BEJ ALBA| Rezultate alegeri prezidențiale 2014: Din 78 de localități, Klaus Iohannis a câștigat în… 73

Fuziunea dintre PNL și PDL aproape că a ”vopsit” județul Alba într-o singură culoare. În primul tur al alegerilor prezidențiale, unii ar spune că s-a votat ”nemțește” pentru că Alianța PSD-UNPR-PC a obținut mai multe voturi decât ACL, în doar patru localități: Abrud, Ciuruleasa, Bucium și Stremț. Kelemen Hunor a ieșit învingător într-o singură localitate – Rimetea.

Potrivit rezultatelor furnizate de Biroul Electoral Județean Alba, Klaus Iohannis a obținut 90.012 voturi adică 52,57 la sută, în vreme ce contracandidatul său din turul secund, Victor Ponta s-a ales doar cu 46.968 voturi, adică 27,43 la sută.

ELIT

PSD a dat o palmă PDL-ului în Alba Iulia, la alegerile europarlamentare când a obținut o victorie istorică și a câștigat municipiul cu aproape 10 procente peste. În această campanie electorală Hava și compania au dat târcoale pe străzile municipiului, iar rezultatele nu au întârziat să apară: 52,51 la sută din numărul voturilor valabil exprimate le-a obținut Klaus Iohannis, în vreme ce Victor Ponta doar 24,18%.

O situație puțin așteptată a fost la Sebeș, unde primarul este din partea PSD și investițiile curg gârlă, iar Dîrzu și compania au profitat de fiecare dată să-l felicite pe edilul Alexandru Dăncilă pentru modul în care conduce un oraș în care șomajul este sub 1 la sută. Cu toate acestea Klaus Iohannis a defilat, obținând un procent de 61,2%, în vreme ce Victor Ponta doar 22,71 la sută.

ACL a obținut peste 50% și în alte localități precum Blaj, Albac, Arieșeni, Avram Iancu, Berghin, Cergău, Crăciunelu de Jos, Cricău, Galda de Jos, Horea, Jidvei, Ohaba, Roșia de Secaș, Săliștea, Scărișoara, iar lista poate continua.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Victor Ponta a obținut majoritate, dar nu peste 50 la sută, în trei comune: Stremț, Bucium, Ciuruleasa și într-un oraș: Abrud.

Rămâne de văzut cum se vor împărți voturile în turul secund al alegerilor prezidențiale, deși ceilalți 12 candidați nu au un cuvânt ”greu” de spus în județul Alba pentru că nu au întrunit pragul electoral.

VEZI Situația voturilor pe localități în județul ALBA

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Trei elicoptere SMURD pentru situații de urgență, în dotarea Inspectoratului General de Aviație al MAI

Trei elicoptere H135 SMURD, destinate gestionării situațiilor de urgență, au fost recepționate de către Inspectoratul General de Aviație al MAI.… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

32 Comentarii

cocu 4 noiembrie 2014 at 15:05

Auzi la Vagin tudor ca vinde Johannis ardealul ungurilor cand ei sasii au fost izgoniti din multe zone ale ARDEALULUI si nu numai de catre unguri !
vagin tudor un mitic imputit care face pe eruditul ….un tradator de neam erijat in patriHOT !!!

omu 4 noiembrie 2014 at 15:52

Pai n-am avut ce putin 3 prim-ministri ardeleni? Ciorbea si Boc. Unul si-a renegat parintii, celalalt a taiat salariile si pensiile. Sa nu ne mai credem superiori fata de mitici, moldoveni…ca daca nu erau ei vorbem ungureste. mai rau, eram minoritate in Ardeal. Nu uitati versurile: ” Treceti batalioane romane Capatii…” Batalioanele erau de sudisti si treceau catre Ardeal sa-l elibereze de unguri si nemtalai si nu invers. Sunt ardelean nascut si crescut in Apuseni, dar uneori mi-e rusine de uniii semeni de aici.

CrocodilulCuPapion 4 noiembrie 2014 at 18:22

Ai auzit de razboiul de independenta din. 1877? Stii cati ardeleni au trecut muntii ca sa poti vb.tu acum romaneste si nu turceste.Ghici de cine au fost condusi romanii in acest razboi in urma caruia Romania a devenit un stat recunoscut de marile puteri ale lumii din acea perioada,Carol I , un neamt care a obtinut independenta Romaniei.Asa ca taci in plm,ca nu ai nici un pic de cultura generala,defapt esti votant PSD,normal ca nu ai nimic in cap.

