Caritas Alba Iulia: ”Sprijinirea copiilor și tinerilor defavorizați nu este o prioritate pentru Statul Român”
”Nu ne putem baza pe ajutorul statului, când ne referim la programele sociale adresate copiilor și tinerilor”, aceasta este concluzia Organizației Caritas Alba Iulia, ca urmare a Ordinului 2471/29.12.2014 eliberat de Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, ordin aprobat în urma evaluării cererilor de finanțare depuse.
”Organizația noastră non-profit de utilitate publică a depus cereri de finanțare în temeiul Legii nr. 34/1998 încă de la apariția acesteia, în vederea aprobării finanțării parțiale a cheltuielilor de funcționare. Până în anul 2013, sumele cerute au fost în mare parte aprobate, acestea reprezentând aproximativ între 24-55% din bugetele totale ale unităților de asistență socială vizate.
Aceasta a fost o sursă de finanțare sigură, care ne-a ajutat la planificarea, menținerea serviciilor sociale, ba chiar și la dezvoltarea acestora. Însă, începând cu anul trecut, situația s-a schimbat, din cererea de finanțare depusă mai multe unități de asistență socială fiind respinse fără motive tehnice sau administrative întemeiate, subvenția fiind drastic diminuată. Spre exemplu, dacă pentru anul 2013 subvenția aprobată a fost de 3.506.760 lei, pentru anul 2015 acesta a scăzut la 2.289.236 de lei”, spun reprezentanții organizației, într-un comunicat de presă.
Aceștia precizează că în acest an, lipsa subvenției afectează și mai mult unele unități de asistență socială. În timp ce serviciul de îngrijire la domiciliu, căminele de bătrâni, o parte din centrele de zi pentru vârstnici, serviciul pentru persoane cu dizabilități beneficiază de un anumit procent din finanțarea cerută, centrele pentru copii de tip familial, centrele de dezvoltare și educație timpurie destinate copiilor, serviciul de asistență familială, programele de sprijinire a tinerilor și copiilor defavorizați, centrul de zi pentru dezvoltarea persoanelor cu dizabilități și celelalte centre de zi pentru vârstnici au fost respinse.
”Astfel, la începutul anului 2015 trebuie să luăm în calcul un deficit de 1.849.284 de lei, care pune sub semnul întrebării soarta a mai bine de 1.500 de beneficiari.
Această reducere de buget afectează, în cea mai mare măsură, copiii și tinerii defavorizați, persoanele cu dizabilități, dar și persoanele în vârstă, așadar din politica de acordare a subvenției reiese faptul că sunt susținute numai serviciile sociale pentru persoane dependente de îngrijire permanentă.
Astfel, persoanele, care nu sunt încă în situația de a avea nevoie permanentă de îngrijire, nu sunt eligibile, dar acestea nebeneficiind de alte servicii sociale pot ajunge foarte ușor în această situație.
Este important pentru noi să menținem funcționarea și a acelor programe, care nu tratează numai probleme sociale acute, ci se orientează spre prevenirea acestora. Ajutorul în soluționarea nevoilor imediate rezolvă pe moment problemele celor aflați la nevoie, însă pe termen lung poate prezenta riscul dezvoltării unei dependențe față de un serviciu sau chiar de sistem.
Este o problemă socială faptul că, un copil, un tânăr, o persoană cu dizabilități sau o persoană vârstnică nu poate primi același servicii de care beneficiază semenii săi, care în anumite situații au chiar și posibilități materiale mai bune.
Organizația noastră furnizează astfel și servicii de integrare socială pentru copii și tineri, cu efecte pe termen lung, care acum, se pare că nu se situează printre prioritățile statului român, dar sunt nevoi și realități cotidiene”, se mai arată în comunicatul de presă transmis de Organizația Caritas Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
26 iulie 1921 | A intrat în vigoare Tratatul de la Trianon prin care se recunoaște pe plan internațional unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România
26 iulie 1921 | A intrat în vigoare Tratatul de la Trianon prin care se recunoaște pe plan internațional unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România Tratatul de la Trianon a fost semnat la data de 4 iunie 1920 între Puterile Aliate învingătoare în Primul Război Mondial și Ungaria, în calitate de stat succesor […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)