// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Administratorul unui local din Alba Iulia, propuneri de modificare a legii antifumat: În cluburi, cu acordul patronului; la nunți, cu acordul părților

gavroche-alba-iulia-0Administratorul unui local din Alba Iulia a realizat, în urma unor discuții cu clienții și cu persoane care dețin unități de alimentație publică, o serie de propuneri de modificare a legii antifumat pe care, precizează, le va transmite parlamentarilor PNL de Alba.  

Redăm, integral, propunerile postate pe rețeaua socială Facebook.

”In urma mai multor discutii pe care le-am avut cu colegi care detin unitati de alimentatie publica in judetul Alba, dar si cu clienti ai restaurantului Gavroche, prieteni si cunostinte, pe tema noii legi privind fumatul in spatiile publice, tin sa formulez o serie de propuneri de modificare a legii pe care le voi transmite parlamentarilor PNL Alba, pentru a incerca o amendare de bun simt a reglementarii respective.

  1. In cadrul evenimentelor private, (nunti, botezuri, aniversari, etc.) organizate in unitati de alimentatie publica (restaurante, sali de nunti, cluburi), interzicerea sau permiterea fumatului sa ramana la latitudinea organizatorului evenimentului, respectiv a titularului contractului de inchiriere pentru spatiul respectiv.
  2. In cluburi si discoteci fumatul sa fie permis, in masura in care proprietarul unitatii decide astfel.
  3. Spatiu public inchis sa fie considerat acel spatiu inconjurat de jur imprejur de pereti, indiferent de forma acestora (drepti sau circulari).
  4. Proprietarii unitatilor de alimentatie publica pot amenaja, pe durata sezonului rece, terase inchise cu caracter temporar, cu ajutorul unor materiale prevazute strict de lege (materiale textile, policarbonat, sticla, plastic, etc.) sau a unor sisteme de climatizare (aparate de aer conditionat, perdele de aer).
  5. Nu este considerata spatiu public inchis masina de serviciu, decat in urmatoarele situatii:
    a. Autoturismul reprezinta mijloc de transport in comun sau de tip taxi.
    b. Autoturismul apartine firmelor de distributie si este utilizat de catre agentii acestor societati.
    c. Autoturismul apartine institutiilor publice ale statului si este utilizat de catre angajatii acestora.
  6. In institutiile publice este permisa amenajarea de spatii destinate exclusiv fumatorilor, indiferent daca acestea sunt deschise sau inchise. In aceste spatii accesul este permis doar angajatilor institutiilor respective, fara a fi accesibile publicului.
  7. La sediile si punctele de lucru ale societatilor comerciale, asociatiilor, ONG-urilor (etc.) este permisa amenajarea de spatii destinate exclusiv fumatorilor, indiferent daca acestea sunt deschise sau inchise. In aceste spatii accesul este permis doar angajatilor societatilor respective, fara a fi accesibile publicului.

Acestea sunt cateva propuneri, iar in urmatoarele zile va invit sa contribuiti si voi la acest demers si sa veniti cu cateva idei, aici pe facebook, pentru a incerca sa dam o nuanta rezonabila acestei legi. Dupa ce voi definitiva lista o voi comunica domnului senator Alexandru Peres si domnului deputat Dan Simedru spre analiza si actiune in consecinta”, a scris Alin Ignat.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

21 Răspunsuri la Administratorul unui local din Alba Iulia, propuneri de modificare a legii antifumat: În cluburi, cu acordul patronului; la nunți, cu acordul părților

  1. dolfi 22.03.2016 la 19:53

    elitele nu vor sclavi betegi si drogati voluntar. se aproba doar spalarea pe creier prin mass-media oficiala si dependenta de produsele farmaceutice.
    votanti docili…
    oi…

  2. Pdl 22.03.2016 la 20:00

    Adica sa se schimbe legea da sa ramana asa, vechea lege in care va lasa pe voi asa zisi patroni sa faceti ce vreti…hai mars dl adm si fumeaza afara

  3. Malic 22.03.2016 la 20:36

    Hotul striga hotii!!!

  4. CHIBRITU 22.03.2016 la 21:24

    e buna asa cum e legea mosu” Dincolo merg si functioneaza puburile si cluburile fara probleme da pe voi nu va mai satura castigurile babane. Las-0 ca merge si-a asa!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Fumaciosu' 22.03.2016 la 22:02

    Asa, asa, iar daca fumatorul este dotat cu un sistem de reciclare si recirculare a fumului, astfel incat acesta sa nu ajunga in atmosfera, sa poata fuma oriunde. Hm, ce ziceti?

  6. MARIUS 22.03.2016 la 23:33

    indiferent de ce parte a instrumentului se afla, romanul nu pricepe o chestie: legea trebuie sa protejeze ambele tabere ! cum poti face propuneri legislative care iti ofere numai drepturi si nu iti asumi nicio obligatie sau nicio schimbare?! nenea patronu nu te ai gandit decat la interesu propriu si nici la ala corect ! ignori faptul ca ai putea avea clienti din ambele tabere daca ai depasi inteligent etapa de inceput a controverselor si agitatiei inerente situatiei!

  7. m 23.03.2016 la 2:04

    prietene dorin truta dar sa te tratezi de ciroza pe banii sanatatii de la prea multe spirtoase cand tu tot singur ti-ai distrus sanatatea nu e anormal. sau daca ai mancat ca nesatulul si ai ajuns la 200 kg nu e pacat sa te tratezi pe banii sanatatii, zic si eu

  8. Nuntasul 23.03.2016 la 6:37

    “ … la nunți, cu acordul părților “

    Problema e că la câte o nunţă, uneori sunt invitaţi şi peste 400 de personae.
    Deci e mai greu “cu acordul (tuturor) părţilor”, patroane !

  9. Rlorin Foman 23.03.2016 la 8:48

    Ba Alin Ignat, pai tu strigai dupa Colectiv jos sistemul, jos comunistii, jos hotia, jos demagogia, jos ponta, jos oprea, jos piedone…si tu care arunci ostentativ chistocul de tigara pe jos in parcarea Kaufland din BMW de nspe-mii de eur, care reclami un control „abuziv” al ANAF-ului facut in bodega ta…ba tu care esti mare purtator de cuvant la PeNeLe si lupti pentru dreptate AI AJUNS sa strigi impotriva unei legi care asa cum e ea ne aliniaza putin Europei?????….concluzionez ca esti un „gunoi” ca si partidul pe care cu atata mandrie il reprezinti.

  10. ilie de la uzina 23.03.2016 la 8:55

    corect. oricum cu punctul doi se desfiinteaza actuala lege.
    am notat, nu votez pnl alba, pentru ca promoveaza oameni care sacrifica sanatatea cetateniilor in favoarea beneficiilor personale.
    cer public ca acest partid sa se delimiteze de demersurile acestui afacerist.

  11. Fumator pasiv 23.03.2016 la 9:48

    Auzi ”In urma mai multor discutii pe care le-am avut cu colegi care detin unitati de alimentatie publica in judetul Alba, dar si cu clienti ai restaurantului Gavroche, prieteni si cunostinte, pe tema noii legi privind fumatul in spatiile publice…” , de ce nu-l iei si pe „colegul Rotar Jr.” si sa-i duceti pe clienti,cunostinte si prieteni la voi in gradina ,ca aveti amindoi , iar cind nu se mai poate sta afara sa-i bagati in sufragerie si acolo sa fumati ca turcii ,sa dati muzica tare ,sa faceti galagie , exact lucrurile care nu ne plac la „ceilalti” de care voi nu tineti cont , iar acum in ceasul al 12-lea cind luam si noi ceva bun de la altii , „voi” continuati sa puneti „carul inaintea boilor ” adica sa urmariti doar interesul vostru ……cash-ul , nu-i asa patroane !!!!

  12. ANAF 23.03.2016 la 10:26

    Cine vrea sa faca legi, ilegalistul de Alin Ignat. Nu la el a venit ANAF-ul recent?

  13. Cetatean 23.03.2016 la 10:29

    Asa e tot timpul. Lupul striga la oi. Esti numai dupa bani, liberalule. La sanatatea oamenilor nu te gandesti. Tu sa castigi bani si sa-ti mearga bine tie si familiei si partidului. Ce exemplu dai oamenilor? Ca atunci cand nu-ti convine o lege, o schimbi, nu?..chiar daca au trecut doar 3 zile de la intrarea in vigoare

  14. Alin Ignat 23.03.2016 la 10:55

    Va rog sa cititi cu atentie si de buna credinta aceste propuneri. Facand asta veti realiza ca ele nu imi aduc personal niciun castig, nicio schimbare. Fumatul in restaurante, cafenele si baruri ramane interzis, ca in legea actuala. Va rog sa-mi indicati prin care propunere imi aduc avantaje in vreun fel? Haideti sa fim oameni, fumatorii si nefumatorii deopotriva, sa ajungem la un echilibru. Ce castigam ca ne injuram sau ne uram unii pe altii, in loc sa gasim solutii pentru toata lumea? In final repet inca o data ca sa se inteleaga: nu am niciun beneficiu personal din asta, regimul localurilor va ramane acelasi, de nefumatori. Propunerea era legata la un punct doar de cluburi si discoteci pentru ca se diferentiaza de toate celelalte si ca program de functionare si ca public sau specific. Legat de nunta si acordul partilor nu e vorba de acordul invitatilor. Partile in cazul asta sunt mirii (titularii de contract) si proprietatul salii de evenimente.

