// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Calendarul competițional 2018 al Clubului Sportiv Unirea Alba Iulia. Corneliu Mureșan: Pregătirea e intensă. Așteptăm primele clasări pe podium

Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia, subordonat Ministerului Tineretului și Sportului, a creionat calendarul competițional 2018, astfel încât susținătorii celor peste 120 de sportivi legitimați să știe când sunt programate concursurile.

De asemenea, CS Unirea Alba Iulia, care are în prezent șapte secții active, face precizarea că la anumite competiții datele sunt nesigure și pot suferi modificări pe parcursul anului, pe care le vom anunța din timp.

”Cele peste 50 de medalii și numeroasele locuri onorante obținute la competiții naționale și internaționale în 2017 ne obligă, ca și în acest an, să ținem sus stindardul și să nu facem doar acte de prezență cum am arătat că nu ne stă în caracter. Pregătirea sportivă de la începutul anului a fost intensă, iar sportivii noștri așteaptă cu entuziasm și determinare primele competiții și, deopotrivă, primele clasări pe podium. Napoleon Bonaparte spunea în urmă cu 200 de ani că << Modestia este calitatea celor care nu au calități >>. Ne place să ne purtăm cu modestie, dar cu siguranță nu o vom face în competiții pentru că avem calități”, a spus directorul CS Unirea Alba Iulia, Corneliu Mureșan.

Calendar competițional 2018/ Secții

Atletism
Ianuarie – Participare CN Juniori II București 27-28 ian

Februarie – Participare Finala CN Juniori I București 24-25 ian
– Participare CN de sala Juniori I București 24-24 feb
Martie – Participare CN etapa finală Juniori II București 3-4 mar
– Participare CN Marș Iarna S, T, J1, J2, J3 și C1 Alba Iulia 25 mar
– Participare CN Copii 1, 2 și 3 etapa finală București 30-31 mar
Aprilie – Participare CN Cros J2, J3, C1, C2 și C3 Botoșani 14 apr
– Participare Camp. Balcanice de Marș Pirot-Serbia 14 apr
Mai – Participare CN Juniori II etapa 1 București 12-13 mai
– Participare CN Copii 1,2 si 3 etapa zona B,CJ ,CT 19-20 mai
– Participare CN Școlar București 26-27 mai
– Cupa Mondiala de Mars Taicang-China 5-6 mai
Iunie – Participare CN Copii 1,2 si 3 etapa finală București 9-10 iun
– Participare CN Mars 20km, S, T și J1 Pitești 10 iun
– Participare CN Juniori II etapa finală Pitești 16-17 iun
Iulie – Participare CM Juniori I Tampere – Finlanda 10-15 iul
August – Participare CE seniori Berlin – Germania 7-12 aug
Septembrie – Pregătire sportiva
Octombrie – Participare CN Mars 10 km Fete S si T 27 oct
– Participare CN Maraton S si T București
Noiembrie – Pregătire sportivă
Decembrie – Pregătire Sportivă

Haltere
Ianuarie – Pregătire sportivă
Februarie – Pregătire sportivă
Martie – Selecție program MTS J21*20 si J3 Bascov 13-17 mar
Aprilie – Calificare Seniori Bascov 17-21 apr
Mai – Participare CN Jun II 13-15 ani finala Botoșani 15-19 mai
– Participare CN Jun II 9-12 ani finala Botoșani 15-19 mai
Iunie – Participare CN Juniori II 16-17 ani Finala Alba Iulia 19-23 iun
Iulie – Participare CN Tineret Calificări Onești 10-14 iul
August – Participare CN Tineret Finala Constanta 07-11 aug
Septembrie – Participare CN Seniori Finala și Speranțe Olimpice J3 Arad 04-08 sept
Octombrie – Pregătire Sportivă
Noiembrie – Participare CN Juniori I Finala Bascov 06-10 noi
Decembrie – Pregătire sportiva

 

Tenis de Masă
Ianuarie – Pregătire sportivă
Februarie – Participare CN Echipe seniori DIV. B retur Buzău 22-24 feb
Martie – Participare CN Echipe seniori Semifinale Superliga Div. A+B Tur, 26 mar -01 apr
Aprile – Participare CN Echipe seniori Semifinale superliga Div. A+B Ret 01-08 apr
Mai – Pregătire sportiva
Iunie – Participare CN Echipe seniori Finala Superliga Dv. A +B Tur + Retur 01-03 iun
– Concurs național calificare in DIV B Seniori Mediaș 15-17 iun
Iulie – Pregătire sportivă
August – Pregătire sportivă
Septembrie – Participare CN Echipe Seniori Div B Bistrița 30 aug-01 sep
Octombrie – Pregătire sportiva
Noiembrie – Pregătire sportiva
Decembrie – Pregătire sportiva

