Sport
Aiudeanul Bogdan Andone – antrenor principal la FCSB!
Antrenorul aiudean Bogdan Andone va fi noul antrenor principal al FCSB în următorul campionat.
În vârstă de 44 de ani, conjudețeanul nostru a activat în prima parte a anului tot la FCSB, în calitate de secund al lui Mihai Teja. Anunțul a fost făcut de Gigi Becali la Digi Sport, după ce Edward Iordănescu a refuzat oferta patronului “roș-albaștrilor” și va continua la Gaz Metan Mediaș. “A picat varianta Edi Iordănescu. Bogdan Andone va fi prezentat miercuri, la ora 12:00, antrenor principal”, a declarat Gigi Becali, pentru Digi Sport.
Aiudeanul a evoluat, printre altele, pentru Sportul Studențesc, Rapid, FC Braşov, Ferencvaros sau Apollon Limassol, începându-și cariera de antrenor în 2011. În ultimii ani a mai fost legitimat în Alba, la Sportul Livezile sau Metalu Aiud. În 2016, ca secund al lui Marius Șumudică la Astra Giurgiu, a devenit campion al României cu gruparea giurgiuveană.
Ca jucător, Bogdan Andone are trei trofee cu Rapid. Sub comanda lui Mircea Lucescu, giuleştenii au câştigat cu Bogdan în echipă: titlul de campion în 1999, Cupa României în 1998, Supercupa României în 1999.
În prima parte a sezonului recent încheiat, Andone a fost antrenor principal la Metaloglobus şi la Energeticianul, ambele în Liga a 2-a. De asemenea, a mai condus staff-urile tehnice la Olimpia Satu Mare şi la ASU Poli Poli Timișoara. Bogdan Andone a intrat în staff-ul lui Mihai Teja în ziua în care FCSB a plecat în cantonamentul de pregătire din iarnă.
Sursa: Digi Sport
Foto: Gazeta Sporturilor

Sport
FOTO| Fățan Luca Petru, boxer legitimat la CS Unirea Alba Iulia: Medalie de argint la Cupa României la Cadeți
FOTO| Fățan Luca Petru, boxer legitimat la CS Unirea Alba Iulia: Medalie de argint la Cupa României la Cadeți
Fățan Luca Petru, pugilist legitimat la Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia, a câștigat medalia de argint la Cupa României la Cadeți, desfășurată la Drobeta Turnu Severin. Sportivul este pregătit de către Andrei Dărămuș, boxer retras recent din activitate, care a început munca de antrenorat. Aceasta este, de altfel, prima medalie obținută de un sportiv pregătit de Andrei Dărămuș.
Boxerul nostru are 14 ani și a concurat la categoria de greutate 66 de kilograme. Cupa României s-a desfășurat în sistem piramidal. Fățan Luca Petru a câștigat 3 meciuri, însă a pierdut în finală, clasându-se astfel pe locul 2 la categoria sa de greutate.
„Este un boxer foarte muncitor, ascultător, care a obținut un rezultat foarte bun. El are un mare potențial și va mai concura la alte competiții la care, sper eu, va ieși campion. Luca face box de circa 1 an, timp în care a progresat și a surprins plăcut cu prestația sa. În ceea ce mă privește, pot să spun că, în calitate de antrenor, am avut emoții mai mari decât în ring. Am trăit intens fiecare meci și suntem mulțumiți de rezultat, dar la viitoarele competiții ne dorim mai mult”, a spus Andrei Dărămuș.
În sala de antrenamente, antrenorul Andrei Dărămuș este sprijinit de maestrul Ioan Dărămuș (fost boxer). Ioan Dărămuș este, de asemenea, un ajutor important pentru boxeri.
Competiția a fost destinată sportivilor de 13 și 14 ani. CS Unirea Alba Iulia (director Daniela Moșneag) transmite felicitări tuturor sportivilor și antrenorilor!
Sport
Sâmbătă, ora 18.00, Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj | Cu gândul la barajul de miercuri, cu Minaur Baia Mare!
Metalurgistul Cugir este deja cu gândul la dubla de baraj pentru accederea în Liga a 2-a, în care va întâlni Minaur Baia Mare (câștigătoarea Seriei a 10-a), primul meci fiind miercuri, 25 mai pe propriul teren iar returul sâmbătă, 28 mai, în Maramureș (ambele la ora 18.00).
“Roș-albaștrii” sunt pentru al doilea an consecutiv prezenți la barajul de promovare, iar meciul de sâmbătă, ora 18.00, acasă cu Viitorul Cluj, în ultima rundă a play-off-ului Seriei a 9-a, nu mai prezintă nicio importanță. Și tocmai de aceea amfitrionii vor odihni o serie dintre piesele de bază, urmând să fie alcătuită o formulă de start experimentală în care se vor regăsi fotbaliști ce au evoluat mai puțin, nume precum Perjeriu, S. Itu, Andriuc, L. Contra sau Haj. Totodată e posibil ca pe gazon să apară P. Păcurar și I. Grozav, jucători care și-au reluat pregătirea, după probleme medicale.
“Este clar că ne preocupă dubla de baraj și din acest considerent nu are sens să riscăm. Dăm șanse tinerilor să evolueze în acest joc fără miză”, a conchis Lucian Itu (e posibil ca în actul secund să fie în același timp pe gazon alături de fiul său Sebastian).
Metalurgistul Cugir (48 de puncte) a rezolvat acum două etape, după 4-1 cu contracandidata Unirea Ungheni, ecuația locului secund, poziție pe care va încheia campionatul. Viitorul Cluj (locul 4, 34 de puncte) are 3 eșecuri la rând, un punct în ultimele 5 întâlniri și a câștigat un singur meci în play-off. Contra formației pregătite de conjudețeanul Marius “Papi” Popescu (originar din Totoi), Metalurgistul a câștigat la scor în fața fanilor: 3-0 (16 octombrie 2021) și 4-0 (în 16 aprilie), iar în deplasări rezultatele au fost împărțite: 1-2 (în 18 martie, primul eșec al anului, penultima rundă a sezonului regular), respectiv 2-1, goluri M. Lupu și Udrea, în “intermediara” din 4 mai (un pas decisiv pentru asigurarea matematică a prezenței la baraj).
Sport
Sâmbătă, ora 18.00, Sănătatea Cluj – CS Ocna Mureș | Emoții pentru “Soda dragă”
CS Ocna Mureș mai are nevoie de un punct în ultimele două dispute din cadrul play-out-ului Seriei a 9-a a eșalonului terț, pentru a scăpa de griji.
Ultima deplasare stagională a elevilor lui Paul Ciucă este sâmbătă, 21 mai, ora 18.00, contra Sănătății Cluj, ambele combatante având același număr de puncte, 30, și fiind vecine de clasament (gazdele pe pozița a 6-a). Ocnamureșenii traversează o perioadă dezamăgitoare, cu un singur punct și un singur gol marcat în ultimele 4 confruntări, și simt emoțiile luptei din subsol. De partea cealaltă, “virușii verzi” au alternat rezultatele surprinzătoare în această fază a stagiunii, de la 6-0 cu Unirea Alba Iulia și 1-6 cu Avântul Reghin pe teren propriu și până la victoria recentă de la Bistrița (4-2). Sănătatea a iernat pe penultima poziție, după 15 runde, având 11 puncte, dar a reușit să strângă 19 în acest an, sporindu-și considerabil șansele de salvare.
În sezonul regular, victoriile au fost împărțite, oaspeții impunându-se: 4-2 pentru CS Ocna Mureș (în 8 octombrie, primul succes extern al “alb-albaștrilor”), respectiv 3-2 pentru Sănătatea (în 12 martie, primul meci al anului). În ultimul duel, la Ocna Mureș, gazdele au făcut spectacol, un 4-0 cu goluri de poveste Al. Giurgiu și Ceaca (în 22 aprilie, data ultimului succes al formației din Alba). Probleme semnificative de efectiv pentru vizitatori, urmând să absenteze sigur D. Lupșan – suspendat și Coltor (plecat cu serviciul). Al. Giurgiu (dureri la gleznă de 3 săptămâni), Haiduc, Al. Kiraly și Pintilie se pregătesc separat, însă se speră în recuperarea, măcar parțială, a acestora.
“S-au învolburat apele acum pe final. Sunt 5 echipe care pot fi pe locul 9 la terminarea campionatului. În aceste două etape avem nevoie de un punct și sper să-l obținem înainte de ultimul joc (n.a. – acasă cu Sticla Turda). Nu știu cum vom suplini absențele sigure și sper să mai recuperăm din accidentați pentru a putea alinia o formulă competitivă”, a transmis Paul Ciucă.
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFINŢII CONSTANTIN şi ELENA 2022. Ce SMS-uri, felicitări, urări puteţi trimite celor dragi cu ocazia zilei de nume
-
Actualitateacum 8 ore
Titularizare 2022, în Alba: LISTA posturilor disponibile și CALENDARUL concursului
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
20 mai, declarată Ziua Mondială a Albinelor. Misterul dispariției micilor insecte
-
Ştirea zileiacum 21 de ore
Caz MACABRU în Alba: Bărbat găsit decedat în mașină, în zona Vinț
-
Curier Județeanacum 20 de ore
Dan Buda, directorul național de vânzări Elit: „Pentru Elit, grija pentru clienți nu este doar un mod de lucru uzual, ci este una dintre valorile de bază a companiei”
-
Ştirea zileiacum 24 de ore
Înșelătorie cu „magnet” la Alba Iulia: Ce este metoda „șmen” și cum au fost păcăliți mai mulți cetățeni. Țepar notoriu, condamnat la închisoare
-
Actualitateacum 24 de ore
Pâinea ar putea ajunge să coste chiar mai mult de şase lei. Bogdan Hossu: Puterea de cumpărare a cetăţeanului a scăzut cu 30%
-
Curier Județeanacum 23 de ore
FOTO| Revederea promoției 2012 a Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia: Absolvenții au depănat amintiri cu părinții profesori
-
Actualitateacum 21 de ore
Vangelis a încetat din viață la vârsta de 79 ani. Compozitorul grec, autor al unei coloane sonore premiată cu Oscar
-
Ştirea zileiacum 22 de ore
FOTO| Podul de la Valea Galbenă, „măturat” de inundațiile care au avut loc la Arieșeni, a fost refăcut în totalitate. Anunțul vicepreședintelui CJ Alba, Marius Hațegan
-
Sportacum 10 ore
Astăzi, ora 18.00, Avântul Reghin – Unirea Alba Iulia | Toate punctele, sau… retrogradare, pentru “alb-negri”!
-
Actualitateacum 23 de ore
Platforma ce permite schimbarea furnizorului de curent și gaze, în 24 de ore, va fi funcțională în 2022. Declarațiile preşedintelui ANRE