Industria Galda – Gloria Bistrița-Năsăud 0-3 (0-1) | Liderul, victorie lejeră și hat-trick Davordzie!
Gloria Bistrița, liderul Seriei 9, a câștigat lejer în disputa externă cu Industria Galda de Jos, scor 3-0 (1-0), toate golurile oaspeților fiind realizate de ghanezul Davordzie, care și-a trecut în cont un hat-trick (28, 67, 61).
Nou-promovata suferă cel mai drastic eșec în fața fanilor, într-o confruntare în care formația lui Adrian Falub era marea favorită.
„Victoria este meritată, dar scorul este drastic. Primele două goluri au fost la limita ofsaidului. Au contat și absențele din efectiv, am folosit titulari 4 juniori„, a spus Doru Oancea. O mare ocazie a ratat Cioară, în actul secund, la 0-2, iar în final Potopea a lovit bara.
Găldenii au spart gheața runda anterioară, obținând primul succes de la revenirea pe a treia scenă (2-0 în deplasare cu Viitorul Cluj), însă trupa lui Doru Oancea au parte în acest weekend de un examen dificil pe teren propriu (vor fi două jocuri interne consecutive, săptămâna viitoare – dispută cu Avântul Reghin). Oponentă a fost formația pregătită de ex-uniristul Adrian Falub, grupare care a bifat 4 victorii la rând.
Industria are în continuare probleme de efectiv, neputându-se baza pe Șt. Radu, Oniche, Frențiu și Puha.
Industria: Kelachukwu – Juncan, B. Popescu, Potopea/ cpt, Ad. Matei, Grosu, Circov, R. Giorgiu (52, Baghiu), Stănilă (71, Dodoc), An. David (46, Cioară), S. Mureșan (79, Grecu); rezerve: Căt. Suciu, Frențiu. Antrenor Doru Oancea.
Gloria: Mociu – Martinovici, R. Bălan / cpt. Mar, Gallo, Mihalcea, Larionesi, Pațurcă, Banyoi, Davordzie, V. Mihai; rezerve: Neacșu, Deac, Andrecuț, Fl. Bălan, Florescu, Râpan, Fridrich, Ciobănică, Hasnăș. Antrenor Adrian Falub
Arbitri N. Bodocan, P. Pojar, A. Revnic (toți Cluj-Napoca) Observatori I. Teodor (Tg. Mureș), I. Burlea (Brașov)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor”, asta după ce în prima repriză s-a consemnat dubla lui Yasser Hassan (7, 41) Gruparea albaiuliană a avut numeroase […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari