BASCHET: CSU Alba Iulia – ACS Sepsi Sf. Gheorghe 68-62

Astăzi, după un meci dramatic, CSU Alba Iulia a învins ocupanta locului III – ACS Sepsi Sf. Gheorghe, cu scorul de 68-62 (16-24; 18-16; 20-11; 14-11).

Partida a avut două jumătăți distincte. Până la pauza mare vizitatoarele au făcut legea, la jumătatea întâlnirii scorul fiind favorabil oaspetelor ce conduceau cu 6 puncte (40-34). În sfertul al treilea elevele lui Bilek au arătat că știu să joace și baschet și au remontat spectaculos.

Partida a fost dramatică până la final, însă în cele din urmă CSU Alba Iulia a obținut, în sfârșit, prima victorie importantă din acest sezon.

Au marcat: Amanda Thompson (22); Beka Tobin (18); Eniko Laza (10); Jovana Vukoje (6); Ekaterina Abramzon (6); Tereza Brantlova (3); Alexandra Uiuiu (3).

”Este o victorie foarte importantă pentru viitorul nostru și pentru club. Am luptat pentru fiecare minge într-un meci împotriva unui adversar incomod. Nu a fost ușor să revenim în joc și să recuperăm o diferență de 12 puncte”, a declarat antrenorul Tomas Bilek (CSU Alba Iulia).

CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin

CSO Voluntari a învins, scor 3-1 (28-26, 25-19, 20-25, 25-20), pe campioana Volei Alba Blaj în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin. Al doilea meci are loc mâine, 20 aprilie, tot la Voluntari, la ora 20.00, în direct la TVR Sport, iar următoarele două sunt prevăzute la Blaj, la finele săptămânii viitoare. […]