LPS Sebeș „Florin Fleșeriu”, rezultate în oglindă și în a doua rundă a anului, eșec la Under 19, victorie la Under 17

Și în a doua rundă din 2023, în play-off-urile campionatelor naționale organizate de Federația Română de Fotbal, o victorie și o înfrângere pentru LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș, în jocurile disputate în “Arini”, rezultate în oglindă, la fel ca în etapa anterioară.

*Under 19: LPS Sebeș – ACS Tg. Mureș 0-1 (0-1)

Pentru LPS Sebeș, antrenor Cosmin Groza, au evoluat Groza – Fălămaș, Stanciu, Buhazi, A. Oancea, Dărămuș, Popescu, Hăprianu, Grecu, Tutelea, G. Fleacă; au mai intrat: Tamaș, Szekely, Roșu.

După 6  jocuri în Seria 8, LPS Sebeș este pe locul al 4-lea, cu 25 de puncte (golaveraj 8-9). Etapa viitoare, în 2 aprilie, la ora 12.00, este joc în deplasare cu Sporting Cluj (locul 3).

*Under 17: LPS Sebeș- LPS Cluj- Napoca 3-2 (2- 1), pentru gazde au înscris Glonț (17), Nistor (32), Vintilă (89)

Victorie dramatică a conjudețenilor, care au condus cu 2-0, iar până la pauză vizitatorii au redus ecartul dintr-un penalty cu repetiție (în prima fază a apărat Groza). În minutul 73 s-a restabilit egalitatea, însă Vintilă a punctat decisiv în minutul 89.

LPS Sebeș, antrenor Doru Oancea, a mizat pe Groza – Crețu, Vintilă, T. Fleacă, Șerb, Avram, Ghibu, Moldovan-Varro, A. Buhazi, Nistor, Glonț; au mai jucat  Todea, Hațegan, Alisie, Popoviciu, Cr. Alb.  Trupa lui Doru Oancea se menține lider, cu 39 de puncte în 5 etape (9-6 golaveraj), fără a pierde.  Sâmbătă, 1 aprilie, ora 14.00, dispută externă cu Sporting Cluj-Napoca (locul 3).

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]