Cicliștii din Alba, Roberto Burța, Miruna Măda și Denisa Mărcuș, iarăși pe podium, la Mediaș, la etapa a treia din Cupa României la Mountainbike

La Mediaș, la etapa a treia din Cupa României la Mountainbike, cicliștii din Alba, Roberto Burța, Miruna Măda și Denisa Mărcuș, iarăși pe podium

Pe lângă Campionatul European de Volei ce se desfășoară la Blaj în aceasta perioadă și Turul Sibiului în a cărui prima zi traseul a ajuns până la Blaj, a avut loc și cea de-a treia etapă din Cupa României la Mountain Bike la Mediaș, unde cinci sportivi din județul nostru au participat obținând rezultate notabile. La Mediaș XCO & XCE, Roberto Burța (din Sebeș, legitimat la CSU Scott Tg. Mureș) a urcat pe prima treaptă a podiumului la categoria Elite, iar colegul său de echipă, George Fățan (Săsciori) a terminat pe poziția a 14-a la categoria cadeți. Pe traseul organizat de clubul-gazdă CS Municipal Mediaș, sportivii din Alba legitimați aici au cucerit două medalii (una de argint și una de bronz) prin cele doua tinere competitoare, Miruna Măda (din Geoagiu de Sus, comuna Stremț) la junioare (medalie de argint) și Denisa Maria Mărcuș (din Geomal) la categoria A copii (medalie de bronz). Radu Măda (fratele Mirunei) a avut parte de o cursa atipică, în care după un start devansat de către unii rideri, totusi s-a plecat în cursă. După ce a pierdut multe poziții, în cea de-a treia tură, ultima, a reușit sa revină doar pe locul 7, la 3 secunde de locul 6 și 20 de locul 5, o recuperare fantastică! Este al doilea concurs important după cel de la Păltiniș în care sportivii din Alba obțin rezultate excelente.

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia a participat la Costinești la festivalul Under 12 de minibaschet, rezultatele echipei pregătite de Raluca Dan fiind de apreciat. În plus, Daria Alexa Cîrțina a câștigat concursul de îndemânare Skills Contest Under 12, fiind prima dintre cele 80 de concurente. Lotul LPS Alba Iulia a fost compus din următoarele […]