S 4 noiembrie 2014 at 20:30

Si ce zici, ca am avut si un Primministru „mitic get beget”, supranumit de Garoiu(Cristoiu), „prezervativul uzat a lui Victor Ponta”, si „grecul cu 5 soacre”, care a infundat Romania in kkt! In psihoza lui de a se mentine Prim Ministru, s-a imprumutat de peste tot si in orice conditii, si a ridicat Datoria externa Totala a Romaniei, de la 28 miliarde $ la 96 miliarde $, deci cu numai mult si numai putin decat 68 miliarde $, asta numai in 2 ani, 2007-2008, suma ce si la acesta data reprezinta mai mult decat jumatate din Datoria Externa a Romaniei, pe cei 25 de ani de la Marea Brambureala din Dec. ´89! Elegant acest derbedeu de Tariceanu, dar prea putin patriot!

Alex 4 noiembrie 2014 at 15:59

Acum m-am linistit, in judetul Alba sunt doar patroni multimilionari cu facultati care voteaza cu partide de dreapta. Ma intreb cine mai munceste?

Costel* 5 noiembrie 2014 at 9:49

@ Alex, cine munceste pe aici: In Alba Iulia : Groful Szaboou + Principele Hava! In judet: Capelanul Dumitrel+Gateristul Todea de Albac+Olar Ducele de Horea si cu asta am spus tot.

cocu 4 noiembrie 2014 at 16:19

Toti care merg la bucale sunt slugi obediente ale functionarilor din ministere ca doar nu s-au nascut ministrii , sunt marionete ,cozi de topor asemeni celor care i-au vandut pe HCC…. DESTEAPTATE ROMANE…eu prefer civilizatia si cultura in loc de banditi ,talhari si oameni de nimic….

pedelistul 4 noiembrie 2014 at 17:17

Mult zgomot pentru nimic, daca Ponta va fi presedinte! Pe cine mai intereseaza rezultatele din Alba?

contribuabilu` 4 noiembrie 2014 at 18:57

Exact ! Ponta va fi presedinte, guvernu` va fi condus de unu` din noul USL….si-n Alba va curge….ce va da guvernu ! Adica …nimic…ca sa nu zic…. vorba aia scrisa pe toate gardurile !

contribuabilu` 4 noiembrie 2014 at 19:02

PS – Daca Guvernu` va fi condus de Tariceanu…care il iubeste nespus „de mult” pe Fonfaila dupa ce acesta l-a tradat (la proriu !!!) ….va dati seama ce se va-ntampla – nu ???

Robert 4 noiembrie 2014 at 19:27

Jud . Alba arecea mai puternica, industrie,cele mai bune spitale cele mai frumoase orase si sate cel mai putini someri si asa mai departe sportul findca stiu cu cine sa voteze. Cit timp judetul este condus de Hava cu gasca lui tot pe ultimul loc vom fi

vali 4 noiembrie 2014 at 19:50

Prin ce judet mai trec 2 autostrazi,prietene?Multe din satele din Alba au fost racordate la reteaua de apa si canal,spiatalul judetean din Alba e o bijuterie in comparatie cu cele din Moldova si Oltenia.Somerii si sportul este o problema nationala(.Vezi cele 36 de taxe in plus introduse de guvernul Ponta,iar industria a distrus-o tatucu’ Iliescu cu marile lui privatizari.)

penes curcanu 4 noiembrie 2014 at 20:20

pt crocodilucupapion…nici nu stii cum au ajuns regatenii sa lupte la vidin etc ….au venit doi frati bulgari cu saci cu bani si l-au platit pe carol I si dupa ce turcii au fost invinsi de rusi si mercenarii regateni..le- a venit si alor nostrii sa-si ceara independenta ….part !!!

@vali 4 noiembrie 2014 at 21:35

Huooooo…bre ! Opreste-te ! Ca inca nu trec ! Autostrazile ! Ca de alea vorbesti ! Asteapta…ca asteptarea e o virtute ….

*** 4 noiembrie 2014 at 22:57

Dedicatie pentru acelisti…

_http://www.youtube.com/watch?v=esaT7q0aRck

pixularaport 5 noiembrie 2014 at 0:23

Las` ca ziua Z o sa vina pentru ponta in 16 noiembrie. A mintit pensionarii, a supraimpozitat taranii, a introdus o multime de noi taxe si a mituit in prag de alegeri pe bugetari. Il propune pe tariceanu (un tradator)… daca mai traia Maniu, murea inca o data daca ar fi vazut ce face tariceanu cu partidul sau. UE a alocat subventyiile pentru tarani din septembrie… azi suntem in 5 noiembrie si ponta inca se foloseste de banii destinati taranului roman in scopuri personale, la fel cu toata clica de comunisti. O sa vedeti voi mobilizare in turul doi. Pariez ca o sa iasa la vot cel putin 70 % din electorat. Si atunci ponta te-ai dus pe apa sambetei.

@pixularaport 5 noiembrie 2014 at 6:57

Maniu si Bratianu mureau cand vedeau ca partidele lor au ajuns sa faca aliante cu securistii care i-au bagat si torturat la inchisoare… aia basisti. O sa va coste pe voi alianta asta cu PDL cu varf si indesat deoarece o sa dispareti ca partid asemeni PNTCD.

naravul 5 noiembrie 2014 at 8:54

Iincercati sa va amintiti, cite familii mixte sasi-romani cunoasteti, daca tot locuiti in Ardeal. Aveti grija sa nu le amestecati cu cele intre maghiari si romani, pt ca de acest fel veti gasi destule. Sasii nu s-au lasat corciti cu romanii pentru nimic in lume ! Ne desconsiderau si ne priveau de sus. Poate aveau ceva cu noi pt ca i-am tradat la 23 August 1944, asa cum si rusii pot avea ranchiuna pentru ce le-am facut la Odesa. Sasii aveau stilul lor de viata si aveau reguli stricte in ce priveste casatoriile, inca de mici copii inoculindulise idea de a se casatori doar intre ei. Acum vor sa intre intre romani cu votul ? Cate lucruri bune au adus europenilor in ultima vreme prin partidul popular in care au intrat alaturi de Basescu ? Nu uitati ca platiti benzina mai scump decat o fac multe alte state din occident, vi se taie padurile de catre straini, ni se impun cote si reguli pe care altii nu le accepta si ni se refuza sistematic viza Schenghen. Ganditi bine inainte de a va da tara pe mana unora interesati prea putin de soarta romanilor !

e 5 noiembrie 2014 at 9:00

Arian Race !

iancu 5 noiembrie 2014 at 9:01

La Sebes „o situatie putin asteptata” e pt cine traieste in alta parte. Pt cei care traiesc in Sebes nu e nici o surpriza. Nulitatea asta de asa-zis primar a facut numai prostii. A reusit sa isi ridice impotriva toti oamenii influenti din urbe si ceea ce e fff important pe cei neutrii, care pana mai ieri alaltaieri politica pentru ei era „cainii latra ursul trece”. Dar la cate initiative belicoase a avut acest incompetent, punandu-si de multe ori in cap inclusiv colegi de la propriul partid, nu e de mirare ca in Sebes psd-ul nu va mai aduna curand 30 de procente. Si a pune afise prin oras alaturandu-l pe acest pierde-vreme e sinucidere curata.

e 5 noiembrie 2014 at 11:19

Lasa ca o sa-l alegeti data viitoare pe popandaul ala de Dorin Nistor care v-a alungat investitorii suedezi de la Pehart Tec care v-ar fi platit cu mult mai bine decat na*istii aia de la Star Transmision care va exploateaza mai ceva ca pe scalavi pe un salariu de kkt.

iancu 5 noiembrie 2014 at 13:25

Indiferent de cine am allege, varianta mai proasta ca nulitatea de dancila nu exista. Popandai, hiene, caini tot inseamna ceva decat un zero barat.

catalin 5 noiembrie 2014 at 15:54

La Sebes majoritatea in consiliul local este ACL (8 PDL+3 PNL) =11 din 19 consilieri. Asa ca daca primarul vrea sa faca ceva si „chelnarul” nu este de acord nu se voteaza. Prima data informativa si dupa aceea vorbiti. Sper ca in 16 noiembrie 2014 si apoi in 2016 sa scapam de ciuma portocalie din jud. Alba. VICTOR PONTA PRESEDINTE!!!

A 5 noiembrie 2014 at 18:03

Cine rade la urma, rade mai bine, domnule primar!
Sa vedem cum ti-or mai rade mustatiile dupa ce domnul Victor Ponta va iesi presedinte. Sa speram ca in 2016 iti vom spune ADIO si albaiulenii se vor trezii.
Bun, ai renovat Cetatea. Foarte bine! Dar asta ai facut-o prin fondurile europene de unde „ai avut grija” sa-ti bagi si in buzunar.
Unde sunt investitorii din municipiu???????? In afara de firmele pe care le conduci din spate.
Unde sunt locurile de munca????????

sorin 5 noiembrie 2014 at 23:11

Ardelenii sunt programati genetic sa fie slugile ungurilor si a nemtilor. Asta au facut-o 1000 de ani, asta o vor face si in continuare.

