Când e vorba de spitalul din Cugir – sănătatea nu are culoare politică
„Aleşii locali din Cugir au semnat, la finele săptămânii trecute, o Scrisoare deschisă pentru păstrarea spitalului orăşenesc, adresată factorilor cu competenţe decizionale”.
„O posibilă transformare sau reorganizare a unităţii medicale din Cugir reprezintă o perspectivă sumbră, cu efecte devastatoare asupra populaţiei din Cugir. În condiţiile creşterii gradului de sărăcie este posibil ca o parte din localnici să nu îşi poată permite financiar să se deplaseze în caz de nevoie la spitalele din localităţile vecine. În prezent, circa 130 depersoane apelează într-o zi la ajutorul cadrelor medicale din spital, ceea ce înseamnă că de serviciile spitalului au nevoie lunar aproape 4000 oameni”, susţin consilierii locali.
Un argument în opinia aleşilor pentru menţinerea spitalului îl reprezintă suportul financiar sigur al administraţiei locale, care a achitat toate plăţile care-i revin, încât spitalul nu are datorii la ora actuală. „Ca aleşi locali, avem o obligaţie de a apăra interesele cetăţenilor care ne-au ales pentru a-i reprezenta, iar o posibilă reorganizare sau transformare a Spitalului Orăşenesc Cugir limitează pe plan local accesul cetăţenilor la serviciile medicale de specialitate, punându-le în pericol starea de sănătate”, se mai arată în comunicatul consilierilor din Cugir. Ei fac pe această cale un apel la factorii de decizie din oraş, Prefectura Judeţeană, Direcţia de Sănătate să susţină păstrarea spitalului din Cugir.
În cadrul unei şedinţe extraordinare desfăşurate la finele săptămânii trecute s-au făcut propuneri ca în cursul acestei săptămâni, la Prefectura Judeţului să aibă loc o întâlnire de lucru cu factorii de decizie amintiţi mai sus la care să ia parte şi reprezentanţi ai administraţiei locale şi ai spitalului.
„În legătură cu situaţia spitalului din Cugir, primarul Adrian Teban a făcut o deplasare la Ministerul Sănătăţii pentru a cere sprijinul necesar în acest caz,iar în zilele următoare vom informa cugirenii cu rezultatul acestui demers făcut la mai marii sănătăţii de la Bucureşti. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)