Ziarul Unirea

Ar fi păcat să nu vedem pădurea din cauza copacilor!

Timp de 15 ani, am trecut zilnic prin Parcul Custozza în drumurile mele, dus-întors, de acasă la serviciu. De fiecare dată am făcut-o cu mare grijă, fiindcă parcul arăta ca un maidan, în care fie ciorile, fie câinii maidanezi fie gropile şi rădăcinile pomilor ieşite din pământ sau trotuarele sparte mă avertizau să fiu foarte atent la trecerea prin acel loc. Un loc desigur istoric, pur… austriac, căci monumentele de acolo au fost ridicate spre gloria armatelor austriece ce le-au zdrobit pe cele italiene în două bătălii. În 24 iulie 1848, armatele austriece conduse de Ioseph Radezki i-au învins pe sarzii lui Carol Albert, iar în a doua bătălie din 24 iunie 1866, ca parte a unui efort italian de a câştiga Veneţia, o armată italiană de 120.000 de oameni, condusă de Victor Emmanuel, a fost învinsă de forţele austriece care numărau 80.000 de oameni. Deşi a fost înfrântă, Italia a obţinut Veneţia prin pacea de la Viena (1866). Deci monumentele din piaţeta albaiuliană sunt, ca şi întreaga cetate, de sorginte austriacă. Unul ridicat în amintirea bătăliei de la Custozza, celălalt, în amintirea colonelului Ludwig Lasy von Losenau, căzut în 9 februarie 1849 în revoluţia din Transilvania. Noua piaţetă le va pune deci mai bine în valoare. O fi bine, o fi rău, este o problemă pur istorică. Numai că ori de câte ori evocăm trecutul trebuie să şi învăţăm din el!
Cât priveşte noua piaţetă (adică o piaţă pietonală sau comercială înconjurată de clădiri, specifică oraşelor italiene) trebuie să precizăm că arhitectul italian al Cetăţii, Giovanni Morando Visconti a gândit şi el o piaţetă ca orice arhitect care se respectă. Astăzi, dacă la Alba Iulia se restaurează întreaga Cetate este firesc să se revină şi la piaţeta istorică, cu atât mai mult cu cât în Parcul Custozza, vegetaţia a inundat piaţa acoperind imaginea de ansamblu, astfel că nici Sala Unirii, nici clădirea Universităţii „1 Decembrie 1918” nu se mai pun în valoare. Ori potrivit noţiunii de piaţetă tocmai ele trebuie protejate. Am avut prilejul să văd în oraşul Alessandria, înfrăţit cu Alba Iulia, o asemenea piaţetă. Ziua era chiar o piaţă comercială, plină de tarabe, iar noaptea devenea o parcare în toată regula! Asta-i viaţa la oraş!
Problema nu este deci că se modernizează, adică se restaurează de fapt vechea piaţetă pietonală, ci aceea a lichidării sau nu a celor peste 150 de copaci din zonă şi a ceea ce urmează să se planteze în locul lor (171 arbori şi arbuşti). Aici părerile sunt împărţite, noua vegetaţie fiind una pitică (de genul celei din faţa Primăriei din oraşul Sebeş) în timp ce există şi părerea de a se păstra integral sau toaletaţi, pe ici pe colo, vechii arbori. Credem că se poate găsi o soluţie, un compromis, care să împace pe toată lumea. Oricum, ar fi păcat să nu vedem pădurea din cauza copacilor căci, în această chestiune, semenii noştri sunt din păcate mari specialişti! (G.C.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Bombă de artilerie, din cea de-a doua conflagrație mondială, descoperită de un cetățean cu ajutorul unui detector de metale, într-o pădure din Bihor

Bombă de artilerie, din cea de-a doua conflagrație mondială, descoperită de un cetățean cu ajutorul unui detector de metale, într-o… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

