Ape tulburi în PNL Alba

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

  Aflăm pe surse (mai multe şi bine informate) că ceea ce părea un tandem foarte bine închegat, Călin Potor – Teodor Atanasiu, menit să pună probleme serioase atât actualului primar al municipiului Alba lulia, Mircea Hava, cât şi actualului preşedinte al Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel s-a destrămat. Un atent şi fin observator a putut sesiza că în ultima lună deputatul Călin Potor nu a mai avut apariţii în presa locală. S-a întrebat de ce. Acelaşi observator a sesizat o schimbare în apariţiile în mass-media ale vicepreşedintelui PNL Alba Florin Roman. Dacă până acum vreo două săptămâni atacurile sale se îndreptau cu obstinaţie doar spre Mircea Hava şi PDL, acum ţintele s-au înmulţit cu una – Ion Dumitrel. Oare de ce? Se întâmplă ceva în PNL Alba, şi-a spus observatorul nostru. Şi bănuiala este confirmată, cum spuneam, de surse bine informate. Se pare că, cu mai bine de o lună în urmă, între Călin Potor şi Teodor Atanasiu a avut loc un diferend serios care pune sub semnul întrebării candidatura anunţată a lui Călin Potor la Primăria municipiului Alba lulia.
Tot pe surse am aflat şi că Teodor Atanasiu, candidat anunţat al USL pentru preşedinţia Consiliului Judeţean Alba s-a răzgândit (fără legătură cu diferendul cu Călin Potor) şi va merge doar pe o candidatură la Camera Deputaţilor. În paranteză fie spus, el putea candida pentru Camera Deputaţilor oricum de vreme ce Curtea Constituţională a destrămat visul PDL de comasare a alegerilor. În locul său la preşedinţia Consiliului Judeţean se pare că va candida Florin Roman, ceea ce explică recentele atacuri la adresa lui Ion Dumitrel.
În acest nou context, ne întrebăm dacă înţelegerea stabilită între PSD şi PNL anul trecut privind împărţirea „sferelor de influenţă” în privinţa candidaturilor la primăriile municipiilor de judeţ şi la preşedinţia consiliilor judeţene rămâne în picioare în ceea ce priveşte judeţul Alba. Atunci, cu binecuvântarea liderilor de la Bucureşti, se stabilise că liberalii vor avea candidaţi şi pentru Primăria Alba Iulia şi pentru fotoliul de preşedinte al Consiliului Judeţean Alba. Dar înţelegerea fusese făcută pentru că liberalii din Alba aveau persoanele considerate cele mai potrivite pentru aceste candidaturi: Călin Potor – fost viceprimar al municipiului Alba lulia şi Teodor Atanasiu, cel care a mai deţinut pentru câteva luni în 2004 (înainte de a fi numit ministru al Apărării) funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Alba. Dispărând acum aceşti candidaţi, mai este înţelegerea valabilă? Noii candidaţi vor fi musai tot din rândul liberalilor? De ce să nu fie unul din rândul partenerilor lor din USL? Se pare că încă acest aspect al problemei nu a fost tranşat şi în curând preşedintele PNL Alba, Teodor Atanasiu şi preşedintele PSD Alba, Ioan Dîrzu probabil că vor fi chemaţi la Bucureşti pentru lămurirea problemei. Trebuie să se întâmple cât mai repede pentru că până la începerea campaniei electorale au mai rămas doar trei luni.

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT
PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Must de Jidvei

17 Comentarii

ardeleanul34 7 februarie 2012 at 20:48

Povesti de la PD-L…Frica este mare din cate se vede la cei care ne conduc.Nu este nici o cearta nici in PNL si nici in USL, asa ca nu va bucurati ca nu aveti de ce.

Administrator 7 februarie 2012 at 21:20

Cea mai importanta informatie din articol – reala- o reprezinta faptul ca se schimba candidatul la CJ. Articolul are la baza 4 surse, toate din interiorul PNL. Sa vezi ce frumos o sa scriem daca cumva o sa se anute oficial ca schimba candidatul la CJ. Ipocrizie,…. iti spune ceva?

Lala 7 februarie 2012 at 21:56

Foarte tare articolul… imi areti o poza cu doi indivizi si apoi dupa o scurta introducere subtire te axezi pe total altceva- pe Roman si Atanasiu. De ce nu ai pus si fotografia lui Roman? era mai logic. Sa nu mai vorbim de faptul ca acel” fin si atent observator” care nu are nume. deci impersonal si care poate fi absolut oricine, chiar si adversari ai celor vizati, se bazeaza pe o tampenie cu teoria lui. pai eu l-am vazut pe Potor pe un site online de stiri local vorbind despre toate si tot eu l-am auzit cel putin de 2 ori la un radio local. Pai asta numesti tu ca a evitat presa locala? Poate pe voi. Nu mai comentez si partea a doua a articlului in care vorbiti de Roman si Atanasiu, pentru ca daca acest „fin si atent observator” a tras concluziile tot dupa asemenea surse e clar ca nu a dorit decat sa creeze tensiune artificial in randul celor vizati de articol. Si mai si veniti cu 4 surse „din interior” cu care sa creati greutate la cele spuse. Asa as putea sa spun si eu ca fin observator ca in redactia dvs sunt oameni din SIE sub acoperire , asta am observat eu asa fin observator cum sunt si pe 4 surse din interior. Ar conta daca e adevarat? Asa as scrie si eu un articol daca as vrea sa lovesc subtil in cineva. Nu ati scris nimic ce sa imi dea mie ca si cititor macar o certitudine ca informatia ar fi cat de cat veridica, doar zvonuri.Un articol jenibil, nerevendicat de nimeni, bazat pe zvonistica si asa mai departe. Mai invatati sa faceti jurnalism pt ca e aiurea ce produceti acum. Si pacat ca puteti mai mult.

Administrator 7 februarie 2012 at 22:32

„Mai invatati sa faceti jurnalism pt ca e aiurea ce produceti acum.„

Orice jurnalist are dreptul sa isi protejeze sursele, iar acest lucru este recunoscut prin decizii de speta ale Curtii Europene de Justitie.
In al 2-lea rand, unul dintre liderii PNL Alba, a confirmat azi faptul ca s-ar putea schimba persoana care candideaza la CJ. E drept, omul avea alte suparari legate de articol.
Nu in ultimul rand, ar fi elegant sa scrii pe forum cu un singur nick. Numai acum ai folosit 3: Lala, Cris si Cristina.
O seara faina si deschide cat mai des http://www.ziarulunirea.ro, principala sursa de informatii din judetul Alba.

Aurelian 7 februarie 2012 at 21:17

DACA PE ACEST ATANASIU NU LA INTERESAT SUFERINTA COPIILOR LUI CIND S-IA PARASIT FAMILIA PENTRU O ALTA FEMEIE CREDETI CA IL DOARE DE SUFERINTELE LUMII????
P.N.L V-AM VOTAT DAR DACA NU SCAPATI DE ACEST PERSONAJ VETI PIERDE MULT.NU MAI TINETI CONT DE BANII BAGATI DE EL IN PARTID FIINCA NU AU FOST BANI FACUTI CINSTIT, SE SPUNE CA LA CUGIR A FOST O NULITATE,ASA CA VENITUL SAU ESTE DUBIOS…………….

Aurelian 7 februarie 2012 at 21:30

Cineva ma „plagiaza”, comentariul de mai sus nu este al meu, administratorul poate proba!Asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu cele scrise!

HH 7 februarie 2012 at 21:21

NU ARE IMPORTANTA CE LIBERAL PREIA CONDUCEREA PRIMARIEI ALBA IULIA, IMPORTANT ESTE SA DISPARA HAVA SI HAITA PORTOCALIE, CU FIRMELE SALE DE SMECHERI, DE TAIETORI DE PARCURI SI ACHIZITORI DE PIETRE CHINEZESTI, DE HOTI, DE SECURISTI SI IMPOSTORI !

Aurelian 7 februarie 2012 at 21:33

Mi-a plcut remarca lui Ionescu in „dame tango”, incurca-i Drace!

unu mic si al dr_cului 7 februarie 2012 at 21:47

ape tulburi pe dra_u. sunt negre ca smoala. atanasiu stie ca nu are sanse, potor la fel, si acum o scalda cum pot(se mai si cearta).Singurul activist care duce greul e roman(restul e „sef si asteapta rezultate”). Pina la urma PSD cu jidveian at comp. se ridica in ochii oamenilor fara scandaluri si amenintari.(si am inteles ca pnl alba tuna si fulgera la capitolul amenintari…catre altii desigur)

Lala 7 februarie 2012 at 22:03

Emanuel dragusin tu esti?

Cristina 7 februarie 2012 at 22:13

E normal sa apara asemenea articole in presa locala sustinuta in mare parte prin bani veniti de la autoritatiile locale ,in momentul in care unele persoane din PNL au avut actiuni in ultima perioada ce i-au lovit sub centura pe acesti fanarioti moderni ai banilor publici… ma refer la taxa pe apa de ploaie, taxele supraincarcate de la utilitati si asa mai departe. Pai da, e prima data in ultimii 15 ani cand actuala putere are de a face cu o opozitie puternica ce nu doar face figuratie. Asa ca vin si atacurile. In toate sondajele online USL-ul e deasupra PDL-ului si asta e motiv de ingrijorare. Asta am observat eu „ca atenta si fina observatoare”

Aurelian 7 februarie 2012 at 22:28

Cristina informeazate mai bine, Cr(et)in Antonescu a ramas singur, Ponta nu merge impotriva lui Ungureanu, si asta ii finalul pentru PeNaLi. Va facut taranistii loc langa ei in Groapa de gunoi a istoriei! S-a terminat mariajul impotriva naturii PSD-PNL, ramane PNL cu Voiculescu! Ungureanu ii PNL-ist, si Antonescu merge impotriva lui!

Pro Verb 8 februarie 2012 at 8:27

Pasarea malai viseaza…!

Realistul 7 februarie 2012 at 22:33

Tensiuni sunt in sanul PDL-ului, deoarece realizeaza ca se apropie sfarsitul si tot ceea ce pot face este sa dezinformeze opinia publica.Rusine ziaristei platita chiar de catre edilul acestui oras, din banii nostrii, ai contribuabililor,pentru a redacta articole!Marsavia portocalie nu are margini!!!

Pro Verb 8 februarie 2012 at 8:30

Erata – Pasarea malai viseaza, Aiureliene !

CRIS 8 februarie 2012 at 10:41

PDL-UL CE INCEARCA SA FACA? SA APLICE PRINCIPIUL „DEZBINA SI CUCERESTE”? NU VA FUNCTIONA CU PNL-UL FIINDCA ESTE O STRUCTURA FOARTE BINE INCHEGATA, CARE CUNOASTE NEVOILE CETATENILOR…NU CA CEI DIN PDL CARE ISI URMARESC DOAR INTERESELE PROPRII. SI CAT DESPRE DOMNUL AURELIAN DE MAI SUS…AICI E VB DE POLITICA NU DE VIATA PERSONALA…ASA CA CEL MAI BINE AR FI SA ISI CONCENTREZE ATENTIA PE EVOLUTIA POLITICA A PNL-ULUI SI A PDL-ULUI SI SA OBSERVE DIFERENTELE DINTRE ELE… CATE ACTIUNI PENTRU CETATENI A FACUT PDL-UL SI CATE A FACUT PNL-UL? ASTA NU SE MAI OBSERVA? SUNT DEZAMAGITOARE PENTRU CETATENI ARMELE MURDARE CU CARE INCEARCA SA LUPTE PDL-UL IMPOTRIVA OPOZITIEI…DAR IN TOT RAUL E SI UN BINE…NE PUTEM DA SEAMA CATA LIPSA DE CARACTER EXISTA IN ORGANIZATIA PDL IN FRUNTE CU DOMNUL HAVA, MANA DREAPTA A LUI BASESCU…

Aurelian 8 februarie 2012 at 10:59

Sti ce va urma acum, Cris, Cristina si Lala, Potorina va fii exclus din PNL Alba, imediat dupa alegerile legislative. Asa s-a intamplat si cu Covaciu!