Alexandru Dăncilă: Primăria Sebeș respectă legea în cazul Kronochem

Alexandru DancilaÎn urma manifestărilor de protest, care au avut loc duminică în Sebeș, vrem să precizăm, din nou, că Primăria Sebeș a respectat legea, în totalitate. În conformitate cu Legea 50/1991, prin care s-a solicitat certificatul de urbanism pentru construirea instalație de formaldehida, suta la suta, capacitate 60.000 de tone/an, Primăria Sebeș a solicitat elaborarea unei documentații PUD care a fost aprobata prin HCL 384/2009.

Ca urmare a aprobării Documentației PUD, SC Kronochem SRL a depus cererea nr 37961/2012, pentru obținerea Autorizației de Construire, instalație de formaldehida suta la suta, capacitate 60.000 de tone pe an. La documentația depusa au fost anexate acordurile si notificările de la: APM (1720/2012), DSP (337/2011) si (323/2011), ISU (11140/2013), DSP (10570/2013), întrucât SC Kronochem SRL a depus toate documentele solicitate (conform legii), Primăria Sebeș a eliberat Autorizația de Construire nr 50/2013.     Menționăm ca neeliberarea autorizației de construire, în condițiile în care erau depuse toate piesele scrise si desenate la documentație, ar fi dus la nerespectarea legii și conform Noului Cod Penal, Art 297, atât primarul cât și funcționarii publici ar fi fost pasibili de o pedeapsa de pana la 7 ani de închisoare, pentru abuz în serviciu.

ELIT

Primăria Municipiului Șebeș își rezervă dreptul de a reacționa, pe viitor,  împotriva tuturor celor care îi vor aduce  acuzații nefondate.

Prof. Alexandru Dăncilă
Primarul Sebeșului

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO, VIDEO| Domeniului Schiabil Transalpina se pregătește să-și deschidă porțile pentru iubitorii sporturilor de iarnă

Domeniului Schiabil Transalpina, cel mai spectaculos şi printre cele mai moderne domenii schiabile din România se pregătește să-i primească pe… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

Gandila Dorina 12 ianuarie 2015 at 14:32

Primarul nostru ne ameninta ! In timp ce primarul Brasovului obtine declaratie notariala de la Kronospan ca NU produce formaldehida in Brasov , el le da autorizatie !!!!??? Oare in Brasov sunt alte legi ?

nicu 13 ianuarie 2015 at 9:58

nu ameninta nimeni, spun doar ca s-au saturat de minciunile voastre, cine ii plateste pe cei de la pro natura?

Milu 12 ianuarie 2015 at 14:36

Oare votul celor 7000 de cetateni ai municipiului Sebes, care au votat in 2007 impotriva Fabricii de formaldehida nu conteaza, pentru primar? Cine te-a ales, domnule ? Kronospan, nu cetatenii Sebesului?

Roberta 12 ianuarie 2015 at 14:45

Domnule primar Dancila! Dv-tra aveti familiar ,cunoscuti ce s-au inblolnavit de cacer ect. Sau de persoane care au murit din cauza lu Kronospan? Ganditiva la vietile oamenilor care traiesc in imprejurimi in orasu sebes. Viata nu e pe bani domnu primar !! Sper sa puteti sa ajutati orasu Sebes!!!

GAGA 12 ianuarie 2015 at 14:51

Primarul municipiului Timisoara, Nicolae Robu, a anuntat ca a „incheiat repede tratativele” cu un investitor strain care ar fi dorit sa deschida o fabrica ce ar fi creat 850 de locuri de munca, din cauza poluarii, desi aceasta se situa „intre limitele permise in UE”.

Primarul Nicolae Robu a declarat ca a refuzat oferta unui investitor strain de a deschide o fabrica in municipiu, din cauza poluarii, relateaza Mediafax.

„Am incheiat repede tratativele cu un investitor important care ar fi vrut sa construiasca in Timisoara o fabrica ce ar fi produs putina poluare, intre limitele permise in UE. Am spus in prima parte a discutiilor ca daca se polueaza catusi de putin eu nu agreez investitia respectiva si nu agreez nicio investitie de tipul acesta”, a declarat Nicolae Robu.

Intrebat despre ce investitie este vorba si daca nu cumva i-a alungat pe investitorii elvetieni care au deschis recent o fabrica pentru componente de elicoptere la Arad, Robu a spus ca nu vrea sa faca nominalizari.

„Nu as vrea sa nominalizez. Fabrica presupunea o insertie de cauciuc si cand am auzit de asta, am intrat in detalii, si oamenii, la modul cinstit, mi-au spus ca se produce o poluare incadrata intre limite, asa ca am incheiat discutiile cu ei”, a mai spus Robu.

Primarul a adaugat ca investitia s-ar fi ridicat la 350 milioane de euro si ar fi urmat sa fie create 850 de locuri de munca.
CE ZICI NEA DANCILA?

Fane Dan 12 ianuarie 2015 at 14:54

Declaraţie notarială

Pentru a demonstra buna intenţie, directorul general al Kronospan România, Christian Marcus Muller, a semnat, la cererea primarului George Scripcaru, o declaraţie notarială în care îşi asumă faptul că fabrica nu va produce formaldehidă. „Cunoscînd consecinţele penale pentru declaraţii nesincere conform art 292 Cod penal, în calitate de director general Kronospan România, declar că societatea mai sus-menţionată nu produce substanţa formaldehidă şi nici nu va produce în viitor, la investiţia din Stupini, Braşov“, se arată în declaraţia semnată în 17 iulie 2008, încheiată la notarul public Maria Moroşanu, şi trimisă primarului George Scripcaru personal.
Primarul George Scripcaru doreşte însă ca la declaraţia notarială să se adauge o clauză care să-i permită ca, în cazul în care se constată că la Kronospan Braşov se va produce totuşi formaldehidă, primarul Braşovului să fie împuternicit să facă demersuri pentru radierea acestui obiectiv economic din Registrul Comerţului Braşov, ceea ce va aduce practic închiderea şi desfiinţarea fabricii. „Dacă sînt sinceri şi şi-au asumat că nu se va produce formaldehidă, ar trebui să fie de acord şi cu această clauză“, consideră primarul Scripcaru.
„Domnul primar George Scripcaru ne-a solicitat o declaraţie notarială prin care să declarăm că nu vom produce la Braşov formaldehidă. Domnul Muller a dat această declaraţie notarială, care se află la domnul primar George Scripcaru, iar dînsul va hotărî care sînt paşii pe care îi consideră necesari mai departe“, a declarat Oana Bodea în cadrul conferinţei de presă.

CE ZICEI NEA DANCILA, SE POATE ?

alexandru 12 ianuarie 2015 at 14:57

deci pe scurt, lupat trebuie sa inceapa cu suspendarea acestui mascarici.si papusa de la mediu, dar aici va ajuta dna-ul.
keep calm and jos psd.

Ecologista 12 ianuarie 2015 at 15:07

POLUAREA AGRESIVA SI CANCERIGENA A SEBESULUI= CRIMA ORGANIZATA IMPOTRIVA SANATATII SI VIETII OAMENILOR

marius 12 ianuarie 2015 at 15:49

Structura legislatiei actuale nu permite decat alesilor locali sa refuze o investitie sau sa o promoveze. Si aici este discutabil daca refuzul aprobarii PUD, PUZ, PUG este legal sau nu. In rest totul se bazeaza pe pozitia unor experti neutri, platiti evident de catre investitori, ai caror concluzii sunt etern favorabile acestora. Contestarea expertizelor costa o caruta de bani pe care autoritatile si/sau populatia nu-i au, de obicei. Acesta este rezultatul incompetentei generalizate, promovate de guvernarile succesive criptocomunisto-securiste, din toate partidele, care a condus la promovarea nulitatilor din ministere si parlament, care fac legi in dispretul populatiei si a unei economii sanatoase. Pana nu se schimba pachetul de legi ce reglementeaza investitiile faceti larma degeaba!
Va doresc un an nou formaldehidic!!!

Mene 12 ianuarie 2015 at 18:35

DUMINICA 18 IANUARIE 2015 LA ORA 14 IN PARCUL DIN FATA PRIMARIEI INCEPE AL2-LEA MARS ANTIPOLUARE DIN SEBES .
PRIMARUL ESTE INVITATUL NOSTRU DE ONOARE LA ACEST MITING.

EU 12 ianuarie 2015 at 19:54

Dar la cele fondate,veti avea reactii?sau veti avea reactor in spate?

NicolaeGuta 12 ianuarie 2015 at 20:31

deci va functiona Kronospan legal pe system turbo?

rahila cut 12 ianuarie 2015 at 22:57

opriti poluarea!

rahila cut 12 ianuarie 2015 at 23:03

nu avem dreptul la un aer curat?nu aveti dreptul sa amenintati

ion 12 ianuarie 2015 at 23:05

ai fost cumva ales primar de cei 500 salariati ai kronospan?citeste dl. art.34 din constitutie…ce masuri ai luat pt.cetatenii sebesului,pt.ASIGURAREA sanatatii publice GARANTATE?in caz de imbolnaviri cine plateste spitalizarea,tratamentul,deplasari etc.kronospanul?il plateste STATUL si CETATEANUL domnule cetatean ales primar,dumneata trebuie sa aperi statul si cetateanul.

/

Jur. Vasile N. 13 ianuarie 2015 at 8:22

Spuneti, domnule primar, cand a avut municipiul Sebes 38.6oo locuitori ? Numai la Referendum-ul din 2007? Ca sa nu iasa ?
REFERENDUM-UL DIN 2007 LE-A FOST FURAT SEBESENILOR !
S-a spus la miting. Aveti DATORIA LEGALA DE A ORGANIZA UN NOU REFERENR-UM LA SEBES. CAT MAI IUTE !!!
Oricum DNA va fi sesizata.

Ea 13 ianuarie 2015 at 9:31

Domnule primar,

In loc sa proferati amenintari, nu credeti ca este normal sa aveti un dialog civilizat, co noi, tinerii organizatori ai mitingului. Ori ne considerati nedemni de functia dumneavoastra pe cei peste 2500 de manifestanti de duminica . Joi, inainte de mitig ati organizat o sedinta de taina cu Kronospan. De ce nu ne-ati invitat si pe noi ? De ce nu ati fost duminica 11.01.2015 in mijlocul sebesenilor a caror primar sunteti? De ce va ascundeti in spatele unor comunicate de presa reci si amenintati /
Domnule primar,

Fiti barbat si veniti duminica 18.01.2015 , la ora 14 in Parcul din fata Primariei si stati de vorba cu sebesenii! Coborati din „balcon” intre oameni ! Fiti primarul sebesenilor, nu primarul Kronospan-ului !

Adi G. 13 ianuarie 2015 at 9:42

Conventia de la Aarhus 1998 la care a participat si Statul Roman, ratificata si transpusa in Legea 86/2000 precizeaza: Statul trebuie sa garanteze PARTICIPAREA PUBLICULUI LA LUAREA DECIZIEI- in cazul unei liste de ACTIVITATI POLUATOARE LA O ANUMITA SCARA IN PRODUCTIA DE ALDEHIDE-cazul SEBES.
POPULATIA ARE DREPTUL DE DECIZIE DACA ISI DORESTE IN COMUNITATEA LOR O ASTFEL DE INDUSTRIE POLUATOARE si in acelasi timp are OBLIGATIA SFANTA fata de generatiile viitoare sa lupte pentru acest drept. Nepasarea si indiferenta acestor generatii poate afecta generatiile urmatoare. UN COPIL NU ARE VOIE SA SUFERE DIN CAUZA IRESPONSABILITATII UNOR CETATENI FUNCTIONARI PUBLICI DIN INSTITUTII CARE AR TREBUI SA APERE MEDIUL INCONJURATOR !

mariana 13 ianuarie 2015 at 9:56

Prea multe minciuni se scriu aici sub protectia anonimtului!

Adi G. 13 ianuarie 2015 at 10:51

Mariana= gunoierul de serviciu al poluatorului Kronospan ! Rusine !rige