Andreea Bogdan (CSȘ Blaj/AC “Mica Romă” Blaj) – vicecampioană națională, George Cozma (Atletich Aiud) – bronz la juniori 2

La Campionatele Naționale de atletism pentru juniori 2 de la Pitești, 3 medalii au fost adjudecate de reprezentanții Albei: două de argint și una de bronz.

Astfel Andreea Bogdan (CSȘ Blaj/ AC „Mica Romă” Blaj, antrenor Cristina Man) a devenit vicecampioană națională în proba de 2000 metri obstacole (rezultat 7.35). O medalie de bronz  a cucerit la 1500 de metri, David George Cozma (ACS Atletich Aiud, antrenor Ioana Bozdog) care a urcat pe ultima treaptă a podiumului (PB, timpul 4:19.36), deși este junior 3 (a concurat la juniori 2).

Bianca Valc ((ACS Atletich Aiud, antrenor Ioana Bozdog) a terminat pe locul al 6-lea, în proba de 1500 metri cu record personal (PB, 5:03.34), deși este junioară 2.

De asemenea, Alexandra Cristea, sportivă legitimată la CS Unirea Alba Iulia-LPS Alba Iulia, a cucerit medalia de argint în proba de 5000 metri marș, din cadrul Campionatelor Naționale pentru juniori 2.

Bianca Valc ((ACS Atletich Aiud, antrenor Ioana Bozdog) a terminat pe locul al 6-lea, în proba de 1500 metri cu record personal (PB, 5:03.34), deși este junioară 2, și pe locul al 4-lea, duminică, în proba de 800 de metri.

În proba de 800 de metri au mai luat startul Bogdan Popa și Laurențiu Cioara (LPS Alba Iulia, antrenor Ana Rodean). Primul dintre ei a terminat pe locul al 7-lea, cu record personal (2:05.31), iar Laurențiu Cioară a avuit timpul  2:25

Au mai concurat Bianca Macarei (CSO Cugir) – locul 34 la 400 metri (68.97), Iannis Constantin Petru (CSO Cugir) – locul 25 la 400 metri (55.67), Albert Mario Zaharia (LPS Alba Iulia, antrenor Mihaela Vlas) – locul 9 la 1500 metri (4:30.77; pe poziția a 3-a la juniori 3), Iulia Mărginean (dublă CSȘ Mediaș/ AC „Mica Romă” Blaj) – locul 2 la 1500 metri (4:30.49), Mihaela Blaga (CSȘ Blaj/ AC Mica Romă”) – locul 3 la 3000 metri obstacole la Under 23, cu rezultatul 11:36.29 (etapa întâi a naționalelor).

FOTO Sportivii CS Unirea Alba Iulia, cinci clasări pe podium la Campionatul Național de de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la Taekwondo

Sportivii CS Unirea Alba Iulia, cinci clasări pe podium la Campionatul Național de de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la Taekwondo Sportivii CS Unirea Alba Iulia au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Național de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la taekwondo, desfășurat în 19-21 aprilie la București. CS Unirea Alba Iulia a participat la […]