Campioana Volei Alba Blaj, eșec dramatic, 2-3, în al doilea meci al finalei! CSO Voluntari conduce cu 2-0 la „general” și e aproape de titlu

Volei Alba Blaj a pierdut dramatic, scor 2-3 (21-25, 18-25, 25-20, 25-18, 12-15), al doilea meci al finalei Diviziei A1 cu CSO Voluntari, o confruntare electrizantă, pe muchie de cuțit.

Campioana a reușit o revenire extraordinară, de la 0-2 la seturi, dar „remontada” nu a fost perfectă, într-un final incendiar

Fondul sonor al unei întâlniri electrizante a fost asigurat de fanii blăjeni, care însă au suferit în primele două seturi. În primul parțial, campioana a avut o evoluție oscilantă, CSO Voluntari distanțându-se la 11-8 și 19-14, când s-a consemnat revenirea vizitatoarelor. Volei Alba Blaj a preluat conducerea 21-20 (de la 18-20), dar a greșit nepermis. Și în al doilea set situația a fost similară, cu multe greșeli în dreptul grupării din Ardeal, iar antrenorul Stevan Ljubicic a făcut numeroase modificări în speranța de a relansa disputa. Însă de la 17-15 s-a ajuns la 23-15 și CSO Voluntari avea 2-0 la seturi.

Deținătoarea titlului, sub presiune, nu renunță și reușește să intre în meci, cu o revenire de senzație, dominând următoarele două parțiale, adjudecate fără emoții, 25-20 și 25-18.

În setul decisiv al unui meci nebun, decis la tie-break, CSO Voluntari se desprinde la 4-1, dar se face 4-4!!! Din nou 4 puncte ale gazdelor pentru 8-4. Nebunia continuă fiind 9-6, dar campioana se apropie la un singur punct (9-8) și egalează la 10! Totuși CSO Voluntari se desprinde la 13-11, și apoi la 14-12, după o fază analizată video (în loc de 13-13) și gazdele înving în mod dramatic!

O partidă istovitoare, echilibrată (gazdele au strâns cu două puncte mai mult), care a durat două ore și două minute, raportul blocajelor fiind 12-11, iar al așilor 7-2. Cele mai bune realizatoare au fost Bogumila Biarda – 23 de puncte, Katarina Jović și Drussyla Costa – câte 17, respectiv Nikola Radosova – 22 (5 blocaje) și Ana Lazarevic – 17. Volei Alba Blaj: Iman Isanović – 5 puncte, Lora Kitipova – 4, Raisa Ioan – 7 (3 blocaje), Bogumila Biarda – 23, Drussyla Costa – 17, Nneka Onyejekwe – 3, Britt Rampelberg (l); au mai intrat Jovana Kocić – 3, Iarina Axinte, Katarina Jović – 17, Isidora Kockarević; Paula Partnoi (libero). Antrenor Stevan Ljubičic.

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]