  15. pilu 23.03.2016 la 11:56

    Ma Ignate, cred ca ceea ce ai produs tu acolo este o pledoarie a PNL-ului, nu a ta. Trebuie sa iesiti si voi la iveala cu ceva, (ca Milu) ca va uita lumea si vin alegerile. Fiecare partid cauta cate o chichita cat de mica ca sa iese in fata, ca prin parlament sunteti tare obositi.

  16. Ana 23.03.2016 la 12:57

    Legea este abuziva in mare masura si ea poate afecta chiar iremediabil viata unora dintre noi.Eu am nunta programata in noiembrie si nici nu ma pot gandi cum o sa iasa 300 de invitati sa fumeze in frig , pentruca majoritatea sunt fumatori.
    Nu mai spun ca chiar relatia noastra a inceput de la o tigara pe care am fumat-o impreuna intr-un spatiu evident inchis.
    Deci acum eu sunt obligata sa constat ca fericirea mea ar putea fi bazata pe un moment care intre timp a devenit ilegal.E aberant

  17. Rosshhu 23.03.2016 la 13:37

    Legea e din start abuziva si proasta!
    1-cat de cretin sa fii sa definesti spatiul inchis ca fiind acel spatiu ce are 2 pereti si un acoperis???Adica daca eu stau in statia de autobuz (spatiu inchis definit prin lege) si bate ploaia dintr-o parte si ma uda ,unde mama naibii mai e spatiu inchis???
    2-Educatia nu se face cu bata, si urgent,cum niciunui copil de cls 1 nu ii poti pune in carca sa-ti rezolve ecuatii,legea trebuia adaptata ptr. toti oameni nu doar ptr. cei nefumatori!
    3-Cati ati fost in Austria,Cehia sau Germania sa vedeti ca si ei au o lege anti fumat dar mult mai adaptata oamenilor ,ca pana la urma asta e scopul unei legi sa fie ptr cetatenii tarii in care locuiesc.
    4- Vad ca toti sustineti ca da legea sa fie ca si legea din statele Ue,ca domle trebuie sa fim civilizati,pai daca vreti sa fiti civilizati de ce nu legalizati drogurile usoare si prostitutia ca in tarile civilizate???
    5-Eu daca merg la un hotel si inchiriez o camera de hotel am dreptul de a fuma in acea camera dar daca inchiriez o sala de nunti/un local ptr o zi onomastica/botez sau un party nu am dreptul sa fumez ca acolo se desfasoara activitati economice????Si in hotel ce se desfasoara cucoana PSD-ista???
    P.S.

  18. Times New Roman 23.03.2016 la 16:05

    Stimati cetateni, dar la cei care lucreaza in aceste „unitati de alimentatie publica” nu va ganditi? Initial asa a luat aceasta lege amploare in Europa, pentru a inlatura un mediu de lucru nesanatos pentru cei care muncesc 8 ore (si chiar mai mult) in acest mediu viciat de fum. Daca sunt nefumator si sunt ospatar de ce ar trebui sa muncesc in aceste conditii? De ce sa fiu discriminat pentru ca sunt nefumator? De ce sa-mi dau demisia si sa caut un alt loc de munca? Legea e buna, lasati-o asa! In UK, tara in care pub-ul e la rang de institutie sociala, nu se mai fumeaza de cativa ani si nu se plange nimeni. Clientii sunt aceiiasi, consumul la fel iar fumatorii ies cu halba in locul de afara special amenajat, chiar daca vremea e mai rece si mai ploioasa decat in Rromanika balkanika. Deci hai sa fim macar odata civilizati!

  19. FREE CIVILIZATION 23.03.2016 la 16:28

    Bine Bine, eu eram la tine la Gavroche cand a venit ANAF-ul sa-ti dea amenda. Acum tu imi spui ca faci propuneri de a face legi. Sa ma bata Dumnezeu daca voi aveti rusine…. Da ce, Alin, nu poti respecta legea ca toata lumea? Vrei voturi de la fumatori? De ce nu te ridici cu ceea ce ai in creier, nu pe limba aia colorata?

  20. Roxanne 23.03.2016 la 20:10

    Voi aveti nevoie de o amendare de bun simt, nu legea. Sau aveti nevoie doar de bun simt, mai degraba

  21. In tari normale 24.03.2016 la 18:58

    Sa inteleg ca eu, ca fumator, TREBUIE sa fumez in frig sau ploaie? De ce nu are voie un local sa imi amenajeze si mie un loc incalzit/ventilat, unde sa pot fuma, fara sa tremur de frig sau sa fiu ud pana la piele? Aici pierdeti stimati domni, sensul discutiei. Nu doresc sa fiu servit acolo, vreau sa imi iau cafeaua in mana si sa merg in acel loc, sa fumez o tigare. In momentul in care tu, nefumatorule, imi spui ca sunt obligat sa fumez in frig, iti voi incalca dreptul. Simplu. NU? ;)