După 50 de ani de carieră didactică, acad. Gheorghe Vlăduţescu, membru al corpului academic albaiulian
Aula „Acad. Dumitru Stăniloae” a Facultăţii de Teologie Ortodoxă a Universităţii „1 Decembrie 1918” (UAB) a găzduit festivitatea decernării titlului „Doctor Honoris Causa” acad. Gheorghe Vlăduţescu, unul dintre susţinătorii înfiinţării universităţii albaiuliene şi al introducerii disciplinei Religie în învăţământul gimnazial. Din prezidiu au făcut parte ÎPS Irineu, arhiepiscopul Alba Iuliei, rectorul Daniel Breaz, preşedintele Senatului, Nicolae Todea şi Diana Câmpan, purtătorul de cuvânt al UAB, iar în sală s-au aflat decanul Facultăţii de Teologie, pr. Emil Jurcan, şi alţi membri ai Senatului, profesori şi studenţi.
Laudatio a fost citită de pr. prof. univ. dr. Gheorghe Remete, care a expus motivele acordării titlului de către Facultatea de Teologie Ortodoxă şi a evocat personalitatea acad. Gheorghe Vlăduţescu, subliniind legătura sa cu teologia. Acad. Gheorghe Vlăduţescu, care pe 8 septembrie, de Naşterea Maicii Domnului, va împlini 75 de ani, s-a născut în localitatea gorjeană Cărbuneşti, iar după studiile preuniversitare absolvite la Târgu Jiu, a absolvit Facultatea de Filosofie din Bucureşti, în 1962, an după care a urcat treptele ierahiei academice. Şi-a luat doctoratul în 1971, teza „Inducţia aristotelică”, devenind din 1990 profesor universitar şi şeful Catedrei de istoria filosofiei şi filosofia culturii. În 1995 a devenit membru corespondent al Academiei Române fiind apoi titular al acestui for din 1999. Acad. Gheorghe Vlăduţescu este membru fondator al Centrului de Studii asupra Imaginarului şi Raţionalităţii (Craiova), membru al Societăţii de Studii Clasice (Bucureşti) iar în anul 2000 a fost ales membru al Academie des Sciences des Arts et des Lettres (Paris). A scris sau este coautor a peste 30 de volume, la care se adaugă traduceri şi peste 500 de articole publicate, ediţii îngrijite, studii introductive şi note. Conf. univ. dr. Diana Câmpan a citat Proclamatio, în limba latină, iar după primirea titlului din partea prof. univ. dr. Daniel Breaz – rectorul UAB, acad. Gheorghe Vlăduţescu a citit un discurs filozofic despre dialog, fiind îndelung aplaudat de întreaga asistenţă. Domnia sa a declarat că primirea în rândul comunităţii academice albaiuliene după 50 de ani de activitate didactică este pentru sine ca un nou început de carieră de dascăl. Un frumos mesaj de felicitare a transmis şi ÎPS Irineu, ceremonia încheindu-se cu un minirecital susţinut de membrii corului teologilor facultăţii, care au cântat şi tradiţionalul „La mulţi ani” decanului lor. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Intervenție a pompierilor la Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia pentru îndepărtarea elementelor de construcție de pe acoperișul clădirii
Intervenție a pompierilor la Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia pentru îndepărtarea elementelor de construcție de pe acoperișul clădirii În urma unei furtuni puternice, care a avut loc luni 22 iulie, în jurul orei 16.00, autoscara din cadrul Detașamentului de Pompieri Alba Iulia a fost mobilizată pentru a interveni la Universitatea „1 Decembrie 1918” […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie