PSD Alba dă funcţia de prefect pe preşedinţia ANSVSA. Liberalul Dan Coriolan Simedru în cărţi pentru funcţia de prefect, social-democratul Ioan Dîrzu posibil preşedinte la ANSVSA
Viitorul prefect al judeţului Alba ar putea fi liberalul Dan Coriolan Simedru iar postul de subprefect ar urma să fie preluat de social-democratul Cornel Murg. Potrivit unor informaţii, pesediştii din Alba au fost nevoiţi să cedeze postul de prefect deşi acesta le revenea conform protocolului. Social-democraţii vizează în schimb obţinerea preşedinţiei ANSVSA pentru liderul Ioan Dîrzu.
Simedru a mai fost prefect al judeţului Alba în perioada 2008-2009. Social-democraţii vor trebui să se mulţumească cu postul de subprefect care cel mai probabil va fi ocupat de Cornel Murg. Şi Murg a mai ocupat funcţia de subprefect în perioada 2009 – 2010, în tandem cu Ovidiu Jidveian.
Adevărata miză pentru care PSD a cedat postul de prefect al judeţului Alba pare să fi fost obţinerea preşedinţiei, la nivel naţional, a Autorităţii Naţionale Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), post vizat de însuşi preşedintele PSD Alba, Ioan Dîrzu.
Înainte ca PNL să se fi oprit asupra numelui lui Dan Simedru, există unele informaţii că liberalii ar fi negociat şi cu primarul municipiului Sebeş, Mugurel Sârbu, căruia i-ar fi propus să preia funcţia de prefect. Sârbu s-a mai aflat pe această poziţie în perioada 2000-2004.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României