Ziarul Unirea

Arhiepiscopia Ortodoxă Alba Iulia va desfășura comerț cu obiecte de cult în două trăsuri de epocă amplasate în fața Catedralei Reîntregirii

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Trasuri09Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Alba Iulia de miercuri, 30 mai a.c., se află proiectul de hotărâre privind Modificarea și completarea Hotărârii nr. 89/2013 care reglementează desfășurarea activităților comerciale de tip stradal în Cetatea Alba Carolina.

Noutățile sunt: amplasarea a două trăsuri de epocă în fața Catedralei Reîntregirii și relocarea altor șapte – 5 dintre acestea pentru a avea acces la rețeaua de energie electrică iar alte două vor fi mutate doar temporar, până la finalizarea lucrărilor de punere în valoare a sitului arheologic din apropierea Universității ”1 Decembrie 1918”.

ELIT

Astfel, începând din acest an Cetatea Alba Carolina va găzdui un număr de 15 trăsuri de epocă (față de 13 – anul trecut), în care se vor desfășura activități de comerț stradal până la sfârșitul lunii octombrie.

Cele două locații de lângă Catedrala Reîntregirii au fost solicitate de Arhiepiscopia Ortodoxă Alba Iulia pentru comercializarea de obiecte de cult. Acestea vor fi închiriate pe o perioadă de patru ani, cu posibilitate de prelungire.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

bogdan 29 aprilie 2014 at 18:14

De nesatui ce sant, popii fac afaceri profitand de prostime, oare asta-i menirea bisericii?

Costel* 29 aprilie 2014 at 20:01

Oare cand o sa-i sature Dumnezeu si pe acesti popi cu pantece de iapa; Sigur niciodata. De la primul statator si pana la ultimul popa toti sunt nehaliti mai rau ca la foametea din 1947. Satura-i drace odata, banul pentru ei conteaza, credinta canci …

ouachupichu din ocne 29 aprilie 2014 at 20:11

BISERICA ORTODOXA FACE COMERT SI POLITICA DE FOARTE MULTI ANI .
FAC COMERT CU LEMN , CU PADURI , CU IMOBILE, CU LUMANARI CU DROGURI , SEX , TAXE PESTE TAXE , SI PENTRU TOATE ASTEA PROSTIMEA PLATESTE !!!

NU UITATI CA NOI LE PLATIM SALARII LA 32 000 POPI .
NU UITATI CA IPS IRINEU IA IN MANA VREO 60,000 0000 LEI ,
PATRIARHUL DANIEL IA IN MANA 85 000 000 LEI LUNAR.
PAI CUM SA NU FIE ASTIA PREAAAA PREAAA FERICITI ?

NOI NU AM FI ,SA NU FACEM NIMIK SI SA PRIMIM SUME DIN ASTEA BOMBASTICE???

DIN PACATE INCA SUNT MULTI CARE CRED ORBESTE FARA SA CERCETEZE IN POPI…………….EI NU MAI AU HAR ! UITATI-VA BINE LA FIECARE … PARCA AU BANI SI SEX IN LOC DE OCHI…

CEL MAI RAU LUCRU ESTE CA FAC COMERT CU SUFLETUL ROMANILOR… EI SUNT ORBI SI UN ORB NU TE DUCE PREA DEPARTE ….

SA FUGIM DE EI , CAT PUTEM …EI SUNT MORMINTELE VARUITE , CARE IN EXTERIOR SUNT FRUMOSI ,DAR IN INTERIOR PUT ….

CUM POT EI SA FACA COMERT ? HRISTOS A LUAT BICIUL LA CEI CARE AU FACUT COMERT PE LANGA BISERICA !!!!

parintele xxx 29 aprilie 2014 at 20:20

Biserica trebuie sa faca comert ca este nevoie de bani pt proiecte.
Oricum nu sunt destule Biserici in judet raportat la nr de oameni .
Mai ar trebui cel putin 50 biserici .Si ce are daca se construieste din banii publici ? Si apropo, nu vad o problema daca preotii sunt platiti de Stat , oricum salariile sunt mici . Pana in 1500 ron.E cam putin .
Ar trebui marite macar la 2000 ron.

Ghita 29 aprilie 2014 at 20:57

Eu vad o mare problema, ca popii sunt platiti de la stat! Cel putin in Transilvania si Bucovina, nu se justifica, ca Cuza a secularizat averile manastiresti doar in Principatele Romane, iar intelegerea a fost sa le fie platite jumatate de salariu, fara auxiliarii bisericesti! Oricum popii duc o viata de paraziti, si daca pot sa o duca dar fara bani din impozitele noastre! Salutar ar fii sa se introduca impozitul religios ca si in Germania, si sa ii vedem atunci cu cati credinciosi raman acesti inchinatori la „Ochiul Dracului”!

Parintele natiei, 29 aprilie 2014 at 21:39

in primul rand esti cam certat cu limba romana – dar asta nu-i asa de grav, e trasatura generala a absolventilor de teologie.

Mai grav este ca reprezinti, cu o naivitate sora cu nesimtirea, mentalitatea confratilor tai: „biserica trebuie sa faca comert ca este nevoie de bani”; „oricum salariile sunt mici” etc. – toate acestea fiind scuze pentru compromisurile si abuzurile pe care le gasiti atat de justificate. Si felul asta de gandire il transmiteti cu succes romanilor, care fac ca si voi, fiindca „asa trebuie”.

Costel* 29 aprilie 2014 at 21:22

Dragi parlamentari de Alba de si nu ati facut nimic pana acum pentru oamenii amarati din Alba … faceti in acest an o lege in care cei care suntem crestini sa platim taxa pentru cult, iar popa oricare este sa primeasca salar ca bugetarii din aceste taxa, nu sa mai vina cu Iordanul sa-i intregim salariul; Si atunci cununia, botezul, maslul, inmormantarea, pomenirea si alte activitati specifice sa fie sarcina de serviciu si atunci nu o sa mai vedem popi cu patru case, casa de vacanta cinci masini pe care scrie AB ?? BOR si un cont gros in banca. Daca nu credeti verficati bisericile care nu au steagul tarii pus in turla sau au steaguri tricolore jegoase si rupte. Motivul parohia este saraca .Ajuta doamne popii sau spurca-i …

dolfi 30 aprilie 2014 at 9:52

ma costele, tocmai d-aia m-am declarat fara religie la recesamant. Ca daca tot va fi legal sa paraziteze astia, mai bine aleg eu unde sa dau banii aia intelegi? A fi popa pentru mai mult de 80% dintre ei e doar o meserie. atat.

apoliticul 29 aprilie 2014 at 22:53

O sa vinda si tigari de contabanda?Le aduce popa ala din Botosani.

BISERICA ORTODOXA ESTE O AFACERE PE SPINAREA ROMANILOR 30 aprilie 2014 at 9:25

Daca ISUS ar fi pe pamant ar lua BICIUL la ei si le-ar spune:
FATARNICILOR , PREOTI SI FARISEI CARE UMBLATI DUPA CASTIG MARSAV, SI NU DUPA CELE SFINTE. BLESTEMATILOR ,CARE DUCETI POPORUL IN RATACIRE. NU INTRATI NICI VOI IN IMPARATIE SI NU-I LASATI NICI PE ALTII SA INTRE !!!
CASA TATALUI MEU VA FI O CASA DE RUGACIUNE SI NU O PESTERA DE TALHARI CARE FAC NEGOT IN CURTEA BISERICII!

dolfi 30 aprilie 2014 at 9:53

dacă și cu parcă…. Cum ar fi ca in loc de istoria evreilor sa invete toata planeta… istoria romanilor? sau a egiptenilor de ce nu?

Ghita 30 aprilie 2014 at 19:17

Ma serctantule, Isus ii pe pamant, ca ii plina tara de magari, Isus=magar in aramaica veche, Iisus nu ii pe pamant si nici nu cred ca va revenii!

GHITA -MAGAR ? 30 aprilie 2014 at 21:46

ghita , esti in eroare . ISUS CHRISTOS inseamna Salvatorul sau Mantuitorul . S-ar putea magar sa fi chiar tu …:)
Isus sa folosit de un magar ca sa dovedeasca ca el este smerit .
Nu a ales un cal mare alb , cu un simplu magar. Asa cum a ales sa se nasca in iesle .

Tu zici de sectanti , dar tu nu iti vezi barna din ochiul tau .