Box
Ianuarie – Pregătire sportiva
Februarie – Participare CN U22, Tg. Jiu 27 feb-03 mar
Martie – Participare Cupa României finala C, J, T, S Feminin 05-10 mar
– Participare Cupa României finala T, Masculin 19-24 mar
Aprilie – Participare Cupa României Finala Cadeți, Masculin 10-15 apr
– Participare Cupa României Finala Juniori, Masculin 23-28 apr
Mai – Participare Cupa României Finala Seniori, Masculin 01-06 mai
Iunie – Participare Centura de Aur a României Seniori (M+F)
Iulie – Pregătire sportiva
August – Participare CN Tineret, Masculin Finala 13-18 aug
– Participare CN C, J, T, S Feminin Finala 27 aug- 02 sep
Septembrie – Participare CN Juniori, Masculin Finala 03-08 sep
Octombrie – Participare CN Cadeți, Masculin Finala 22-27 0ct
Noiembrie – Participare CN Seniori, Masculin Finala Alba Iulia 22-27 noi
Decembrie – Pregătire sportiva

Judo
Ianuarie – Pregatire sportiva
Februarie – Participare Cupa Transilvania, U13, U15, U18 Cluj – Napoca
– Participare CN Jun II cadeti,U18 indiv. Arad

Martie – Participare CN Finala Jun III U15 ind+echip Rm. Vâlcea 09-11 mar
– Participare CN Finala Jun I U21 indiv Focsani 30 mar-01 apr
Aprilie – Participare Cupa Euroregiuni copii U10,11,12,13
Mai – Pregătire sportiva
Iunie – Participare CN Finala Copii U11(indiv+echip) Mangalia 08-10 iun – Participare CN Finala,JunIV U13(indiv+echip) Sibiu 01-03 iun
– Participare Finala CN jun 4 U13 echipe Satu Mare 22-24 iun
Iulie – Pregătire sportivă
August – Participare Cupa Drobeta U13, 15, 18
– Participare CN Ne Waza U15, 13,11 Ploiești

Septembrie – Pregătire sportivă
Octombrie – Participare CN Finala Ne Waza Indiv U15, 13, 11 Ploiești 12-14 oct
– Participare Cupa Muresul CIS Gas U11,13,15 TG.Mures 20-22 oct
– Participare CN Finala Indiv Ne Waza U23 Tn. Severin
Noiembrie – Pregătire sportiva
Decembrie – Participare Festivalul Romanesc de Judo U10-U21
– Participare Cupa CSM ARAD U11,13,15 Arad 07-09 dec

Powerlifting
Ianuarie – Pregătire sportivă
Februarie – Pregătire sportiva
Martie – Participare CN Powerlifting Jun I, Jun II, Seniori ,Masters (M+F) Alba Iulia 31 mar-01 apr
Aprilie – Pregătire sportiva
Mai – Participare CE Powerlifting Jun I, Jun II, Seniori (M+F )Pilsen, Cehia 05-12 mai
Iunie – Pregătire sportivă
Iulie – Participarte CE Powerlifting ,Masters (M+F)Pilsen Cehia 03- 07 iul
– Participare CM Universitare(M+F) Potchefstroom Africa Sud 08-14 iul
August – Pregătire sportiva
Septembrie – Participare CM Powerlifting Jun I,Jun II (M+F)Potchefsroom 02-08 sep
– Participare CM Poerlifting ,Masters(M+F) UlanBator Mongolia 30 sept – 06 oct
Octombrie – Participare CM de Impins din Culcat,Jun I,Seniori,Masters, (M+F) Hamm-Luxemburg 09-13 oct
Noiembrie – Participare CM Powerlifting,Seniori (M+F) Halmstad-Suedia 04-10 noi
– Participare la CN de Impins din Culcat, Jun I, Jun II, Seniori, Masters (M+F) Alba Iulia 17-18 noi
Decembrie – Pregatire sportivă

Orientare
Ianuarie – Pregătire sportivă
Februarie – Pregătire sportivă
Martie – Participare Boroka Cup Ungaria 23-25 mar
Aprilie – Participare Velikden Cup 2WRE Bulgaria 06-09 apr
– Participare CN Parc-Oras FCN Semimaraton Tg. Jiu 14-15 apr
– Participare FCN pe EchipeSelectie seniori Poiana Brașov 28 apr-01 mai
Mai – Alergare montana ECOMARATHON Moeciul de Sus 05 mai
– Camp. European Seniori Elveția 05-13 mai
– Participare Cupa Romaniei WRE-Md Comarnic 26-28 mai
Iunie – Participare CN O-MTB Hunedoara 08-10 iun
– Participare Retezat Skyrace Cheile Butii 16 iun
– Participare Lavaredo Ultra Trail Italia 23-24 iun
Iulie – Participare JWOC TOUR Ungaria 08-14 iul
– Participare Eiger Ultra Trail Elvetia 21-22 iul
– Participare Transilvania Open Cluj Napoca 19-22 iul
– Participare PO+Ld+Rogaining Victoria 27-29 iul
August – Participare Campionat Mondial Letonia 04-11 aug
– Participare Cupa Electrosistem Po+Ld Baia Mare 18-19 aug
– Participare SEEOC-SEEMOC Slovenia 22-26 aug
– Participare CN PO+Sp+Md,Ld,St Alba Iulia 30 aug-02 sept
Septembrie – Participare CN O_MTB_ULD si Sp Baia Mare 08-09 sept
– Participare CN Noapte Stafeta mixta Craiova 28 aug-30 oct
Octombrie – Participare Cappadocia Ultra Trail Turcia 22-23 oct
Noiembrie – Pregătire sportivă
Decembrie – Pregătire sportivă

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419