Banii sau viaţa varianta Cugir
Un bărbat din Ciugud, a fost prins în flagrant miercuri, 21 martie, de către poliţiştii de investigaţii criminale, cu sprijinul mascaţilor SIR şi ai agenţilor SOS Alba, în timp ce primea de la victimă suma de 200 de lei, bancnotele fiind marcate cu menţiunea „ŞANTAJ”.
Oamenii legii fuseseră sesizaţi cu o zi în urmă, de către un bărbat de 41 de ani, din Cugir, care susţinea că în cursul lunii martie, a primit mai multe apeluri telefonice de la M.O., de 28 de ani, din Ciugud, care l-a ameninţat cu acte de violenţă şi cu moartea în cazul în care nu îi va da o sumă de bani. Din cercetările efectuate de poliţişti reiese că victima se cunoştea cu suspectul, între ei intervenind neînţelegeri legate de o pretinsă datorie a victimei către acesta. Povestea acestei datorii este însă mai neobişnuită. Cugireanul care este angajatul unei societăţi de pază şi protecţie a fost ajutat, potrivit lui M.O., la mai multe intervenţii, în cadrul activităţii sale ca agent de pază, suspectul având promisiuni că şi el va primi un post la societatea respectivă. După ce M.O. şi-a dat seama că nu va fi angajat aşa cum credea, i-a solicitat fostului amic, agentul de pază, ameninţându-l chiar cu moartea, jumătate din salariul său, bani ce i s-ar fi cuvenit pentru sprijinul ce i l-ar fi acordat cugireanului în îndeplinirea obligaţiilor profesionale. Flagrantul poliţiştilor a fost realizat în colaborare cu reclamantul, pe raza oraşului Cugir. Chemat să primească banii M.O. a fost surprins în timp ce primea de la victimă suma de 200 de lei, marcaţi cu „ŞANTAJ”. M.I. a fost reţinut pentru o perioadă de 24 de ore, urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia cu propunere de arestare preventivă sub aspectul comiterii infracţiunii de şantaj.
Bogdan PRESECAN
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni Meteorologii ANM au emis vineri, 26 iulie, prognoza meteo pentru intervalul 29 iulie – 26 august 2024. Potrivit specialiștilor, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)