Ziarul Unirea

Alegeri parlamentare în Alba: Rezultatele oficiale comunicate de BEJ

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Biroul Electoral Judeţean Alba a comunicat rezultatele finale ale alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012.

Camera Deputaţilor:

ELIT

Numărul total de alegători prevăzuți în listele electorale a fost de 320.774, din care 316.403 pe listele permanente, 3.252 pe listele suplimentare, iar 1.119 au solicitat urna specială. S-au prezentat la urne 133.356 de alegători, dintre care 129.059 pe listele permanente, 3.231 pe listele suplimentare şi 1.066 au votat cu ajutorul urnei mobile. Numărul total al voturilor valabil exprimate a fost de 128.058, numărul total de voturi nule – 3.892 iar numărul total al voturilor albe – 1.396.

Procentual rezultatele sunt următoarele: USL – 49,66%; ARD – 28,80%; PP-DD – 14,48%; UDMR – 2,86%.

Numărul voturilor obținute de principalele partide este: USL: 63.603 de voturi, ARD: 37.011, PP-DD: 18.545, UDMR: 3.664, Partidul România Mare: 430, Partidul Popular Maghiar din Transilvania: 131.

Senat:

Numărul total de alegători prevăzuți în listele electorale a fost de 320.774, din care 316.403 pe listele permanente, 3.252 pe listele suplimentare, iar 1.119 au solicitat urna specială. S-au prezentat la urne 133.356 de alegători, dintre care 129.059 pe listele permanente, 3.231 pe listele suplimentare şi 1.066 au votat cu ajutorul urnei mobile. Numărul total al voturilor valabil exprimate a fost de 128.079, numărul total de voturi nule – 3.082 iar numărul total al voturilor albe – 2.184.

Procentual rezultatele sunt următoarele: USL – 50,90%; ARD – 28,61%; PP-DD – 15,14%; UDMR – 2,97%.

Numărul voturilor obținute de principalele partide este: USL: 65.205 de voturi, ARD: 36.650, PP-DD: 19.400, UDMR: 3.808, Partidul România Mare: 2.390, Partidul Popular Maghiar din Transilvania: 626.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| Noua EMBLEMĂ și LOGO a companiei Dacia. Producătorul de mașini își schimbă identitatea vizuală

Noua identitate vizuală a Dacia este una pentru „o marcă modernă și mai digitală”, iar noul logo exprimă „simplitate și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

P 10 decembrie 2012 at 22:08

Ha ha ha ce tare… Sper sa apara acum Petre Roman la TV si sa-i spuna guvernatorului exact ce i-a zis acesta in 2000 dupa alegerile prezidentiale si anume ” M**E… TI-AM ZIS…” Na, acum exact asta trebuie sa i se spuna guvernatorului ca alianta lui de slugi care intre timp s-a auto dizolvat, NU A INCHIS NICIUN COLEGIU si daca era vot uninominal pur nici nu intrau in parlament !

* 11 decembrie 2012 at 6:13

Esti un prost.

corina 11 decembrie 2012 at 7:20

Pregatiti-va pentru parastas. Romania va fi in scurt timp ingropata de „groparii” usl

7,4 11 decembrie 2012 at 7:52

Pana una alta Corina, „parastas” cert e la ARD, care tocmai „a trecut oficial „in lumea celor care nu cuvanta” sa „la cele vesnice” (alege tu care e mai potrivita!). Si daca tot vorbim de „parastas”, in curand il vom trece „pe linie moarta” si pe presedintele mascarici DEMIS…!!!

"demis"-la asta se rezuma politica usl 11 decembrie 2012 at 9:24

pregatiti-va, romani, pt o perioada de restriste:scumpiri,saracie,lipsuri. USL,dupa preambulul guv. de grajdani a lui Copy-ponta, nu vine cu locuri de munca,ci cu somaj,blocari de fonduri europene,anulari de investitii si o noua clientela extrem de flamanda. Scapa cine poate, caci amara va fi „mierea si laptele”usl si pe multi ii va ineca.

adevarul 11 decembrie 2012 at 11:36

ERA MAI BINE CA TARA ASTA SA FIE FURATA IN CONTINUARE DE GANGAVII,COCOSEII SI BRANCONERII PEDELACHEI IMPREUNA CU ODRASLELE LOR PLINE DE SUCCESURI SI CU CARE NU VREA SA VORBESTE NIMENI?GRABITI DE NEVOIA DE IMBOGHATIRE, PORTOCACALII AU UITAT CA POPORUL LE POATE TRAGE UN SUT IN DOS CIND LE MERGE CEL MAI BINE. NU HULITI VOINTA POPORULUI, CA SA NU PATITI LA FEL! POPORUL V-A SUPORTAT DESTUL 8 ANI! ACUM E TIMPUL SA DATI SOCOTEALA SI SA PLECATI SPASITI DE LA PUTERE, NU CU COMENTARII DE DOI LEI. Unde or fi acum pedelacheii ca Aiurelian, SQ si alti prostaci care bateau moneda pe pupincurismul ARD ? Or fi ramas cu ceva amar in gura? Ceaiurile cu lamiie le sunt recomandate. Soarta ii mai si si bate citeodata pe prosti, mai ales cind se cred prea destepti.

elector 11 decembrie 2012 at 17:01

nu mai scrie cu majuscule :inseamna ca strigi. poate un pic de pretentie de civilizatie ar fi benefica.

Corint 11 decembrie 2012 at 7:59

Se pare ca cineva a pierdut controlul in Alba?
O mana de penelisti a batut ARMATA financiara a celui care vroia la orisice afacere 10%.
Acum e interesant sa vedem care la ce tate (DA)U fuga sa suga?
Sper ca pana la primavara structura MAFIOTA DIN ALBA sa fie destructurata.
Bravo Albaiulieni ca vati TREZIT.
Incredibil TATUCU controla si PNL si PSD dar a luato peste nas.
Se poate si fara bani.
Doamne ajuta.

gelu 11 decembrie 2012 at 8:38

adevarul e ca la Alba Iulia avem un electorat extreme de ciudat. acum cateva luni votau un pdl-ist primar si la parlamentare au schimbat foaia pe care au votat:))))
cum e posibil asa ceva?

adevarul 11 decembrie 2012 at 11:42

Simplu ! Daca faci cite ceva, lumea te apreciaza. Daca stai degeaba in parlament, ba mai si furi de la popor pensii, salarii, alocatii, la ce sa te astepti ? Se pare ca dreptatea e aplicata de catre popr la adevarata valoare a fiecaruia. Daca h
Hava a mai facut cite ceva, poate spune cineva acelasi lucru despre fostii parlamentari de Alba ? Uite ca poporul i-a catalogat ca atare si le-a tras un sut in dos trimitindu-i la locul de munca pe care unii il mai au, iar altii vor plinge pe la usile firmelor pe care altadata le tachinau si le jupuiau cu cite jecuieli cereau in numele partiduletzului portocacaliu.

locuri de munca 11 decembrie 2012 at 11:11

Deci useleul se tine de promisiuni deja. Din prima zi dupa alegeri aflam ca au fost create 50 de noi locuri de munca, deci in ritmul asta in cativa ani tre sa importam muncitori;)

Axinte 11 decembrie 2012 at 11:52

Da este cazul sa dispara toata gasca lui Olaru ,PUI,Benndistisi Amarasteni de buciumani care au invadat C.MIN. in frunte cu asa zisa CONTABILA,cred ca ar trebui facut un parastas platit de Vasilache,pentu ai inprastia de pri locurile caldute.OREVOARE.

mihai 11 decembrie 2012 at 12:15

Felicitari castigatorilor cinstae invinsilor si nu in ultimul rand felicitaru maxime organizatotilor care au pus totul cum si-au dorit ei, Cu campanie in sectii cu telefoane din sectii si cu liste de bifat. Cu nr 112 blocat de catre ei ca sa iasa totul cum isi doreau. Mincinosi si parveniti asteptam sa ne demonstarti patru ani !

Costel* 11 decembrie 2012 at 16:59

ARD-eii au ajuns zacusca iar Peres si Negrut resapati in Parlament. Gata cu suptul si cu pupincurismul dragi PDL-sti. Suprafata de lins si pupat s-a micsorat amarnic.

Status Quo 11 decembrie 2012 at 17:27

Ba Costache,
postezi de atata amar de vreme si n-am vazut la tine ceva scris sa aiba oaresce noima.

Ce D-zeu ma Costache…!!! Aceleasi prostii repetate la infinit, aceleasi lozinci, aceleasi ineptii luate de la Antena 3.

Nu inteleg ce speri sa obtii cu astea? Sa poluezi forumul asta?

Cand te trezesti si tu intr-o dimineata si sa te uiti in oglinda si sa te intrebi: ba, ce draqu-i cu mine? Am devenit un aparat de vorbit in van…?

Costel* 11 decembrie 2012 at 17:43

Multumesc @ SQ, pentru aprecieri insa Negrut si Peres tot parlamentari resapati raman iar domnul Principe Hava va merge de acum dimineata la Primarie si nu la Parc …

ioan alin 11 decembrie 2012 at 17:52

costele, esti prostan rau de tot. La munca si nu la intins mana.

Costel* 11 decembrie 2012 at 17:59

Multumesc @ alin eu sunt mai prostan, insa ARD-eii cei mai grasi de Alba si pupinc(#)uristii dumnealor e destepti de ingheata si vara apele. Desteptaciunea, cultura si educatia dumnealor similara cu a domnului Guvernator a adus resapari nu rezultate. Astea e ARD-eii, inca traiesc bine …

ioan alin 11 decembrie 2012 at 18:10

nu mai, si PDL- a furat si inca mult. Pentru asta plateste. Dar sa votam fara sa gandim e grav. Inteleg ca sunt si oameni de stanga. Inteleg ca sunt si hoti. Dar ca sa-l citez pe Florin NEGRUŢIU „Aşa suntem noi, plagiatorii, mai votaţi”, rânjeşte acum Victor Ponta la televizor, celebrând triumful zdrobitor al tupeului în România. Ce nevoie avea dl. Ponta să le arunce un scuipat gros în faţă celor care încă mai cred în onoare, muncă cinstită şi bun simţ?

Provincialul 11 decembrie 2012 at 21:31

Ion Alin, cine sunt aia care mai cred in cinste si munca?
Ca nu te inteleg?
Tot vorbiti de corupti, dar PSD a fost la guvernare in ultimi 8 ani numai 8 luni in 2009 si 7 luni anul asta. Aveti vreo problema cu vreun dosar ca au jefuit ceva?
In schimb guvernul PDL a JEFUIT Romania in 3 ani si 5 luni.
Poate explica vreun PDList cum naiba avand venituri bugetare mai mari ca in 2008 in celebrul an 2010 au taiat salariile, ajutorul de somaj, toate ajutoarele sociale? Pot explica domnii din PDL cum se face ca in 2004 la sanatate era alocat cam UN MILIARD de euro si erau medicamente, puteai sa-ti faci o analiza, nu era coplata. In 2011, la sanatate am avut 5 miliarde de Euro si am ajuns sa nu avem bani de medicamente, de analize, de tratamente pentru cancer, am inchis spitale. Este vreun istet de portocaliu care imi explica aceste fenomene „stranii” sub guvernare portocalie? Si mai am o multime de intrebari despre banii contribuabililor risipiti prin buzunare portocalii.
Cand vorbiti de hoti, vedeti cine a guvernat pana in aprilie 2012.

Costel* 11 decembrie 2012 at 18:20

@ alin, Si domnul Hava din salariul dumnealui de „bugetar” are atatea realizari personale. Domnul Hava este este personajul din judetul Alba cel mai dotat cu onoare, bun simt, munca cinstita, devotament si dragoste de … cetate …

ioan alin 11 decembrie 2012 at 18:30

pentru ca a furat Hava noi gandim si votam cu curu? Ce alegem dintre doi hoti?
Dar cu Verginel Gireada(USL) – care a primit doi ani de închisoare cu suspendare pentru abuz în serviciu contra intereselor persoanelor, abuz în serviciu contra intereselor publice si fals intelectual cine a votat?

nu mai zbierati 11 decembrie 2012 at 18:44

E interesant sa vezi cata frustrare in comentariile postate la acest articol.Nu inteleg de ce atata amaraciune…Nu mai puteti spune ca s-au furat voturi, ca am incalcat constitutia in sfarsit POPORUL a facut dreptate. S-a saturat de PDL! LA NIVEL NATIONAL!

ioan alin 11 decembrie 2012 at 18:56

Foarte bine ca s-a saturat. A stat destul. Dar sa votezi atatia misei, sa nu faci distinctie intre ura fata de PDL si faptul ca trebuie sa votezi un om cinstit?