alexandru 9 martie 2011 at 8:49

inca un artcol de doi lei semnat de ?… atentie semnatar misterios in alba dispar zonele verzi intr-o veselie de 20 de ani, daca alba se odihnea sub umbra copacilor mai ca intelegeam ideile voastre de a construi o piateta.halul in care arata parcul custozza poate fi reprosat primariei care in loc sa-l ingrijeasca l-a pregatit pentru disparitie.atrag atentia primariei ca blocul din centru ( acela cu brc) adaposteste pe acoperisul sau sute de porumbei care fac acolo mizerie.astept cu interes buldozerele lui nea florea sa-l puna la pamant.ideea ta de a transforma o zona istorica intr-o parcare e pur si simplu o sfidare la adresa bunului simt.santurile proaspat restaurate nu au NICI UN ARBORE, deci adio plimbari vara pe acolo.si odata vegetatia indepartata nu mai exista nici o sansa sa revina acolo.piateta vietii putea fi construita in nenumarate locuri, inclusiv in santuri.acum vedem ca acest proiecty a fost unul misterios,nimeni nu a vazut cum va arata de fapt cetatea dupa modernizare( ca nu putem numi restaurare ce se intampla acolo).si desteptule daca tot o dai cu arhitectul italian?( ne iei de prosti pe toti cu justificazrea asta) ei bine afla ca arhitectul italian visconti nu a luat in calcul nici o universitate, nici catedrala ortodoxa,deci dupa parerea ta( nu?) acestea trebuyiesc demolate pt ca nu se aflau inplanurile initiale ale cetatii.si nici restaurantul corint nu era.si nici statuia lui mihai viteazu.si nici sala unirii. trag concluzia ca incerci sa justifici o defrisare. sunt convins ca cei care au aprobat fonduri europene pentru raderea unuii parc au facut o ilegalitate. stati linistiti: cu ajutorul netului vom aduce la cunostiinta comisiei ue felul cum se folosesc fondurile europene pe meleagurile romanesti. si cei de la agentia de mediu vor raspunde pt felul cum trateaza problemele de mediu ale judetului.sunt de acord sa gasim o solutie de compromis care sa cuprinda dosare penale pentru cei care au defrisat copacii fara sa aiba autorizatie.

Mihai 9 martie 2011 at 9:13

Mai alexandru, sau batman, nu stiu cum sa te numesc, ostas al dreptatii ce esti; super erou, care vei aduce dreptatea pe pamant, cred ca te-a cam luat avantul pe sus. Cu energia pe care o ai si cu inversunarea de care dai dovada, ai putea sa plantezi o intreaga padure singur sau ai putea curata intreg orasul de gunoaie. Tu, cetatean model, arata-ne calea!… sau mai bine taci dracu’

alexandru 9 martie 2011 at 9:17

poti sa imi spui batman. imi place ideea….

romana 9 martie 2011 at 9:00

Dragi colegi de forum sunteti cumva penelisti de cacao, de nu vreti sa vedeti adevarul? Va trebuie umbra? Mergeti la padure, aici e un oras care se vrea introdus in circuitul turistic pentru a mai ridica valoarea orasului si a mai aduce bani la bugetul local.

HH 9 martie 2011 at 9:49

SARACA DE TINE, ATAT INTELEGI SI TU DIN LUMEA ASTA !

Dan Agrisan 9 martie 2011 at 10:27

Te-as ruga, pe tine si pe altii, sa nu mai trimiti pe nimeni la padure, fie ei penelisti sau altceva, orasul nu este numai al dumitale ca sa ne poti explica tu pe unde putem sa stam si pe unde nu. OK?

alexandru 9 martie 2011 at 10:44

noi orasul vrem sa va introducem pe voi altundeva si nu in circuitul turistic. va invitam cordial sa va luati buldozerele, pavelele si firmele si partidul si consilierii aia docili care voteaza discret orice si sa mergeti in mamut, sa-l radeti de copaci si sa va faceti o piateta cum vrea sufletelul vostru.si sa luati si toate cladirile construite cu acordul vostru pe domeniul public al orasului, si cimitirul ala modern din fata hoteluilui transilvania si sa ne lasati in pace ca ne-ati otravit sufletele si buzunarele.si cand veti termina piateta sa o chemati pe nuti sa se prinda intr-o hora si sa fiti fericit cu totii.noi suntem tarani, preferam buruienile, si nu vrem buldozere in parcuri.si daca ai bunci spune-le lor sa urce pe mamut la o plimbare si daca accepta inseamna ca ceea ce am spus eu aici e prefect viabil si se poate concretiza : cetatea hava mircea de pe mamut.doar pavele, si locuri de parcare.vis de vara.si intentionat nu corectez textul ca sa mai aveti o cioaca, greseli gramaticale.drum bun

dorin s. 9 martie 2011 at 9:27

dupa multe framantari, expertize si calcule probabilistice iata ca am aflat secretul misteriosului personaj care se ascunde in spatele magicelor initiale G.C. – nici prin minte nu va trece ca onorabila persoana se numeste …. Ghe. Ciul !!!!
acuma dupa atata zbucium mai vaz ca onorabilul GC a fost in vizita in orasul infratit Alessandria: nu cumva invitatia ti-a facut-o Hava si asta este un fel de atentie, ca sa nu-i spun mita?

