Al doilea derby de Alba adjudecat: Victorie uniristă la Cugir

CSM Unirea Alba Iulia a câștigat al doilea derby de Alba consecutiv în startul Ligii 3: 2-0 (0-0) în deplasare cu Metalurgistul Cugir. Au marcat Blănaru și Fetița.

Prima repriză a fost dominată cvasitotal de uniriști (ocazii Giurgiu și Fetița), exceptând forcingul din final al gazdelor.

În repriza a doua a ieșit la rampă Blănaru, autorul golului din minutul 51, marcat cu un șut cu sete după ce inițial portarul Bârlădeanu respinsese „ghiuleaua” lui Jorza. Atacantul unirist a mai avut două ocazii de gol, în minutele 47 (blocat de portar) și 49 (șut bun).

Cugirul a avut o tresărire de orgoliu în minutul 72, la acțiunea în flancul stâng a lui Cunțan, finalizată cu centrare în gura porții. În ultimul sfert de oră la gazde au evoluat și „veteranii” L. Itu (în atac) și Șuteu, primul preluând banderola de căpitan de echipă de la Șaucă.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 83 de căpitanul unirist de dupâ schimbarea lui Giurgiu, care a prilejuit debutul noii achiziții Giosu. Fetița a reluat cu capul la colțul scurt după un corner de pe dreapta în direcția de atac a învingătorilor.

Amfitrionii au câștigat „meciul” de imagine, moderna tabelă de marcaj a Stadionului „Arena Cugir” indicând inclusiv schimbările de jucători.

Amănunte despre jocul de la Cugir vă invităm să regăsiți în ediția tipărită de luni 9 septembrie a Ziarului Unirea.

(L.V.D.)

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Liga 3, etapa a 2-a | Derby de Alba, Cugir vs. Unirea: Cu cine joacă CIL-ul și CSU

Derby de Alba, Cugir vs. Unirea: Noi meciuri și pentru CIL și CSU Vineri 7 septembrie și sâmbătă 8 septembrie se vor disputa meciurile din a doua etapă în Seria 7 a Ligii 3 de fotbal, care include două partide în județul Alba. La Cugir, echipa locală Metalurgistul va întâlni CSM Unirea Alba Iulia, în […]