Unirea Ungheni – CSM Unirea Alba Iulia trage cortina, mâine, peste play-off

Două formații mulțumite, Unirea Ungheni (poziția a 2-a, 42 de puncte) și CSM Unirea Alba Iulia (treapta a 3-a a podiumului, cu 3 “lungimi” în spate) se înfruntă în runda care trage cortina peste play-off-ul Seriei 9 din eșalonul terț (vineri, ora 18.00).

Amfitrionii sunt deja conectați la barajul de promovare cu FC Bihor (vezi acest “set la zero” încasat la Hunedoara), iar “alb-negrii” au învins în derby-ul orgoliilor cu rivala din Cugir și sunt aproape siguri că vor termina pe podium (cea mai bună clasare a ultimilor 7 ani).

Nu suntem încă în vacanță, mai avem o întâlnire și ne propunem să luăm puncte. Așteptăm de prea mult timp o victorie contra formației din Ungheni”, a precizat antrenorul Marcel Rusu, care nu-i are la dispoziție pe “spaniolii” Madangi și Bordonano (accidentați). Unirea Ungheni a învins în actuala stagiune de fiecare dată formația albaiuliană pe teren propriu: 4-3 (noiembrie) și 3-0 (în urmă cu o lună, în Vinerea Mare), iar în deplasare s-a impus cu 4-2 (septembrie 2022) – în sezonul regular, remizând pe “Cetate” în “intermediara” din 3 mai, scor 2-2, când au revenit de la 0-2 și gazdele au ratat șansa să intre in calcule pentru baraj

Unirea Ungheni are 6 partide imbatabile contra adversarilor (5 victorii și un egal), ultimul succes al “alb-negrilor” fiind în martie 2021, 3-2 la Ungheni (o partidă cu o ultimă jumătate de oră nebună, în care oaspeții au revenit de la 0-1, în inferioritate, cu 3 reușite în 6 minute).

Viitorul Sântimbru în faza regională a Cupei României: adversari Voința Sibiu și Inter Cristian (Brașov)! Vezi programul meciurilor

Viitorul Sântimbru în faza regională a Cupei României: adversari Voința Sibiu și Inter Cristian (Brașov)! Vezi programul meciurilor Viitorul Sântimbru va juca în Cupa României, faza regională, cu Voința Sibiu (Sibiu) și Inter Cristian (Brașov). În cazul în care va câștiga grupa, echipa lui Adrian Bicheși va susține finala în deplasare, în 20 iulie, adversar […]