Spitalul Județean din Alba Iulia deschide un centru de vaccinare anti-COVID-19 pentru copiii cu vârste între 5-11 ani: PROGRAM de funcționare
Spitalul Județean din Alba Iulia deschide un centru de vaccinare anti-COVID-19 pentru copiii cu vârste între 5-11 ani: PROGRAM de funcționare
La Spitalul Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia va funcționa, de miercuri, 26 ianuarie, un centru de vaccinare împotriva COVID-19, destinat copiilor cu vârste între 5 și 11 ani. Imunizarea protejează copiii atât de efectele directe, imediate ale bolii, cât și de efectele pe termen lung.
Centrul este organizat în sala de ședințe a SJU Alba Iulia, situată la parterul instituției (Bulevardul Revoluției 1989, nr 23) și funcționează de luni până vineri, între orele 10.00 – 14.00. Nu este necesară programare prealabilă, dar este obligatorie prezența unui adult, părinte sau tutore legal, în funcție de caz, respectiv prezentarea certificatului de naștere al copilului.
Centrul este organizat cu persoane calificate din cadrul secției de Pediatrie a SJU Alba Iulia. Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia pun la dispoziția persoanelor care au nevoie de informații suplimentare nr. de telefon 0786 531 577 (disponibil de luni până vineri, între orele 8.00 și 14.00).
Vaccinul Comirnaty-Pfizer-BioNTech va fi administrat pentru imunizarea activă pentru prevenirea bolii. Vaccinul este aprobat, pentru administrarea la grupa de vârstă menționată, de către Agenția Europeană a Medicamentelor și de către Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale. Imunizarea previne apariția formelor severe de boală și previne apariția complicațiilor pe termen lung.
Copiii care prezintă comorbidități (boli cronice respiratorii, renale, hepatice, cardiace, malignități, boli inflamatorii intestinale, imunodepresie de diferite cauze) sunt mai expuși riscului de a dezvolta forme severe de COVID-19 după infecția cu virusul SARS CoV-2 în comparație cu copiii sănătoși.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
INCENDIU la un autoturism în Cistei: Intervin pompierii din Blaj cu o autospecială Un incendiu a izbucnit duminică noaptea la un autoturism în Cistei. Intervin pompierii din Blaj cu o autospecială. Citește și: Doi oameni ai străzii, judecați pentru incendiul care a distrus sala „1 Mai” din Alba Iulia Garda de intervenție Blaj intervine cu […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 5 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie