia 3 iulie 2011 at 17:24

Cum poti sa spui ca eu am copiat….?ai fost cumva la acel examen , si eu nu stiu ? asta e fix parerea ta si de copiat nu am avut de ce sa copiez….fiindca m-am dus pe ideea ca scriu cat stiu decat sa ma prinda si sa nu imi iau bacu. Nu mai vorbi asa la batjocura pentru ca in ceea ce priveste acest caz este unul foarte serios si in curand o sa se faca dreptate. Sa iti fie rusine ca vorbesti de cineva fara sa cunosti acea persoana si mai bine ai face tu sa iti pastrezi comentariile prost facute pentru tine si sa nu mai judeci lumea „cu fundul” !!! Iar cu dovada de care spui tu…vreau sa vad si eu , daca exista , bineinteles .Nu mai vorbiti daca nu stiti cum a fost toata aceasta problema si nu mai faceti acuzatii asa pe vorbe .