Alexandru Pereș: ”Am dovedit din nou că suntem o forță politică responsabilă și că oamenii ne ascultă”

În opinia senatorului Alexandru Pereș, rezultatele exit-poll-ului de la ora 23.00, care anunța o prezență la urne de puțin peste 44%, dovedesc că cetățenii au ascultat de îndemnul Partidului Democrat Liberal de a nu participa la o ”lovitură de stat”. Acesta prevede unele schimbări din punct de vedere al Puterii legislative imediat după vacanța parlamentară.

Senatorul democrat-liberal a mai declarat că boicotul președintelui suspendat, care nu s-a mai prezentat la vot, face parte din ”jocul politic permis”.

INFORMARE COVID-19

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

22 Comentarii

CC 30 iulie 2012 at 0:49

Ati dovedit o LAE ! O sa vedem dimineata rezultatele reale si nu estimarile BEC.

doamne....... 30 iulie 2012 at 8:50

chiar daca prezenta la referendum va fi putin sub 50%, rezultatul lui este umilitor pentru Basescu
Circa 8 milioane de romani i-au tras un sut in fund.
Chiar daca se prezentau Pedelacheii rezultatul era acelasi. DA pentru demitere !
Basescu s-a facut de ras, nu mai are legitimitate morala

domotek 30 iulie 2012 at 8:39

stau şi mă întreb….cu ce tupeu se duce la cotroceni cînd are aproape 9 milioane de voturi împotrivă ? ? să fim serioşi….în RO nu sunt 18 mil de oameni cu drept de vot ! sunt curios să văd,ce spune curtea !

Status Quo 30 iulie 2012 at 8:41

Si…? 9 milioane n-au votat. Referendumul nu-si avea sensul.

mira 30 iulie 2012 at 14:47

Esti destul de cretin pentru un pedelist..care noua milioane!!..ca nu mai suntem probabil 19 milioane de toti..daca suntem 16 milioane de persoane cu drept de vot ar fi f. bine dar nu cred, asa ca fa calcule si schimba macazul; tu cred ca esti chiar dumitrel..asemenea lui udrea va vorbiti de bine voi pe voi..ha, ha , ha, ha ha ..sa mori de ras!!!

Status Quo 30 iulie 2012 at 15:06

Macaneata, suntem atatia votanti cati a comunicat MAI. Inteles?

Nu te mai screme sa demonstrezi ce nu trebuie demonstrat. Astea-s listele asta-i votu asta-i situatia. Ca va sta voua in gat nu ma indoiesc.

Ai grija sa nu cumva sa mori de ras.

Bula 30 iulie 2012 at 18:11

Urmarind azi discursul lui Base, dupa referendum, care a sustinut ca nu e important ca l-au demis aproape 8 milioane de romani (desi, fie vorba intre noi, cand l-au ales prezi a fost votat de 5 milioane) ca doar toti ceilalti care nu au votat, ar fi votat pt. el, mi-a venit o idee geniala :- o sa-mi depun candidatura la viitoarele alegeri prezidentiale si o sa-i rog pe romani sa nu mearga la vot! in felul acesta, tinand cont ca de regula in Romania NU MERG LA VOT in medie aprox. 8-9 milioane de romani, din obisnuinta, sigur o sa fiu viitorul presedinte al Romaniei, doar suntem tara tuturor posibilitatilor, daca chiar si Base a ajuns presedinte…!

gigi 30 iulie 2012 at 18:16

Corect, orice e posibil mai ales cand vine vorba de oameni fara caracter ca base.Daca sunt atat de siguri ca toti ceilalti ar fi votat cu el de ce nu au avut curajul sa ii indemne la mearga la vot?

max 30 iulie 2012 at 15:37

hei jupane, vezi ca nu au votat 286 de milioane de romani. dupa logica pedelista: nu au votat copiii si cei care au stat acasa, sunt noua milioane care il sustin pe basescu, nu au votat cele 110 milioane de morti din intervalul 1945-2012, deci il sustin si ei pe basescu, apoi sunt mortii din al doilea razboi mondial…au fost la vot? nu. deci il sustin pe basescu, ii mai punem si pe costoboci si pe appuli fix 286…pai cum iti permiti, nesimtiule sa spui ca il sustin doar 9 milioane???

gigi 30 iulie 2012 at 17:20

de ce n-au votat? de frica??!!!

Coco nut 30 iulie 2012 at 12:04

Cei mai multi au spus ca vor ca Basescu sa fie presedinte in continuare asa ca trebuie sa respectati hotararea majoritatii

asta ste democratie NU ?

ce hotaraste majritatea asta se aplica si va fi respectat si de minoritate
asa ca Traian Basescu este presedintele Romaniei iar Crinut care a intrat pe usa din spate trebuie sa plece imediat …

gigi 30 iulie 2012 at 17:23

tu despre ce majoritate vorbesti? pune mana si documenteaza-te

chris 30 iulie 2012 at 12:59

Asa-i, cateii va asculta! Normal, doar altfel ii concediati doar in posturile publice din judet sunt 95% PDL-isti.

Lasii si pitulatii sunt condusi intotdeauna de cei care se implica. 30 iulie 2012 at 14:51

Cand si-au pus europenii obrazul pentru voi, pedelistii ca sa va asigure cvorum si apoi voi i-ati scuipat in fata indemnandu-va adeptii sa nu-si exercite drepturile democratice inseamna ca esti responsabil?

gunoaiele comuniste 30 iulie 2012 at 17:45

Intr-o luna si jumatate uslasii au pierdut mai mult de 10% din voturi,asta daca nu punem la socoteala inca vreo 5-6% ce le-au furat in Olt(76% prezenta la vot!!!),Mehedinti(peste 70% prezenta),Teleorman,Valcea,Constanta,Vrancea etc. la generale dupa gafele ce le vor face vor avea un 28-30% si se vor „RUPE-N FIGURI”,sfarsitul va este aproape gunoaielor comuniste!!!

krougar 30 iulie 2012 at 18:46

partidul lui Bula cu insemn electoral plapuma… vreau sa vin si eu la tine in partid, poate prind si eu vreo functie…ceva. ca fraierii oricum stau acasa si is destui…de la bebelusiii nenascuti inca pana la aia din cimitir. Am avea capital politic nu gluma…Resedinta musai la Vila Dante!

Bula 30 iulie 2012 at 19:58

@ krougar – krougare, sigur te iau la mine in partid si te fac ministru la Dezvoltare, poate faci si tu un ban cinstit ca Udrea, mai o telegondola, mai un bazin de inot, un teren de sport, mai vreo cateva capace de buda, ceva acolo…Si cum ti-am spus, rugam lumea sa nu mearga la vot si dupa principiu asta, luam si noi vreo 8-9 milioane de voturi (desigul a celor care nu voteaza!) si eu ajung presedinte iar tu ministru! Problema e cu resedinta, ca Vila Dante e rezervata pt. actualu presedinte, votat si el de data asta, de cei care n-au votat (!!!), Base pe numele lui adevarat! Poate facem un troc si ne cedeaza vila din Mihaileanu, ca tot e gratis…! Insemnul electoral mi se pare corect, il putem chiar dezmierda putin, sa-i spunem „plapiumioara”! Deci, krugare, ramane cum am stabilit, la viitoarele alegeri prezidentiale, BULA VA FI PRESEDINTE, dupa modelul presedintelui de acum, vom miza pe voturile celor care nu voteaza si nu sunt putine…!

krougar 30 iulie 2012 at 20:20

atunci batem palma:)))

Stanca 30 iulie 2012 at 20:09

Ma uit la cei trei prumbei pe o balega. BAsescu castiga numai cu oile. Pela PDL este cam asa. Fugiti sa nu va vada lumea si castigati. O porcarie de care se va debarasa inclusiv comunitatea europeana.

DAVID 30 iulie 2012 at 23:05

ce a facut pdl a taiat pensi salari si tot ce a vrut Basescu va fost tatic nu ati miscat unu in front,mortii si bolnavii, paralizati sint inca pe liste, nu ia intrebat nimeni daca vor sa voteze,pe cei di urma.basescu e un pacalici la propiu ;ati adus poporu in pragu saracieii ia spunele celor ce spui ca va ascultat ce venit ai lunar ,AI CURAJU?

Status Quo 30 iulie 2012 at 23:09

Davide,

Inca 2-3 fraze si faceai toate greselile de ortografie posibile. Poate o fi de la bere…

”H-ai noroc!”