FOTO: Alexandra Cazacu – 3 recorduri naționale, sportivii din Alba – 77 de medalii la CN powerlifting clasic!
Campionatul Național de powerlifting, clasic, pentru seniori, juniori 2, juniori 1, masters, masculin și feminin, desfășurat recent în Sala Sporturilor din Iași a adus la start 153 de sportivi înscriși, un record de participare, competitori proveniți de la peste 20 de cluburi afiliate la Federația Română de Powerlifting, entitate cu sediul în Alba Iulia.
Concursul s-a dovedit unul extrem de puternic, mărturie stând doborârea celor 7 recorduri naționale, după cum urmează: *Alexandra Cazacu, în 3 rânduri, la categoria 57 kilograme, în proba de genuflexiuni la juniori I (19-23 ani), cu 117,5 kilograme; în proba de îndreptare, atât la juniori I cât și la seniori, cu 137,5 kg; *Daniela Stroe (Iron Team Ploiești), la categoria 47 kilograme, în proba în îndreptare, atât la juniori I cât și la seniori, cu 112,5 kg; *Alexandra Lakatos (Cluj Crusaders), categoria 52 kg, în proba de îndreptare, seniori, cu 130 kg; *Andrei Georgescu (Iron Team Ploiești), categoria 59 kg, juniori I, cu 195 kg.
“În calitate de antrenor sau coordonator al sportivilor din Alba vreau să mulțumesc pentru sprijinul acordat de către CS Unirea Alba Iulia, director Daniela Moșneag, CS Universitatea Alba Iulia, director Bogdan Duma, precum și Consiliul Județean Alba, președinte Ion Dumitrel, și Primăria municipiului Alba Iulia, primar Gabriel Pleșa. În calitate de președinte al FRP mulțumesc pentru implicarea deosebită domnului Florin Preduchin (președinte CS Flex Iasi, partener de organizare), Ministerului Sportului, Primăriei municipiului Iași, sponsorilor federației precum și sportivilor și antrenorilor participanți. Evaluez acest campionat ca fiind o reușită deplină și una dintre cele mai reușite ediții de campionat național de la înființarea federației și până în prezent”, a transmis antrenorul Ovidiu Pănăzan (președintele FRP).
În acest context precizăm faptul că reprezentanții cluburilor din Alba, CS Unirea Alba Iulia, CS Universitatea Alba Iulia și Zamolxis Alba Iulia, au totalizat un număr de 77 de medalii. Rezultatele acestora au fost următoarele:
*CS Unirea Alba Iulia (11 sportivi, 43 de medalii):
Daniel Ordean (cat. +120 kg) – 3 medalii la seniori, vicecampion național la total, seniori; Vlad Trif (cat. 105 kg) – 4 medalii la juniori I (vicecampion la total) și două medalii la seniori; Adelin Meszaros (cat. 93 kg) – două medalii la seniori (locul 3 la total); Stephan Zielinski (cat. +120 kg) – locul 5 la total; Cătălin Hangan (cat. 93 kg, juniori) – accidnetat în proba de genuflexiuni, nu a mai continuat; Alexandra Cazacu (cat. 57 kg) – 3 medalii de aur la senioare (campioană naționala la total), 4 medalii de aur la junioare, trei recorduri naționale (unul la senioare, două la junioare I), locul 2 în clasamentul open feminin; Bianca Todorescu (cat. 52 kg) – 4 medalii la senioare (vicecampioană la total), 4 medalii de aur la junioare II (14-18 ani), locul întâi la open junioare II; Nicoleta Adomnoaie (cat. 63 kg) – 4 medalii de aur la junioare I; Teodora Cojocaru (cat. 57 kg) – 4 medalii la junioare II; Maria Bugheanu (cat. 63 kg) – 3 medalii la senioare (vicecampioană la total); Virgina Mîrza (cat. 84 kg) – 4 medalii la junioare II;
*CS Universitatea Alba Iulia (4 sportivi, 22 de medalii):
Silviu Popșa (cat. +120 kg) – 4 medalii de aur la seniori, campion național, locul 2 în clasamentul open masculin; Paul Bejenariu (cat. 105 kg) – 3 medalii la seniori (vicecampion național la total), 4 medalii la juniori I (campion național la total); Cătălin Buciuman (cat. 83 kg) – două medalii la juniori I; Magdalena Burduf (cat. 84 kg)- 4 medalii de aur la senioare si 4 medalii de aur la junioare I;
*Zamolxis Alba Iulia (4 sportivi, 12 medalii):
Adrian Tudor (cat. 83 kg) – o medalie la seniori; Flavius Bogdan (cat. 105 kg) – 4 medalii de aur la juniori II; Tibor Pușcaș (cat. 83 kg) – locul 10 seniori; Renata Szabo (cat. 76 kg) – 3 medalii la senioare și 4 medalii la juniori II (campioană naționala la total junioare II).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari