Tudor Balu, voleibalistul din Blaj, calificat în finala masculină cu Corona Brașov și convocat la echipa României
Tudor Balu, voleibalistul din Blaj, calificat în finala masculină cu Corona Brașov și convocat la echipa României
Tudor Balu, talentatul voleibalist din Blaj, va disputa finala Diviziei A1 la volei masculin cu surprinzătoarea echipă Corona Brașov. Ridicătorul din „Mica Romă”, convocat recent la reprezentativa de seniori a României, pentru stagiul de pregătire centralizată în vederea meciurilor din grupă din cadrul Golden League (perioada 17 mai – 1 iunie), are în față provocarea carierei.
Nou-promovata Corona Brașov, o echipă înființată în urmă cu doi ani, a realizat cea mai mare surpriză din istoria voleiului autohton, ajungând să lupte pentru medalii după un parcurs fabulos. Arcada Galați este campioana ultimelor 5 ediții, iar finala inedită a Diviziei A1 se joacă după sistemul „cel mai bun din 5 meciuri”. Primele două partide vor avea loc la malul Dunării, în 21 și 22 aprilie, următoarele două la poalele Tâmpei, o săptămână mai târziu, iar eventuala întâlnire decisivă va fi la Galați. În semifinale, formația cotată cu șansa a doua, Corona Brașov a învins în deplasare pe Rapid, considerată favorită, cu scorul de 3-1, calificându-se în premieră în finală (2-1 la general pentru echipa pregătită de Laurențiu Lică).
Tudor Balu (foto, stânga, nr. 7) va împlini 20 de ani în 1 mai, este considerat unul dintre cei mai promițători ridicători din țară, iar în ultimele două campionate a evoluat la Corona Brașov, după ce a cunoscut botezul primei scene la SCM Zalău. În finala mică se duelează alți doi jucători din Alba, ambii evoluând pe poziția de centru, blăjeanul Sebastian Micu (Rapid) și ocnamureșeanul Florian „Bela” Bartha (Dinamo București, formație eliminată de Arcada Galați, în meciul decisiv, eșec 2-3 în deplasare).
Foto: Corona Brașov (facebook)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești