VIDEO: O nouă performanță: LPS Alba Iulia – vicecampioană națională la baschet feminin 4×4 Under 12! Carla Alexandru și Maria Nichimiș – în “Best Five”
Un nou rezultat excelent a fost obținut de echipa de baschet feminin a Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia, fetele pregătite de antrenorul Valentin Urian devenind vicecampioane naționale în cadrul Campionatului Național Indoor 4×4 Under 12.
Este o a doua medalie de argint adjudecată de micuțele jucătoare din Cetatea Marii Uniri care în vară, la Costinești au devenit vicecampioane naționale la minibaschet Under 12.
“După un parcurs frumos am reușim să ocupăm locul secund în urma finalei cu Dan Dacian București, partidă în care lipsa experienței a făcut diferența. Am reușit să formăm o echipă frumoasă, puternică care va fi incomodă pentru orice adversar în viitoarele competiții. Trebuie să mulțumim conducerii liceului, primăriei municipiului Alba Iulia, dar și părinților care ne-au făst alături la fiecare confruntare. Ne bucurăm pentru această performanță și ne pregătim pentru următoarea întrecere de Under 13, care va debuta la finele lunii ianuarie”, a spus Valentin Urian.
*Carla Alexandru și Maria Nichimiș – în “Best Five”
De asemenea, două talentate jucătoare, Carla Alexandru și Maria Nichimiș, au fost incluse în “Best Five” al turneului final ce s-a disputat la Cluj-Napoca. LPS Alba Iulia a ajuns între primele 8 formații din țară la acest nivel, de pe prima poziție a grupei de calificare, după 9 victorii și un eșec.
Tot pe locul întâi au terminat albaiuliencele și grupa la turneul final, cu succese pe linie: 59-25 cu Leii București, 50-46 cu CSM București și 74-30 cu Genial Baschet 22 București. În semifinale a fost o confruntare echilibrată, adjudecată dramatic cu Smart Basktetball Team Cluj-Napoca, scor 32-31 (oponentele au luat bronzul ulterior, după 41-37 în finala mică, cu CSM București), iar în ultimul act s-a înregistrat singura înfrângere (32-60 cu Dan Dacian Portocaliu București).
Lotul: Carla Andrea Alexandru, Ingrid Ciban Baicon, Cristina Maria Cioara, Karina Maria Onea, Eliza Maria Căta, Ana Ecaterina Damian, Maria Nichimiș, Maya Ioana Niga, Sofia Irina Cârja, Delia Valentina Mărcuș, Mădălina Anamaria Mărginean (o parte dintre acestea evoluează și la Under 14).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3