VIDEO Primarul Gabriel Pleșa, show de zile mari la Ziua Internațională a Romilor, de la Alba Iulia: A încins ringul de dans împreună cu Lucian Morgovan
Primarul Gabriel Pleșa, show de zile mari la Ziua Internațională a Romilor, de la Alba Iulia: A încins ringul de dans împreună cu Lucian Morgovan
Gabriel Pleșa, primarul municipiului Alba Iulia, s-a aflat luni după-masa în mijlocul comunității de romi din oraș pentru a sărbători Ziua Internațională a Romilor. Alături de el a fost si City Manager-ul Lucian Morgovan.
Citește și: LIVE VIDEO Ziua internaţională a romilor, sărbătorită la Alba Iulia: Premierea copiilor cu rezultate bune la școală și momente artistice
Evenimentul s-a desfășurat în zona Complexului Gheorghe Șincai, începând cu ora 17.00 și a cuprins o festivitate de premiere a elevilor cu rezultate foarte bune la învățătură, dar și câteva momente artistice cu participarea tinerilor de etnie romă din Alba Iulia.
Edilul de la Alba Iulia a încins ringul de dans alături de participanți, într-un show de zile mari. I s-a alăturat și Lucian Morgovan, care la rândul său a dansat împreună cu comunitatea de romi din oraș: ”Nu am putut rezista tentației să nu dansez, sa joc si eu cand am vazut cat talent pe o puștoaică de 5 ani. Este important să facă ceea ce simt pentru că este ziua lor”, a spus Gabriel Pleșa.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/rxZ-ufU6ZO8/hqdefault.jpg)
”O după-masă extraordinară, în inima cartierului Gheorghe Șincai, unde s-au și concretizat eforturile noastre investiționale, practic este o inaugurare, chiar dacă nu am recepționat încă această bază sportivă, culturală, dar am considerat că este locul cel mai propice să sărbătorim împreună cu comunitatea romă Ziua internațională a romilor. A fost o activitate frumoasă, m-a impresionat numărul celor care au venit cu mic cu mare, de la copiii cei mai mici până la oameni în vârstă. A fost și continuă să fie o atmosferă frumoasă.
Am premiat și continuitatea și excelența în învățare, pentru că este extrem de important să reducem abandonul școlar, iar copiii romi au început, datorită programelor cu bani europeni și datorită inimozității acestei echipe GAL, să reducă extrem de mult abandonul școlar și să apară rezultate la învățătură și asta ne bucură cel mai mult”, a declarat pentru ziarulunirea.ro Gabriel Pleșa.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/jD7y9lIgq7k/hqdefault.jpg)
Primarul de la Alba Iulia a mai precizat că în următorii ani vor continua investițiile, mai ales în infrastructură, în cartierul Gheorghe Șincai. Ca premieră pentru zona respectivă, în urmă cu o lună, au fost ridicate primele titluri de proprietate, marea problemă a comunității din zonă: ”Dacă vom reuși să facem asta, vom vedea o altă față a comunității de aici”, a concluzionat edilul.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari