Liga 4, etapa a 17-a, în prologul rundei, liderul Industria Galda de Jos, succes clar pe propriul teren

În primul meci al rundei a 17-a din Liga 4, liderul Industria Galda a învins pe propriul teren, pe Inter Unirea, realizând a 4-a victorie consecutivă din primăvară

*Industria Galda de Jos – Inter Unirea 4-0 (3-0). Liderul a repurtat cel mai clar succes din retur, tocmai împotriva formației care i-a administrat singurul eșec al sezonului, iar oaspeții au suferit cea mai drastică înfrângere stagională. În prima repriză în 9 minute, găldenii au punctat în 3 rânduri, prin D. Lupșan, Cioară și S. Mureșan;

*Cuprirom Abrud – Viitorul Sântimbru 0-6 (0-3): A 4-a victorie la rând și pentru ocupanta locului secund, un set la zero, cu triplă a fostului unirist Cosmin Epure și o dublă semnată de Ciprian Brânză, în vreme ce ultima clasată a înregistrat al treilea insucces la rând.. Etapa viitoare, la Galtiu, este derby-ul primelor două clasate

*Voința Stremț – Performanța Ighiu 0-2 (0-1). În minutul 57, Cerghedean (Voința) a fost eliminat. Primul eșec din retur pentru stremțeni, în vreme ce echipa lui Ștefan Fogoroși a realizat a doua victorie la rând. Partida din etapa trecută, dintre Voința Stremț și Energia Săsciori, pe teren 2-1, a fost omologată la “masa verde”, 3-0, întrucât oaspeții au folosit un jucător în stare de suspendare (Mian).

*CS Zlatna – Hidromecanica Șugag 0-3 (0-1). Formația de pe Valea Sebeșului a cucerit primele puncte externe din retur, duoă reușite An. Crețu, iar aurarii continuă seria dezamăgirilor: 9 meciuri fără succes, doar 3 puncte strînse (unul în primăvară sub comanda lui Ionel Moldovan).

Duminică, ora 17.00: Energia Săsciori – Vitorul Vama Seacă, Spicul Daia Română – Kinder Teiuș și CIL Blaj – GT Sport Alba Iulia