BC Danzio Timişoara – CSU LPS Alba Iulia 70-39
Studentele din Cetatea Marii Uniri au pierdut categoric întâlnirea contând pentru etapa a 6-a a Seriei Nord-Vest din cadrul Diviziei A de baschet feminin, contra formaţiei BCM Bega Danzio Timişoara. Amfitrioanele s-au impus în faţa principalelor contracandidate la locul al patrulea, scor 70-39 (18-11, 24-9, 6-12, 22-7), printre marcatoare regăsindu-se Ana Maria Meszaroş şi Laura Budean – câte 9 puncte (echipiere în ediţia trecută în garnitura albaiuliană). Pentru CSU LPS Alba Iulia au punctat Elena Dincă – 13 puncte, Ana Maria Chirilă – 5, Silvia Grădinaru, Volha Tărmăgeanu şi Adina Pop – câte 4, Luiza Voinea şi Alexandra Uiuiu – câte 3. Înfrângerea suferită cu principala contracandidată şi diferenţa majoră de scor în contul albaiuliencelor reprezintă o „bilă neagră” care adânceşte şi mai mult situaţia delicată. „Avem probleme la finalizare, acolo s-a făcut diferenţa. Din păcate nu ne concentrăm suficient în faza ofensivă”, a declarat George Lăncrănjan, antrenor principal al CS Universitatea „1 Decembrie 1981” LPS Alba Iulia.
Cu al patrulea eşec consecutiv la activ (din 5 jocuri), CSU LPS Alba Iulia se depărtează tot mai mult de îndeplinirea obiectivului, unul foarte dificil de îndeplinit, după dezamăgirea înregistrată pe Bega. În ultima etapă a turului, CSU LPS Alba Iulia va juca sâmbătă, 6 noiembrie, acasă, cu CSM U Oradea. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)