Ziarul Unirea

ALEGERI LOCALE 2020: LISTA candidaților din orașul Câmpeni pentru funcțiile de primar și de consilier local

Biroul Electoral de Circumscripție nr. 7 Câmpeni situat în primăria „Capitalei Țării Moților” a primit până inclusiv ieri, 18 august, cereri din partea celor care doresc să candideze la alegerile locale din 27 septembrie 2020.

Totodată, biroul a anunțat pe data de 8 august 2020 un număr de 6256 alegători la nivelul orașului, care au provenit din Registrul electoral și listele electorale complementare, numărul acestora fiind cu 200 mai mic față de cel de la alegerile locale din 2016.

ELIT

Astfel, cei care și-au depus candidaturi pentru funcția de primar al orașului Câmpeni sunt următorii (în ordinea înregistrării cererilor):

1. Fortuna Nicolaie Ioan – Partidul Mișcarea Populară (PMP), tehnician service, de profesie contabil comercial;
2. Precupaș Călin – Partidul România Mare (PRM), vânzător, de profesie inginer;
3. Haiduc Nicolae Gigel – Alianța USR-PLUS, antreprenor, de profesie economist;
4. Pașca Cristian Dan – Partidul Național Liberal (PNL), administrator firmă, de profesie profesor;
5. Morcan Dragomir – PRO România, director, de profesie economist;
6. Andreș Ioan Călin – Partidul Social Democrat (PSD), primar, de profesie jurist;
7. Oprea Maria Elena – Partidul Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE), administrator, de profesie economist;

Candidații pentru Consiliul Local Câmpeni sunt următorii (în ordinea depunerii cererilor de înregistrare):

 Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat – PNȚCD:

1. Gaiță Virgil Lucian – jurist/responsabil silvic;
2. Goia Ioan Horea – mine, petrol, geologie/administrator;
3. Corcheș Mariana Elena – inginer automatizări/concediu maternal;
4. Bobar Mircea – șef coloană/pensionar;
5. Bara-Bumb Visalom – subinginer/pensionar;
6. Arieșan Liviu – bucătar/administrator;
7. Orlea Mihaela – liceul industrial/vânzător;
8. Corcheș Mircea – tehnician/zidar;
9. Țimonea Valentin-Gheorghe;
10. Curtici Domnica – brutar;
11. Țara Iosif – silvicultor/muncitor;
12. Culda Emilia – cosmetician;
13. Morar Ioan – tehnician/agricultor;
14. Petric Constantin – mecanic/agricultor;
15. Gaiță Ileana – casier/pensionar, 32 ani;

Partidul Mișcarea Populară – PMP:

1. Fortuna Nicolaie Ioan – contabil comercial/tehnician service;
2. Popa Alexandra Elena – contabil comercial/maternitate;
3. Oprean Nicolae – profesor/pensionar;
4. Oneț Sorin – instructor auto;
5. Precupaș Adrian Vasile – mecanic auto;
6. Berindeie Nicolae – tâmplar/șofer;
7. Danciu Remus – electrician;
8. Goia Traian – tâmplar/muncitor;
9. Fortuna Loredana – asistent medical;
10. Popa Titus Traian – pensionar;
11. Fortuna Ana – pensionar;
12. Danciu Constantin – pensionar;
13. Goia Elena – tâmplar/femeie de serviciu;
14. Avram Remus – tâmplar/fasonator;
15. Bădău Ioachim – pensionar;
16. Paven Lucian Nicolae – tâmplar/șomer;
17. Avram Viorica – lucrător comercial;
18. Paven Ioan Sorin – tâmplar/șomer;
19. Paven Aurelia – pensionar.

Partidul România Mare – PRM:

1. Precupaș Călin – inginer/vânzător;
2. Curticiu Maria Angela – administrator;
3. Straja Iacob Daniel – electrician/șofer;
4. Hristea Marian Petru – profesor;
5. Buzgariu-Purda Marinela – bucătar;
6. Macarie Constantin – mecanic/șofer;
7. Hristea Dana Mărioara – asistent medical;
8. Mateș Marius – șofer;
9. Buzgariu Purda Domin – șofer/pensionar;
10. Napău Valeria Dorina – confecționer;
11. Petric Elisabeta – tricoter/pensionar;
12. Precupaș Ana – tehnician horticultor/pensionar;
13. Macarie Eugenia – tricoter;
14. Motora Traian – tâmplar/pensionar;
15. Buzgariu Ispas – tâmplar.

Alianța USR – PLUS:
1. Haiduc Nicolae Gigel – economist/antreprenor;
2. Anca Bădău Constantin – economist/antreprenor;
3. Berindei Mihai – inginer/cadru militar în rezervă;
4. Corcheș Valentin Constantin – inginer/conducător auto;
5. Stahie Alexandru Daniel – inginer/PFA Prepararea și întreținerea calculatoarelor;
6. Jurj Nicolae – jurist/antreprenor;
7. Teodoreanu Florin – inginer mecanic/mecanic auto;
8. Iancu Avram Călin – tâmplar/pensionar;
9. Iancu Luminița – casnică (concediu creștere copil)/administrator public;
10. Stahie Adriana – inginer/inginer șomer.

 Candidat independent: Corcheș Dorel Valer – inginer;

Pro România:

1. Budae Ciprian – medic;
2. Morcan Dragomir – economist/director;
3. Mocan Ancuța Dragomira – profesor;
4. Pașca Mihai Gheorghe – economist/director;
5. Todea Vasile Dănuț – inginer;
6. Morar Maria Andreea – student;
7. Danciu Gheorghe – șofer;
8. Precup Vasile Cristian – șofer;
9. Orlea Mihai Petrică – inginer/administrator;
10. Galdău Cosmin Valentin – șofer;
11. Buzgar Nicolae Emil – șofer;
12. Todoruț Ilie – tâmplar;
13. Haneș Vasilică Călin – electromecanic/tâmplar;
14. Hudrea Andrei – electrician;
15. Morcan Ileana – asistentă;
16. Andreșel Emilia Teodora – asistentă;
17. Martius Ilie Gheorghe – pensionar.

Partidul Social Democrat – PSD:

1. Andreș Ioan Călin – jurist/primar;
2. Cristescu Vera Dorina – economist/viceprimar;
3. Mihon Nicolae – economist/director comerț;
4. Costache Ștefan – cadru militar în rezervă/pensionar militar;
5. Șenilă Daniel Ioan – medic/director medical;
6. Cîra-Grigorescu Gabriel – profesor/director adjunct;
7. Leah Marius Florin – inspector resurse umane/administrator;
8. Raiu Augustin – tehnician mediu și silvicultură/consilier cabinet primar;
9. Cotișel Ioan Florian – tehnician veterinar/operator 1A;
10. Miheț Romul Iulius – cadru tehnic PSI;
11. Bodea Ilie Călin – inginer economist/manager spital;
12. Cîmpean Iulian – pensionar militar;
13. Popa Ioan Crăciun – VIP (artist liber profesionist)/consilier;
14. Buș Ioan Iulian – administrator;
15. Neagu Antonio – cadru militar în rezervă/reprezentant tehnic;
16. Ancău Anamaria – sociolog-psiholog/asistent personal;
17. Resiga Rodica – economist/registrator medical;
18. Toader Nicolae – inginer/administrator;
19. Boncuț Nicolae Ioan – tehnician/șofer.

Partidul Național Liberal – PNL:

1. Pașca Cristian Dan – profesor/administrator;
2. Oneț Ioan Dorin – jurist/șef sucursală;
3. Gog Valentin Tiberiu – economist/director comercial;
4. Costea Mihai Marius – economist/director economic;
5. Chirilă Liliana Marinela – asistent medical;
6. Mănescu Cosmin Ovidiu – economist/administrator firmă;
7. Stoica Andrei – jurist/avocat;
8. Matei Constantin Dorin – electromecanic;
9. Crișan Ilie – economist/pensionar;
10. Boncuț Lazăr Ioan – economist/administrator firmă;
11. Bobar Ilie Tudor – inginer/factor poștal;
12. Deoancă Ilie – instalator/pensionar;
13. Bota Vlad – inginer/tehnician veterinar;
14. Briciu Nicolae Valentin – mecanic/pictor;
15. Jeflea Natalia – profesor;
16. Danciu Nicolae – mecanic/administrator firmă;
17. Bordea Sergiu Ioan – tehnician silvic;
18. Mateș Daniela – profesor;
19. Bordea Constantin – electrician.

Partidul Alianța Liberalilor și Democraților – ALDE:

1. Oprea Maria Elena – economist/administrator;
2. Oprea Ioan Valentin – tehnician/administrator;
3. Mucea Traian Mihai – maistru/pensionar;
4. Marc Ioan Cosmin – inginer;
5. Bartoc Nicolae – electrician/muncitor;
6. Nicoară Carmen Maria – tehnician/laborant;
7. Giurgiu Adela – profesor;
8. Țimonea Maria – coafeză;
9. Orlea Dan – tehnician/șef stație;
10. Palade Nicușor Vasile – tehnician/pensionar;
11. Oargă Vasile Tiberiu – electromecanic – tâmplar;
12. Oneț Adrian – tâmplar/muncitor;
13. Costea Ilie – funcționar;
14. Drăgoiu Eugenia – tâmplar/pensionară;
15. Oprea Gelu Răducu – mecanic;
16. Mucea Marius Viorel – profesor/liber profesionist;
17. Scoica Claudiu – tâmplar/fără ocupație;
18. Bendea Dumitru Daniel – mecanic/muncitor;
19. Boncuț Nicolae Gheorghe – electrician/muncitor.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419