HH 9 martie 2011 at 9:45

DA G.C. ESTE CHIAR GHEORGHE CIUL, MARE PUPINCURIST COMUNIST INAINTE DE ’89, ACTUALMENTE CARPA PORTOCALIE.
MAI TOVARASE CIUL, DACA PARCUL ARATA PROST DE 15 ANI SPUI , CINE TREBUIA SA-L INGRIJEASCA, SAL CURETE ZILNIC, SA REPARE PAVAJUL, SA-L LUMINEZE DISCRET, ETC, NU PRRIMARIA !!!!

alexandru 9 martie 2011 at 10:12

domnile gheorghe ciul, dumneata cum te uti in ochii mamelor cu copii, in ochii somerilor din oras.de-a lungul carierei tale te-ai remarcat prin articole dedicate prietenilor care au avut mereu grija de tine.cu cata nonsalanta ne spui ca ai fost la alessandria.uiti sa spui ca ai fost invitat acolo de primarul municipiului.uiti sa precizezi ca la alessandria nu s-au ras parcuri pentru a se construi piatete.uiti sa adaugi ca in tarile civilizate zonele verzi sunt protejate de autoritati si nu pavate.reci pe acolo de 15 ani, si tot timpul ai avut emotii cand vedeai ciorile.. te simteau ce om esti…

Dan Agrisan 9 martie 2011 at 10:31

Nu am fost niciodata impotriva unei solutii de compromis si salut finalul acestui articol. Ceea ce mi s-a parut socant, insa, de la inceput, este ca primaria si-a inchipuit ca ar putea sa taie cel putin 158 de arbori sanatosi si sa nu consulte orasul. Populatia din acest oras a evoluat in ultimii 15-20 de ani, invit primaria sa tina cont de asta si sa se adapteze acestei realitati. Traim in 2011.

Dan Agrisan 9 martie 2011 at 10:37

Imi pare rau daca ma repet, comentariul anterior nu pare sa fi fost postat. Salut o solutie de restaurare a parcului axata pe pastrarea majoritatii arborilor din Parcul Custozza si din cetate. Nu am fost impotriva unei solutii de compromis. Ceea ce ma socheaza este faptul ca primaria din Alba Iulia si-a inchipuit ca, in 2011, poate sa taie cel putin 158 de arbori sanatosi fara sa consulte orasul inainte. Populatia acestuia a evoluat, ar fi timpul sa evolueze si primaria.

vigilante 9 martie 2011 at 10:48

Eu zic sa faci un exercitiu de imaginatie domnule g.c. si sa privesti cu ochii unui turist care doreste sa viziteze cetatea venind din orasul de jos. Pe tot traseul care urca spre platoul cetatii de-a lungul celor 4 porti turistul o sa vada vegetatie zero (mai putin arborii dintre poarta I a si a II a care nu stiu prin ce minune au ramas in picioare) si boschetii decorativi plantati in locul arborilor. O sa fotografieze pavelele elisului alaturi de monumentele istorice si cladirile vechi iar in zona piatetei o sa poposeasca pe o banca sau bordura sub soarele verii la 40 grade. Piateta ca in Alessandria? A devenit acel oras un model european in amenajari si urbanistica?! Fiti sigur exista zeci de piatete in orasele mari dar nu putem compara pt ca acele orase dispun de zone verzi, parcuri, gradini cu suprafete imense. Parcurile ocupa suprafete de kilometri patrati si zone verzi exista inclusiv in centrul oraselor. Nu se taie un pom. Occidentalii au invatat de mult niste lectii privitor la necesitatea naturii, a zonelor verzi in orase. Faptul ca dumneata ai vazut o piateta intr-un oras infratit e un argument ridicol. As putea sa iti dau zeci de exemple ca si contraargument insa stiu prea bine ca unii vad doar ceea ce vor sa vada..sau au un anumit interes in a vedea lucrurile intr-un anumit mod. Pe mine nu ma intereseaza aspectul politic, vreau sa nu se distruga fara discernamant pt ca acest oras e al nostru al tuturor indiferent de cate partide se vor succeda la conducere.

grigore grigore 9 martie 2011 at 11:32

vreau sa va spun ca in Alba Iulia suntem peste 70.000 de locuitori si doresc sa aflu citi vor veni vineri la protest jumatate +1 ????? dupa protestul de vineri sper sa se ia in seama majoritatea cum ar fii democratic nu?

alexandru 9 martie 2011 at 11:48

VREI SA SPUI CA JUMATATE +1 SUNT pentru defrisarea parcului?ce intelegi prin democratie? s-a facut cumva un referendum?proiectele au fost dezbatute democratic? i-a intebat cineva pe cei din paclisa daca prefera sa se rada un parc sau sa se introduca canalizarea in cartierul lor?la revolutie au fost in strada 11 mil de oameni +1?cand s-a concesionat o parte din cetate unei firme private au fost intebati cetateniid aca sunt de acord.cu siguranta manifestul de vineri este sortit esecului, romanii nu au atitudine civica, parcul va dispare poti fi linistit.apropo domnul boc tocmai m-a lasat descoperit in fata patronilor cu o lege care ma fexibilizeaza( o sa ajung nadia comanici nu altceva)am fost eu intrebat democratic daca vreau asta?tot timpul aduceti justificari medicre neintelegand ca ascundeti dupa cuvinte ieftine ineterse de mil. de euro si distrugeti orice urma de zona verde intr-un oras ciuntit de o administratie tiranica.uneori democratia e o arma folosita in sprijinul intereselor personale si de grup.

cl 9 martie 2011 at 12:25

dupa ce zici cred ca trebuie sa defiintam primaria si consiliul local si la orice lucrare din oras sa facem referendum. totusi prietenii din pnl au ceva consilieri care sper ca au participat la sedintele de consiliu in care s-au aprobat aceste proiecte si mai cred ca au si vazut acele planuri. vad ca acum au o pierdere de memorie. daca vorbim de democratie toti acesti oameni care ne conduc sunt alesi democratic si nu ai ce face ii suporti 4 ani dupa aia observi ca nu iti place ca ai canalizare, trotuar, si apa si ii schimbi cu cei care o sa scoata afara canalizarea o sa taie alimentarea cu apa si in loc de trotuar o sa planteze flori.

gogu 9 martie 2011 at 12:22

Pai dupa principiul asta, daca militam pt etnobotanice si scriem pe toate forumurile trebuie legalizate. Daca vrem sa facem scandal, trebuie neaparat sa ni se dea dreptate…
Mergeti pe principiul cine striga mai tare castiga. De ce nu militati pt un referendum?
De ce nu ati facut asta anul trecut sau acum 2 ani cand dl Plesa, ca si consilier local a participat la votarea acestui proiect, sau cel putin ar fi trebuit sa fie in sala. A avut luni bune la dispozitie si nu a facut nimic. Era timp suficient pt dezbateri publice, dar nu ati avut interes.
E ceva dreptate in ce doriti, dar atat o exagerati, de parca colcaie vara parcul numai de bunici cumsecade si copilasi inocenti.
Ar trebui sa intelegeti ca sunt si persoane care au alta parere. Sau acestia trebuie maziliti? Va sustin atat timp cat jucati corect, cat veniti cu un sondaj de opinie local(fara petitii unde semneaza toti neavizatii din alte orase) sau cu un referendum local (vezi Sebes). Pana atunci sustin ca totul e politic, deoarece daca vroiati sa luati cu adevarat atitudine (vb de Albani, Roman sau Plesa) se cunostea acest proiect de ani.

Dan Agrisan 9 martie 2011 at 13:01

@Gogu
Sunt de acord ca trebuie tinut cont de alte pareri, atata vreme cat ele sunt exprimate rational si fara insinuari rauvoitoare. De asta vreau o dezbatere transparenta, in care sa fie puse pe masa toate argumentele pro si contra. Problema e grava (dincolo de toate exagerarile care se fac si de o parte si de alta) si trebuie discutata. Nu poti sa distrugi ceva valoros din prezent de dragul reinvierii unei maretii trecute fara ca macar sa ii intrebi pe cei pe care ii afecteaza acest lucru. Asemenea decizii grave nu pot sa fie doar politice (gen vot in consiliul local). Cat despre cei din alte orase care au semnat petitia, poate ar trebui sa te intrebi cati dintre ei sunt originari din Alba Iulia si sunt la curent cu ceea ce se intampla in oras. Ca sa nu mai zic ca e un semn de intelepciune sa mai primesti sfaturi si de la altii. De unde monopolul asta de inteligenta si intelepciune la nivel local?

