FOTO | Luca Darius, de la Seminarul Teologic din Alba Iulia, performanță deosebită la Olimpiada „Meșteșuguri artistice tradiționale”: Locul I la etapa județeană și calificare la faza națională
Luca Darius, de la Seminarul Teologic din Alba Iulia, performanță deosebită la Olimpiada „Meșteșuguri artistice tradiționale”: Locul I la etapa județeană și calificare la faza națională
Luca Darius, elev la Seminarul Teologic din Alba Iulia, a reușit o performanță deosebită la Olimpiada „Meșteșuguri artistice tradiționale”. Tânărul a obținut locul I la etapa județeană și s-a calificat la faza națională.
Citește și: O nouă performanță a elevei Damaris Vasinc, de la Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș: Premiul I la etapa județeană a Concursului „Memoria Holocaustului” și calificare la etapa națională
Marți, 14 mai 2024, a avut loc la Palatul Copiilor din Alba Iulia faza județeană a Olimpiadei „Meșteșuguri artistice tradiționale”. Aceasta este un concurs dedicat elevilor care prezintă interes și aptitudini pentru meșteșuguri tradiționale.
Seminarul nostru a fost reprezentat de către elevul Luca Darius din clasa a XI-a A, care a reușit performanța de a obține Locul I, calificându-se la faza națională, care va avea loc la Sibiu în perioada 17-21 iulie. Lucrarea cu care seminaristul a participat a constat în brodarea unei cămăși cu ciupag, veșmânt tradițional purtat de către femei în Transilvania.
Dorim să îl felicităm, urându-i mult succes la faza națională!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari