Livezile, campioana Albei la Cupa Satelor, etapă zonală în 2 mai, în Sibiu
În perioada februarie-martie 2023, Asociațiile Județene de Fotbal din țară au organizat fazele județene finale pentru Cupa Satelor, una din cele mai iubite competiții din România, destinată copiilor din mediul rural de la categoria de vârstă Under 13.
Echipa din comuna Livezile a câștigat ediția 2023 a Cupei Satelor în Alba, la turneul organizat de AJF Alba regăsindu-se 12 formații compuse din jucători din anul 2010 și mai tineri. “Micii cireșari”, pregătiți de Radu Andone, au devenit campioni cu 7 victorii fără a primi gol, învingând în finala de la Galtiu pe Crăciunelu de Jos (câștigătoarea ediției anterioare). În plus, Livezile a avut cel mai bun portar, Horațiu Niciu, respectiv cel mai bun jucător, Darian Gărduș.
“Un moment de vis pentru mica noastră comunitate, să fim primii în județ. Practic, cu aceste rezultate extraordinare am pus Livezile pe harta fotbalului românesc”, a precizat primarul Horațiu Han, component al echipei de fotbal a primarilor din România, vicecampioană europeană în Slovacia anul trecut.
Zona 5, la Bungard (Sibiu), marți, 2 mai, va opune echipele din Alba (Livezile), Brașov (Feldioara), Sibiu (Șelimbăr), Harghita (Remetea) și Mureș (Sâncraiu de Mureș).
Celelalte etape regionale: Zona 1, la Ruginoasa (Iași), reprezentantele județelor Botoșani, Iași, Bacău, Vaslui (în 29 aprilie); Zona 2, la Constanța, județele Buzău, Galați, Tulcea, Constanța (25 aprilie); Zona 3, la Băneasa (Giurgiu), județele Călărași și Giurgiu (24 aprilie); Zona 4, în Prahova, județele Prahova, Dâmbovița și Teleorman (24 aprilie); Zona 6, Ișalnița (Dolj), județele Vâlcea, Dolj și Gorj (4 mai); Zona 7, la Dumbrăvița (Timiș), județele Hunedoara, Caraș-Severin, Timiș și Arad (30 aprilie); Zona 8, la Sânmartin (Bihor), județele Bistrița-Năsăud, Sălaj și Bihor (4 mai). Câștigătoarele se vor califica la faza națională.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României