Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!

Metalurgistul Cugir a reușit o calificare spectaculoasă în turul secund al Cupei României, învingând, după prelungiri, pe ACS Mediaș, scor 4-1 (0-0), într-o partidă în care vizitatorii au deschis scorul

Gruparea de sub Drăgana este a treia reprezentantă a Albei ajunsă în etapa superioară a competiției „KO” după CSM Unirea Alba Iulia (10-0 cu Industria Galda) și CSU Alba Iulia (4-0) la Brașov cu SR Municipal. Demn de remarcat este faptul că în formula de start au fost 6 jucători localnici (Herlea, Tăban, Udrea, S. Itu, Șaucă și M. Codrea), iar în actul secund au mai intrat doi (Bura și G. Goronea)

Pe „Arena Cugir”, medieșenii au punctat primii prin Noian (46), dar apoi a intervenit decisiv inspirația antrenorului Lucian Itu, gazdele reușind să câștige detașat, trei dintre reușite fiind semnate de jucători veniți în această vară. Intrat în teren în actul secund Denis Cunțan (85) a reușit să egaleze printr-un eurogol, un șut fabulos de la peste 30 de metri cu stângul. În prelungiri fostul jucător de la CSU Alba Iulia a centrat perfect iar ex-uniristul M. Codrea (96) a marcat cu capul. Gazdele s-au descătușat și o altă rezervă, G. Goronea (101,  a înscris din lovitură liberă pentru ca în minutul 106, Cr. Avram să devieze în propria poartă.

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

CSM Unirea Alba Iulia (10-0 la Galda) și CSU Alba Iulia (4-0 la Brașov), calificate în turul al doilea al Cupei României | Au părăsit competiția Industria Galda și Viitorul Sântimbru

CSM Unirea Alba Iulia (10-0 la Galda) și CSU Alba Iulia (4-0 la Brașov), calificate fără emoții în turul al doilea al Cupei României | Au părăsit competiția Industria Galda și Viitorul Sântimbru În turul secund al Cupei României, s-au calificat CSM Unirea Alba Iulia (10-0 la Galda de Jos) și CSU Alba Iulia (3-0, […]