A încercat să-și vândă marfa angajaţilor Judecătoriei Sebeş, însă jandarmi i-au confiscat produsele
Un bărbat din Vâlcea a încercat să vândă angajaţilor Judecătoriei Sebeş mai multe produse pentru care nu avea acte legale de provenienţă. A fost surprins de jandarmi şi s-a ales cu marfa confiscată.
Potrivit Jandarmeriei Alba, “marţi, 28 mai a.c., în jurul orei 14.00, Niculae S. ( 50 de ani ) din Râmnicu Vâlcea a intrat în imobilul în care funcţionează Judecătoria Sebeş cu intenţia de a vinde angajaţilor instituţiei produse de igienă şi de îngrijire corporală. A fost observat imediat de jandarmii care asigură protecţia obiectivului de magistratură şi, în urma verificărilor efectuate a reieşit faptul că bărbatul nu deţinea acte legale de provenienţă a produselor pe care dorea să le comercializeze. Mai mult, acesta nu a fost în măsură să prezinte documente de certificare a faptului că activitatea de comerţ se desfăşura în conformitate cu prevederile legale. În aceste condiţii, a fost sancţionat contravenţional cu avertisment scris, iar marfa găsită asupra sa a fost ridicată în vederea confiscării şi depusă în camera de corpuri delicte a Jandarmeriei Alba.
Pentru prevenirea acestor fapte, reamintim cetăţenilor că, în conformitate cu prevederile Legii nr.12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite, cei care desfăşoară activităţi de comerţ ambulant în alte locuri decât cele autorizate şi/sau nu pot dovedi provenienţa bunurilor riscă amenzi contravenţionale cuprinse între 1000 şi 1500 de lei şi confiscarea mărfurilor care au făcut obiectul faptelor de comerţ.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)