Centru de colectare prin aport voluntar, în Baia de Arieș. Primăria a lansat licitația de peste 2,4 milioane de lei pe SEAP
Centru de colectare prin aport voluntar, în Baia de Arieș. Primăria a lansat licitația de peste 2,4 milioane de lei pe SEAP
Primăria orașului Baia de Arieș se pregătește să construiască un centru de colectare prin aport voluntar, cu 17 containere. Proiectul “Înfiinţarea şi dotarea unui centru de colectare prin aport voluntar în oraşul Baia de Arieş” a fost lansat pe Sistemul de Electronic de Achiziții Publice.
„Proiectul o să conțină aproximativ 17 containere care vor deservi centrului de colectare. Pentru comunitate această implementare înseamnă că deșeurile rezultate din materiale de construcții, crengile rămase după curațarea copacilor sau anumite vietăți moarte. Durata lucrărilor o să fie de 12 luni,” a declarat Traian Pandor, primarul orașului Baia de Arieș.
Citește și: Primul Centru de Colectare pentru reciclarea pet-urilor, sticlelor și a dozelor, inaugurat la Cugir
Construcția se va realiza pe un teren cu o suprafață de 2.970m². Lucrările care urmează să fie făcute sunt: o platformă carosabilă pentru amplasarea containerelor de tip ab-roll pentru deșeuri și circulația autoturismelor cetățenilor care aduc deșeuri, respectiv a camioanelor (cap-tractor) care aduc/ridică containerele de mai sus, platformă betonată pentru amplasarea containerelor de tip baracă, canalizare pentru colectarea apelor pluviale, zonă verde cu gazon și plantație perimetrală de protecție, copertină pe structură metalică ușoară (conform proiect de rezistență) pentru protecția containerelor deschise, împrejmuire a amplasamentului cu gard din panouri bordurate prinse pe stâlpi rectangulari din oțel, cu poartă de acces culisantă – acționare manuală, în zona de acces principal se va monta un cântar carosabil pentru camioane (cap-tractor).
Potrivit documentației, platforma va fi prevăzută cu următoarele dotări:
– Container de tip baracă pentru administrație, de supraveghere, prevăzut cu un mic depozit de scule și două grupuri sanitare, unul pentru angajatul platformei, altul pentru cetățenii care aduc deșeuri;
– Container de tip baracă, frigorific, pentru cadavre de animale mici de casă (pisici, câini, păsări);
– Un container de tip baracă pentru colectarea de deșeuri periculoase (vopsele, bidoane de vopsele sau diluanți, medicamente expirate, baterii);
– Trei containere prevăzute cu presă pentru colectarea deşeurilor de hârtie/carton, plastic, respectiv textile;
– Trei containere închise și acoperite de tip walk-in, pentru colecatrea deșeurilor electrice/elctronice, a celor de uz casnic (electrice mari – frigidere, televizoare, etc.) și a celor de mobilier din lemn;
– Două containere de tip SKIP deschise, pentru deşeuri de sticlă – geam, respetctiv sticle/borcane/recipiente;
– Trei containere deschise, înalte, de tip ab-roll pentru anvelope, deșeuri metalice, deșeuri de curte/grădină (crengi, frunze, etc);
– Trei containere deschise, joase, de tip ab-roll pentru deșeuri din construcții, moloz;
– Separator de hidrocarburi pentru toată platforma carosabilă;
– Două scări mobile metalice (oțel zincat) pentru descărcarea deșeurilor în containerele deschise înalte.
– Stâlpi de iluminat și camere supraveghere (8 bucăți).
Valoarea totală a proiectului este de 2.415.140,44 lei. Data limită de depunere a ofertelor este 19.04.2024.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate a alocat primele două contracte de finanțare către Organismul Intermediar Program Sănătate din cadrul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, în cadrul Priorității 1 a Programului, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)