vigilante 9 martie 2011 at 13:15

Nu cred ca albaiulenii cunosteau proiectul de cativa ani si mai ales faptul ca acest proiect prevedea „raderea” parcului Custozza. Cat priveste partea politica nu cred ca semnatarii petitiei contra taierii copacilor sunt motivati cu totii de politic. Sau nu mai poti sa iti exprimi parerea ca cetatean al municipiulul fara sa fii etichetat? Iar cei care semneaza acea petitie din alte orase multi dintre ei sunt originari din Alba. Daca cineva traieste in strainatate credeti ca nu mai are dreptul de a se interesa de problemele orasului in care s-a nascut?

dorin s. 9 martie 2011 at 13:20

bai asazisule gogu, pana la referendum nu uita ca si tu respiri oxigen nu numai basinile sefilor portokalii. sa ai parte de o batranete linistita si sa-ti plimbi hoitul in soare la 40 de grade

gogu 9 martie 2011 at 18:13

Sper sa ma plimb de cate ori am chef la 40 de grade si asta cat mai repede nu numai la batranete, dar pt asta imi iau bilet in Turcia. Cred ca si cei in galben emit gaze nu numai cei portocalii. Poate a astora din urma sunt mai rafinate, fiind la putere mananca mai bine ca flamanzii in galben 🙂 . Dar daca vrei sa-mi demonstrezi ca lipsa de oxigen va fi cauzata de lipsa a 100 de copaci, ma faci sa rad.
Dar cum incercam sa va explic dar vad ca unii nu pricep, nici daca le desenez, fiecare are dreptul la opinie. Mie de exemplu imi place caldura si marea. Nu-mi place muntele si pomii. Asta e. Pt asta respect si parerea celor de mai sus, dar ce vroiam sa spun e ca sunteti manipulati. Cei care au instigat provocarile cu parcul aveau posibilitatea sa demareze un referendum sau sa-l aduca in discutie de 1-2 ani.
N-au facut-o si acum se dau de ceasul mortii, mai rau instiga pe altii ca tine care sunt bine intentionati. Daca Hava ar fi avut orice alta idee creata cu parcul, ar fi fost oricum contra.
Nu-mi place modul in care se folosesc de oamenii de rand, pe care imediat ce ajung la ciolan, uita sa-i mai asculte.
Cat despre parc, din punctul meu de vedere mi-e asa de indiferent de nici nu puteti sa va dati seama, dar sustin in continuare ca cea mai rationala rezolvare ar fi fost un referendum, pe care domnii de la PNL ar fi putut sa-l obtina daca faceau demersurile sau aceasta campanie din timp.

vigilante 9 martie 2011 at 18:41

In conferinta de azi de la primarie pisica e aruncata in curtea arheologilor..taman acum trebuie scoase la iveala vestigiile arheologice cu pretul sacrificarii parcului. Daca se va gasi ceva se va transforma parcul in piateta si nici un copac nu va ramane, daca nu tot se va defrisa si pava si vor ramane doar 23 copaci (portocalii) Oricum parcul va disparea pt ca s-a declarat ca „avem termene care trebuie respectate”.

ce frumos a fost in Alessandria d-le Ciul 9 martie 2011 at 22:48

D-le Ciul , am fost si eu la Alessandria . Nu stiu cat sunteti de incantat de piateta de acolo , insa v-am vazut stsnd doar la umbra putinilor copaci din piata. Daca sunteti atat de incantat de solutia piatetei as vrea sa va vad si aici stand la umbra unui arbust de 1, 3 m.
Credeti ca la fel s-a procedat si acolo? Vorbiti cu Franco sa va spuna el cum se apara copacii in Italia. Inclusiv dand jos primarul daca este nevoie.

Tot acolo ati fost incantat de faptul ca sedintele consiliului local sunt redate in direct pe internet , iar cand ati venit acasa ati uitat subit.

Cio 9 martie 2011 at 23:02

„Felicitari”, domnilor din TNL, cadre universitare cu pretentii,intelectuali, studenti, ca va-ti lasat manipulati de o persoana care nu a putut face nici o facultate, si nu din lipsa banilor! Da domnilor va-ti lasat manipulati de Florin Roman, nu pot decat sa va „felicit”, inca o data!