Darius A 6 noiembrie 2014 at 18:56

ROMANI! ROMANIA ESTE IN PERICOL !!!

Nu credeti ca minoritatile nationale au la noi mai multe drepturi decat romanii ?! Iar acum vrem sa le donam si tara !
Oare in urmatorii 100 de ani va ajunge un roman Presedintele Germaniei !

Chiar atat de jos am ajuns ca sa numai avem incredere in noi si sa scoatem tara la mezat ??

Nemtii si ungurii isi dau mana la dezmembrarea tarii, iar noi votam un neamt !
Hienele Laszlo Tokes , Szilagyi Zsolt, si Biro Zsolt, sefii extremistilor, si-au dat mana cu Johannis pentru DEZMEMBRAREA tarii !

Darius A 6 noiembrie 2014 at 18:57

VOTAND IOHANNIS ii veti vota pe astia MAFIILEPDL.RO/ in frunte cu Basescu !

Dragan Iosif 6 noiembrie 2014 at 18:59

A fost odată ca-n povești
un sas încet la minte
că-n două ceasuri slobozea
abia două cuvinte

Din umbra falnicelor bolți
ia la pas spre seară
prin sat, după copii orfani
ca să-i exporte-afară

Privea în zare cum pe mări
răzbind prin uragane
plecau corăbii cu minori
vânduți pe mărci germane

Le vede azi, le vede mâni
și astfel, cu frumosu
mai face rost de cinci copii
sporind grozav parnosu

Norocu i-a surâs mereu
așa a fost să fie!
s-ajungă peste luni și ani
big boss la Primărie

Falnic și drept, ca un ciomag
(dar tot sărac cu duhu)
visa s-ajungă-n București
ca să se ducă buhu

De ziua-n care țeapăn foc
și mândru, declarase:
eu n-arunc banii pe copii (!)
îi investesc în case!

Urmând cu rânjetu-i de cal;
eu vin să vă conduc
și, poate să vă meditez!
… semnează-un politruc!

Dragan Iosif 6 noiembrie 2014 at 19:00

Mai apartine Romania, Romaniei ?!!
Nu pot sa-i inteleg pe romani !

Cum poti sa-i votezi pe aia care ti-au taiat salariul ?!
Cum poti sa-i votezi pe aia care ti-au taiat pensia ?!
Cum poti sa-i votezi pe aia care ti-au taiat alocatia copilului ?!
Cum poti sa-i votezi pe aia care ti-au inchis spitalele ?!
Cum poti sa-i votezi pe aia care te-au adus la faliment cu mafia lui Blejnar ?!
Cum poti sa-i votezi pe aia care ti-au pus in carca peste 500 de impozite ?!
Cum poti sa-i votezi pe aia care au falimentat peste 14000 de firme mici si mijlocii?!
Cum poti sa-i votezi pe aia care s-au sters la dos cu votul tau la Referendum ?!
Cum poti sa-i votezi pe aia care au izolat tara pe plan extern ?!

Cum poti vota un strain, un servitor al natiei lui si nu al Romaniei si nu un roman de-al tau ??!! Chiar numai avem niciun pic de patriotism ??!!

Daca il vreti din nou pe Basescu la timona atunci votati Werner Iohannis Somnorici Balbaila, marioneta lui !

Pe-Na-Lî 6 noiembrie 2014 at 20:12

Eheeei, se redeschide dosarul FLOTA, se termină imunitatea hoţului ! Incepe dansul, Jilava pregeşte-te !!!

Nucu 6 noiembrie 2014 at 19:29

Eu am mai zis : daca Iohanis s-ar fi numit Claudiu Ionescu, nu ar fi luat nici 10% in primul tur.

Arghezi 6 noiembrie 2014 at 19:33

Apropo de faptul ca Monica Macovei si-a exprimat sustinerea pentru Klaus Iohannis :

In vorbirea populară,
Cînd buha cîntă pe şură
Zice-se că-i catastrofă
Cucuveaua-i rea de gură.

Cunoscîndu-i răutatea
Cred că am destul temei
Să afirm neîndoielnic :
Cucuveaua-i Macovei !