Primul ”derby de Alba” al sezonului de Liga 3, sâmbătă, pe ”Cetate”: Cugirul joacă la Târgu Mureș, iar Unirea la Cluj-Napoca
”Derby de Alba”, episodul 1, sâmbătă, pe ”Cetate”, în Liga 3
Stadionul ”Cetate” din Alba Iulia va găzdui, sâmbătă, de la ora 17.00, primul ”derby de Alba” al noului sezon din Liga 3 de fotbal, urmând să se întâlnească nou-promovata CS Universitatea Alba Iulia și CS Ocna Mureș.
Formația universitară are parte de al doilea meci consecutiv acasă în startul campionat, primul fiind încununat de succes: 2-1 în urmă cu o săptămână cu Viitorul Cluj (după o ”remontada” în actul secund). Ocnamureșenii au început campionatul cu o corecție severă: 0-4 pe stadionul ”Soda” cu Corvinul Hunedoara. CS Ocna Mureș are parte, însă, de un parcurs impecabil în Cupa României, unde a elimnat până acum două divizionare terțe din Alba, după 3-1 în deplasare cu CSM Unirea Alba Iulia și 4-3 pe teren propriu cu Metalurgistul Cugir.
Tot sâmbătă, de la ora 17.00, în cadrul rundei secunde din Seria 9 din Liga 3, CSM Unirea Alba Iulia, la al doilea joc consecutiv în deplasare la Cluj-Napoca, va înfrunta, la Baza Sportivă ”Dan Anca”, gruparea Viitorul Cluj, una dintre protagonistele play-off-ului din campionatul anterior. În runda inaugurală ”alb-negrii” au fost învinși cu 3-0 de ”virușii verzi” de la Sănătatea Cluj.
La fel ca în prima etapă, prima formație din județul Alba care va intra în arenă în etapa a 2-a din Liga 3 este Metalurgistul Cugir, care va avea un duel extern cu ACS Târgu Mureș, vineri, de la ora 17.00, la Academia de Sport ”Mureșul”. Pentru cugireni este a doua dispută consecutivă cu o reprezentantă a județului Mureș. În prima etapă Metalurgistul a trecut cu 2-1, pe ”Arena Cugir”, de Unirea Ungheni, revenind după ce la pauză oaspeții erau în avantaj.
Lucian DĂRĂMUȘ
Foto: facebook CSM Unirea Alba Iulia FanPage
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari