România, eșec cu Slovenia la Campionatele Europene Under 18 de la Blaj

România, eșec cu Slovenia la Campionatele Europene Under 18 de volei feminin de la Blaj

Naționala feminină de volei a României a pierdut al doilea meci la Campionatul European Under 18 care este găzduit în „Alba Blaj Arena”.De data aceasta, România a fost învinsă cu scorul de 3-1 (15-25, 25-13, 25-22, 25-16) de Slovenia, la capătul unui joc în care fetele noastre au contat în joc doar în primul set, câștigat, de altfel, destul de clar, la 15. Apoi, slovenele au reintrat în meci și au trecut la conducerea lui. Victoria a fost meritată, a venit după 97 de minute și astfel Slovenia a realizat prima victorie în Grupa A. Autoare a câte 10 puncte, Cocan și Cucu au fost cele mai bune marcatoare ale echipei noastre. Au jucat pentru România: Cocan 10 puncte, Cucu 10p, Ruci 9p, Buricea 8p, C. Pârv 5p, Criclevit 5p, Știrbu 4p, Colesnicov 3p, Toma două puncte, Balica un punct, Stănculescu, Vizitiu (libero). Nu au intrat Daria Ocenic, Marin (libero). Antrenor: Adrian Radu. După o zi de pauză, astăzi, tot de la ora 17.30, România va juca împotriva Olandei.

După 3 etape, „tricolorele” sunt pe poziția a șaptea a ierarhiei, cu 3 puncte (o victorie și două înfrângeri), urmate de Serbia (un punct, înfrângeri pe linie). Celelalte poziții din clasament sunt ocupate, în ordine, de Belgia și Italia – câte 8 puncte, Croația – 5 puncte, Spania și Slovenia – câte 4 puncte, Olanda – 3 puncte. Primele două formații se vor califica în semifinalele turneului continental. Cealaltă grupă se dispută la Heraklion (Grecia) și este condusă de Bulgaria – 8 puncte și Polonia – 7 puncte. Semfinalele și finalele Campionatului European Under 18 sunt prevăzute la Blaj în cursul săptămânii viitoare.

Informații: doarvolei,ro, foto: CEV

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FOTO | Atletul Andrei Gafița, legitimat la CS Unirea Alba Iulia, medalie de argint la Campionatul Național – proba de 20.000 de metri marș

Atletul Andrei Gafița, legitimat la CS Unirea Alba Iulia, medalie de argint la Campionatul Național – proba de 20.000 de metri marș Andrei Gafița (sportiv cu dublă legitimare CS Unirea Alba Iulia/CSM Unirea Alba Iulia) a obținut medalia de argint în proba de 20.000 de metri marș a Campionatului Național, desfășurat sâmbătă, 29 iunie, la […]