Credincioșii Parohiei Orizont au fost alături de persoanele private de libertate, custodiate în Penitenciarul Aiud. Aceștia au participat la Slujba Sfintei Liturghii
Credincioșii Parohiei Orizont au fost alături de persoanele private de libertate, custodiate în Penitenciarul Aiud. Aceștia au participat la Slujba Sfintei Liturghii
Credincioșii Parohiei Orizont – Protopopiatul Alba Iulia au fost marți, 28 martie 2023, alături de persoanele private de libertate, custodiate în Penitenciarul Aiud. Însoțiți de preotul paroh, precum și de cei doi slujitori ai parohiilor Ampoița și Pătrânjeni, aceștia au participat la Slujba Sfintei Liturghii a Darurilor mai înainte sfințite, iar la final au săvârșit slujba parastasului pentru părintele Teofil de la Sâmbăta. La aceste activități liturgice au luat parte deținuții care execută pedepse privative de libertate în regim de arest preventiv – tineri și regim închis.
Părintele Sabin Vodă, parohul Parohiei Orizont, le-a vorbit acestora despre personalitatea părintelui Teofil (1929-2009), „omul lui Dumnezeu, odihnitor de oameni, nevăzător dar luminat, un părinte al bucuriei, un om împlinit și un om fericit.” Tot în cadrul acestui eveniment, părintele a vorbit și despre cei trei factori de care suntem influențați: ereditate, comportamentul și mediul în care trăim. „Deci, noi suntem ceea ce moștenim de la părinții, bunicii și strămoșii noștri, dar și ceea ce dobândim prin comportamentul și viața noastră în mediul în care trăim”.
Părintele Sabin le-a mai transmis deținuților care ar trebui să fie preocupările noastre de căpetenie: Cum să devenim din răi buni sau dacă suntem buni cum să devenim tot mai buni, ca să ne asemănăm cu Bunul Dumnezeu. Răutate – nerăutate – bunătate.
Deținuții participanți la activitate au primit din partea părinților pliante cu învățături ale părintelui Teofil și pachete cu produse alimentare și de igienă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
ISU Alba: Locuri onorante la etapa națională a Competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat
ISU Alba: Locuri onorante la etapa națională a Competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat În perioada 15 – 18 iulie, lotul reprezentativ al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a participat la etapa finală a competiției de descarcerare și de acordare a primului ajutor calificat, organizat de Inspectoratul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României