Polițiștii din Alba au sancționat 2 persoane pentru părăsirea locației carantinării. 571 de persoane verificate, 115 terase, restaurante și fastfood-uri
Polițiștii din Alba au sancționat 2 persoane pentru părăsirea locației carantinării. 571 de persoane verificate, 115 terase, restaurante și fastfood-uri
Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr. 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.
În ultimele 48 de ore, au fost verificate 214 persoane aflate în carantină, 56 aflate în izolare și au fost organizate 22 acțiuni punctuale în cadrul cărora au fost verificate 571 de persoane. Alte 78 de persoane au fost verificate în cadrul altor activități în contextul pandemiei.
Au fost controlate 40 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 115 terase, restaurante, fastfood-uri și 97 mijloace de transport, din care 31 mijloace de transport în comun.
Echipele de control au depistat și sancționat 13 persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală.
De exemplu, polițiștii din Teiuș au depistat un tânăr, de 23 de ani, din orașul Vulcan, județul Hunedoara și o femeie, de 30 de ani, din comuna Stremț, care au părăsit locația carantinării, din orașul Teiuș, unde ar fi trebuit să se afle, pentru următoarele două săptămâni, ca urmare a faptului că s-au întors din străinătate.
Față de cei doi, polițiștii au luat măsura sancționării contravenționale, cu amendă în valoare de 1.000 de lei, pentru fiecare, conform prevederilor art. 65 din Legea 55/2020.
Amintim faptul că purtarea măștii de protecție este, în continuare, obligatorie în spațiile publice închise, în mijloacele de transport în comun, la locul de muncă, spațiile comerciale, precum și în spațiile publice deschise, cum ar fi, fără a se limita la acestea, piețe, târguri, bâlciuri, talciocuri, stații pentru transport în comun.
Stimați cetățeni, vă recomandăm să nu vă expuneți la riscul de a vă infecta. Transmis reprezentanții IPJ ALBA. Acțiunile de control vor continua.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic
Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic O vijelie puternică a făcut prăpăd la Sohodol. După zilele caniculare, furtunile lovesc cu la fel de multă putere mai multe zone din județ. Citește și: VIDEO | Natura s-a dezlănțuit vineri la Șibot: Ploaie torențială și rafale de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea