Aparate performante la Secţia de Recuperare Neuromotorie din Alba Iulia
Dr. Gheorghe Hondola, şeful Secţiei de Recuperare Neuromotorie din cadrul Spitalului Judeţean Alba, lucrează în sensibilul domeniu al neurologiei din 1989. Membru al Societăţii de Recuperare Neuromotorie din România, în prezent este singurul medic cu specializare neuro-motorie din judeţul Alba, de experienţa sa beneficiind nu numai bolnavii de la noi ci şi cei din Hunedoara, Sibiu, Mureş. În Secţia de Recuperare Neuromotorie de lângă Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia sunt internaţi pentru recuperare pacienţii care au suferit atacuri vasculare cerebrale sau diferite accidente care au lezat sistemul nervos.
Dr. Hondola ne-a relatat că lucrează în strânsă colaborare cu Secţia de Neurologie din cadrul Spitalului Judeţean Alba, toţi pacienţii de aici devenind ulterior pacienţii săi pentru recuperare. În fapt, după atacurile cerebrale, neuro-chirurgii intervin pentru salvarea vieţii pacientului. Pentru a nu rămâne “o legumă”, pacientul este programat la recuperare neuromotorie unde, sistematic şi în timp, îşi reactivează funcţiile afectate de paralizie: învaţă să meargă, să prindă cu mâinile, să vorbească, în general va deveni o persoană ce nu va mai avea nevoie de însoţitor.
“Cei cu atac vascular cerebral (AVC) fac recuperări dirijate, din 3 în 3 luni fiind internaţi pe secţie pentru electroterapie, masaj şi gimnastică. Ţelul nostru este recuperarea mobilităţii pacientului afectat de AVC şi acest lucru poate dura un an, un an şi jumătate dar sunt pacienţi care doar după două cure îşi revin. Fiecare leziune pe nerv necesită teoretic cel puţin şase săptămâni de recuperare” precizează dr. Gheorghe Hondola.
De câteva zile, în dotarea Secţiei de Recuperare Neuromotorie au intrat două aparate multifuncţionale, necesare în tratamentul bolnavilor: o combină de electroterapie, cu patru funcţii (electro-, magneto-, laser- şi ultrasono-terapie) şi un aparat de electrogimnastică (care combate spasticitatea muşchilor afectaţi de paralizii, util în pregătirea bolnvilor pentru sala de gimnastică).
“Aparate pe care le aştept de peste 20 de ani. Sunt foarte bucuros că la Consiliul Judeţean Alba au fost găsiţi bani şi pentru aceste aparate” spune dr. Hondola.
Nicoleta IDITA-TOMUŢA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
24 iulie 2024: Trafic restricționat pe DN 67C – Transalpina, pentru traversarea unor sectoare de către participanții la o competiție sportivă internațională
24 iulie 2024: Trafic restricționat pe DN 67C – Transalpina, pentru traversarea unor sectoare de către participanții la o competiție sportivă internațională Traficul rutier este restricționat miercuri, 24 iulie 2024, pe DN 67C – Transalpina, pentru traversarea unor sectoare de către participanții la o competiție sportivă internațională. Citește și: 23-27 iulie 2024: Circulație restricționată pe […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie