FOTO Mobilizare exemplară la Oarda de Sus: Zeci de cireși au fost plantați, pentru revitalizarea zonei
Mobilizare exemplară la Oarda de Sus: Zeci de cireși au fost plantați, pentru revitalizarea zonei
Mobilizare exemplară, astăzi, la Oarda de Sus. Zeci de persoane au participat la acțiunea de plantare de cireși organizată de Primăria Municipiului Alba Iulia.
Citește și: La Mihalț, primăvara începe cu rigole, trotuare, asfalt și alte „mărțișoare” edilitare
A fost o acțiune de suflet, mai ales pentru localnicii care se bucurau de multitudinea de cireși de pe strada Victoria, care, în timp, s-au împuținat și degradat.
Scopul acțiunii este revitalizarea zonei, dar și o încercare de a aduce un plus de atractivitate locului și, totodată de a readuce bucuria celor care locuiesc în zonă, cireșii fiind un simbol al frumuseții și al delicateții, precum și a revenirii naturii la viață după anotimpul rece.
”Alături de colegi și prieteni dragi am plantat, în această dimineață, zeci de cireși, într-o zonă care acum mulți ani era recunoscută pentru fructele delicioase. Văzând numărul mare al participanților am hotărât împreună cu ei, să identificăm și alte zone din Oarda unde să repetăm această acțiune frumoasă.
Vă mulțumesc, dragi albaiulieni, pentru implicare!”. a transmis primarul Gabriel Pleșa.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari