Cinci concurenți din județul Alba, PREMIAȚI la Concursul Național de Creație Literară și Artă Plastică „Laudă semințelor, celor de față și-n veci tuturor”. Lista completă, pe categorii

Paul Voicu - Primar 2020

Concursul Național de Creație Literară și Artă Plastică „Laudă semințelor, celor de față și-n veci tuturor” și-a anunțat câștigătorii ediției 2020.

Comisiile de jurizare ale lucrărilor primite pentru cele două secțiuni ale concursului („Adulți” și „Elevi”), au fost formate din personalități ale vieții cultural-științifice, scriitori, critici literari, artiști plastici, profesori și traducători, care au decis acordarea unui număr de 42 de premii, premii speciale și mențiuni, Marele Premiu al Concursului Național de Creație Literară și Artă Plastică „Laudă semințelor, celor de față și-n veci tuturor”, ediția 2020, revenind domnului Dumitru Buțoi din Timișoara.

ELIT

Reamintim faptul că, anul acesta, Concursul Național de Creație Literară și Artă Plastică „Laudă semințelor, celor de față și-n veci tuturor” a înregistrat cifra record de 125 de participanți, cu lucrări trimise pentru domeniile poezie, eseu, traducere și artă plastică (83 la secțiunea „Adulți” și 42 la secțiunea „Elevi”).

Organizatorii transmit felicitări tuturor câștigătorilor și aduc mulțumiri concurenților care și anul acesta, în condiții excepționale, au răspuns favorabil invitației de participare.
Concursul Național de Creație Literară și Artă Plastică „Laudă semințelor, celor de față și-n veci tuturor”, ediția 2020, parte a Festivalului „Lucian Blaga” Sebeș, a fost organizat de Primăria Municipiului Sebeș și Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.

Mihail David - 2020

LISTA CÂȘTIGĂTORILOR CONCURSULUI NAȚIONAL DE CREAȚIE LITERARĂ ȘI ARTĂ PLASTICĂ „LAUDĂ SEMINȚELOR, CELOR DE FAȚĂ ȘI-N VECI TUTUROR” (EDIȚIA 2020)

Gheorge Valentin Rotar - Alegeri Locale 2020

SECȚIUNEA ADULȚI

1. POEZIE:

Marele Premiu al Concursului Național de Creație Literară și Artă Plastică „Laudă semințelor, celor de față și-n veci tuturor” – Dumitru Buțoi, Timișoara, județul Timiș

Premiul I – Mărioara Moga, Sebeș, județul Alba;

Premiul II – Radu Botiș, Ulmeni, județul Maramureș;

Premiul II – Roxana Diana Toșu, Cluj-Napoca, județul Cluj;

Premiul III – Gela Enea, Craiova, județul Dolj;

Premiul Special al Uniunii Scriitorilor din România-filiala Târgu-Mureș și al revistei „Târnava” – Dan Florea, Cluj-Napoca, județul Cluj;

Premiul Special al revistei „Dacoromania” din Alba-Iulia – Adriana Anușcă, Blaj, județul Alba;

Premiul Special al revistei „Cafeneaua Băniei” și al Editurii Vital Prevent Edit Drăgotești – Ana Drăgoiu, Țânțăreni, județul Gorj;

2. ESEU:

Premiul I + Premiul Special al Uniunii Scriitorilor din România-filiala Târgu-Mureș și al revistei „Izvoare filosofice” – Pavel Nicolaie, Sfântu Gheorghe, județul Covasna;

Premiul II – Nicolae Suciu, Dumbrăveni, județul Sibiu;

Premiul III – Luminița Cebotari, Cugir, județul Alba;

Premiul Special al revistei „Poesis” din Satu Mare – Iuliu-Marius Morariu, Salva, județul Bistrița-Năsăud;

Premiul Special al revistei „Portal Măiastra” din Târgu-Jiu – Diana Glück, Giera, județul Timiș;

3. TRADUCERE:

Premiul I – Adriana-Cătălina Grigore, București;

Premiul II – Cezar-Florin Ciobâcă, Botoșani, județul Botoșani;

Premiul III – Georgiana Matei, Niculițel, județul Tulcea;

4. ARTĂ PLASTICĂ:

Premiul I – Eugen Măcinic, Sebeș, județul Alba;

Premiul II – Irina Vlăsceanu, București;

Premiul II – Gabriel Todică, Fălticeni, județul Suceava;

SECȚIUNEA ELEVI

1. POEZIE:

Premiul I – Georgiana-Daniela Muntean, Merghindeal, județul Sibiu;

Premiul II – Nadin-Mihaela Ghileschi, Botoșani, județul Botoșani;

Premiul III – Alexandru Gabriel Lascu, Oradea, județul Bihor;

Premiul Special al revistei „Portal Măiastra” Târgu-Jiu – Andrei Teodor Stârcea, București;

Premiul Special al revistei „Poesis” Satu Mare – Fabian-Ionuț Martin, Florești, județul Cluj;

Premiul Special al revistei „Der Unterwald” Sebeș – Miruna Chirnogeanu, București;

2. ESEU:

Premiul I – Ozana Balabuc, Zalău, județul Sălaj;

Premiul II – Fabian-Ionuț Martin, Florești, județul Cluj;

Premiul III – Ștefania-Arina Ralea, Sibiu, județul Sibiu;

Mențiune – Ionel Popescu, Slobozia, județul Ialomița;

Mențiune – Florin Zeca, Amara, județul Ialomița;

3. TRADUCERE:

Premiul I – Andreea Diana Oprea, Broșteni, județul Mehedinți;

Premiul II – Emilia Teodosiu, Câmpulung Moldovenesc, județul Suceava;

Premiul III – Ionel Popescu, Slobozia, județul Ialomița;

Mențiune – Laura-Claudia Simu, Bucerdea Grânoasă, județul Alba;

Mențiune – Florin Zeca, Amara, județul Ialomița;

4. ARTĂ PLASTICĂ:

Premiul I – Miruna Chirnogeanu, București;

Premiul II – Ana Maria Cordoș, Măneciu, județul Prahova;

Premiul II – Alexia Maria Mirișescu, București;

Premiul II – Florin Zeca, Amara, județul Ialomița;

Premiul III – Ancuța-Mădălina Prisecaru, Talpoș, județul Bihor;

Premiul III – Alexia Anais Budin, Târgu-Mureș, județul Mureș;

Premiul III – Sabina Maria Nistor, București.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Acceptă Mai mult...