Ce inseamna sectant ? Separat de Biserica de Stat . Pai noi nu avem Biserica Stat . Si apropo, Biserica Ortodoxa sa separat de Catolici in anul 1054 . Cine este sectant ?????
Un pic de cunoastere nu strica …Indobitocirea si indoctrinarea nu ne ajuta , dimpotriva nu incuie … vezi exemplu cu magarul

Ghita 1 mai 2014 at 19:43

Dragul meu habotnic, te declari „credincios”, si de fapt nu cunosti decat niste mituri populare pe care popii sau predicatorii le exploateaza cu arta! Limba vorbita de popor in Palestina, anilor 0, era Aramaica veche, si daca nu crezi intreaba popa, sau dupa caz predicatorul, deci inclusiv limba vorbita de Iisus! Iar in aramaica veche cuvantul „Isus-cu un singur i”, insemna „MAGAR”, pe cand cuvantul „Iisus”, cu 2 de „i”, insemna „MANTUITOR”! Scriind pe mantuitor cu un singur „i”, inseamna ca te inchini si marturisesti „un magar”, ca din prostie popimea BOR, a inlocuit „vitelul de aur”, al zeului BAAL”, cu un „MAGAR”! Eu nu iti pot contesta „credinta”, chiar daca crezi intr-un „MAGAR”, DAR NE ESTI „CRESTIN”, CA MAI SUNT SI ALTII PE ACEST PAMANT, CARE „CRED”, IN TOT FELUL DE PROSTII!

Ghita 1 mai 2014 at 19:46

Isus(cu un singur „i”), in aramaica veche, limba vorbita de Mantuitor, inseamna magar, iar „Iisus(cu 2 de i), tot in aramaica veche, insemna „MANTUITOR”!

Ghita 2 mai 2014 at 21:48

Cum te simti gilipolla, ca l-ai facut magar pe mantuitor, toata viata? CRETINUL NAIBII!

rococo 30 aprilie 2014 at 9:55

Ca aduna averi pe pamint mai ceva decat tiganii din Strehaia, nu mai e de mult o noutate. Cand ii vezi chipul smecherului de la Constanta, parca vezi un recuperator din filmele de aventuri. S-au inmultit bisericile ca ciupercile, rata natalitatii e in scadere, dar creste si binisor si numarul sectelor care departeaza adeptii de biserica, cit pot de mult. De ce oare ? De scarba fetelor burdihanoase si a felului in care intai cer bani si abea apoi te slujesc. Rusinoasa meserie a devenit popia ! Daca fac bani din tot felul de afaceri, de ce naiba nu platesc si impozite ? Tot romanul de rind plateste taxe cu nemiluita, iar fetzele popesti nu ! Iaca de ce incepe romanul de rand sa ii urasca.

Ortodox Suparat popii farisei si lenesi 30 aprilie 2014 at 16:47

Nu trebuie sa ne sperie faptul ca numarul bisericilor crestine care predica curat din Biblie creste ,si care sunt o alternativa la biserica noastra traditionala .Din pacate ortodoxia a devenit o afacere si o pestera de talhari. Preotii nostrii nu mai au HAR, si oamenii cauta HARUL.
EU SUNT ORTODOX ,DAR AM FOST SI EU DIN CURIOZITATE LA O SLUJBA LA O BISERICA NEOPROTESTANTA DIN ALBA -IULIA (BIS. BAPTISTA CETATE) VA SPUN CA E O EXPERIENTA UNICA , PARCA INTRI IN RAI ACOLO… PARCA ITI VORBESTE D-ZEU PRIN PREOTII AIA DE ACOLO. OAMENII AIA SUNT MINUNATI . NU RECI SI INCHISI CA LA NOI LA ORTODOCSI.

DE CE CREDETI CA LA SPOVEDANIE TE INTREABA POPA ORTODOX DACA AI FOST LA POCAITI ? EI STIU CA ACOLO CAND AJUNGI TE CONFRUNTI CU ADEVARUL DIN BIBLIE , SI HARUL LUI D-ZEU TE ATINGE SI ATUNCI INIMA SI VIATA TI SE SCHIMBA.

EI BINE, POPII NU VOR ASTA , PT CA PIERD ENORIASI . IAR EI TRAIESC PE SPATELE ENORIASILOR ( SLUJBE CUNUNIE, INMORMANTARI ,SFINTIRI DE MASINI HAINE ,BOCANCI ,ORICE BANUL SA IESE) PLUS O GRAMADA DE BANI IN FUNCTIE DE NUMARUL DE ENORIASI DE LA TOATE INSTITUTIILE DE STAT.

ASA CA ROMANI , ALTERNATIVA E LA NOI . DE CE SA NU PROFITAM DE EA. DE CE SA NE MAI LASAM DUSI CU PLUTA DE NISTE BISNITARI IMBRACATI CA FARISEI …

APROPO, CUM E CU POPA ALA CARE LA PROMOVAT IPS ANDREI SA AJUNGA POLITAI SI A CONDUS 20 ANI FARA PERMIS?
OARE DE CE LA INVATAT ANDREICUTZ ANDREI CA NU E BINE SA FI FARISEU , SAU POATE E OK ?